Sanki aşk esiyor

SORU: Doğu’nun Paris’i diyorlar ona. İnsanları sıcacık, naif, yardımsever. Caddeleri, sokakları, bahçeleri pırıl pırıl. Mimarisi büyülüyor. Yemekleri yıkılıyor. Türkçe konuşuluyor. Halkı kültür, sanat, cazdan haz alıyor. Bilin hangi Müslüman kenti burası? CEVAP: Azerbaycan’ın başkenti, rüzgarlar diyarı Bakü.

Giriş Tarihi: 04.05.2017 15:39 Güncelleme Tarihi: 04.05.2017 15:39

ÖZLEM KOTAN

SENİ SEVENİ SEVERSİN...
Ben, beni seveni daha çok severim… Hatta yeri gelir bu sevgiyi abartabilirim! Dolu dolu üç günlük seyahatimi anlatmaya Haydar Aliyev Havalimanı'ndaki gümrük görevlisiyle aramda geçen diyalogla başlamak isterim. Uluslararası yolculuklarımda refleks olarak 'noncitizen' (bulunduğu ülkenin vatandaşı olmayan) pasaport kuyruğuna girerim. Burada da aynısını yaptım ve sıram geldiğinde görevlinin pasaportuma bakıp, gülümseyerek "Siz Türksünüz, yani kardeşiz, yani siz, biz yok. İstediğiniz yerde durun ama sakın kendinizi 'non-citizen' bilmeyin" demez mi! Bende duygular şelale… Şimdi gel de anıtlar, heykeller, doya doya kültür sanat derken insanın hayal gücünü de ekstra harekete geçiren Bakü'de kendini yuvanda hissetme!

SANKİ HER ŞEY AYNI GİBİ, DEĞİL GİBİ...
Tıpkı Türkiye gibi Avrupa ve Asya'nın arasında kalıyor . Dolayısıyla bazen Asya, bazen de Avrupa ülkesi sayılıyor. Uzun yıllar Sovyetlerin egemenliği altında kaldığı için Sovyet mimarisi ile İslami mimari bir arada görülüyor. Bu manzara zıt kutupların aşkı gibi, mükemmel harman! Mesela Şirvanşahlar'dan kalma tarihi yapılar ve yenilenmiş Sovyet binalarının arasından Ateş Kuleleri yani modern üçüz gökdelenler göz kırpıyor. Müthiş! Adım başı Türk restoranları, tekstil markası var. "İşte The House Cafe, bakın Koton, heyo Simit Sarayı, Flormar..." şeklinde geziyorsunuz. Herkesle Türkçe konuştuğunuz için akıl tutulması yaşayıp Türkiye'de gibi hissediyorsunuz ama farklılıklar var. Mesela ezan sesini hiç duymadık. Meğer sesi kısıkmış. Yanı sıra cami sayısı da bize oranla azdı. Galiba kimse yere çöp atmıyor. Yürüyerek gezilip keşfedilen bir şehir olduğu için şık caddelerden, otantik dar ara sokaklara kadar karış karış gezdik, hijyen hep doruktaydı. Hazar Denizi'nin kıyısındaki tarihi zenginlikleri bol Bakü'nün havası suyu da bizimkisinden; tabii dört mevsim hızını kesmeden esen rüzgar faktörünü saymazsak. Zaten Bakü'ye Azerice Bakı deniyor yani 'Rüzgarlı Şehir.'

SANAT ŞART…
Eğitim şartmış ki, yüzde 90'ı üniversite mezunu olan halkın sanat sevgisi konumuz burada! Müslüman ülkeler arasında opera ve tiyatronun ilk geliştiği ülkeymiş Azerbaycan. Şiir dediğinizde akan sular duruyor. İçeri Şehir'deki heykeli ile Azerbaycan'ın en büyük şairlerinden Nizami Gencevi sanki genç nesil şairleri kolluyor. Zaten dev heykeli tam da Şairler Evi'ne bakıyor. Targovi civarında her sokakta şair heykeline rastlanıyor ama beni benden alan hangisiydi derseniz; dev büst Şair Aliağa Vahid'inkiydi. Heykele yaklaştıkça, kıvırcık saçları arasına yaşamı boyunca işlediği konuların nakşedildiğini görüyorduk!

ÇOK ŞIK LOKANTALAR VAR AMA YERİN ALTINDA!
İçeri Şehir, Bakü'nün tarihi merkezi. Burada surlar, saraylar, hamamlar, kervansaraylar sanki halen o dönemi yaşatıyor. Ve işte tam da bu bölgedeki han, hamam ve yeraltı geçici gibi yapılar lokantaya dönüştürülmüş. Gerçekten çok etkileyici bu ortamlarda afiyetle karın doyurmak.

PEKİ AZERBAYCAN'DA NE YENİR?
Bol bol yeşillikle karşılaşmaya hazır olun. Kendisiyle yıldızım barışık değildir ama hemen hemen her yemekte, salatada kişniş var. Yanı sıra nane, dereotu, fesleğen, maydanoz, pırasa, kekik, frenk soğanı, mercanköşk gibi çeşitli yeşillik her ana yemeğe eşlik ediyor. Et (özellikle koyun ve dana eti) bolca tüketiliyor. Safran ve yoğurt, vazgeçilmezleri. Azerbaycan mutfağından kendinizi teslim etmeniz gereken ana yemekler hangileri derseniz? Yaprak sarması, lahana sarması, duşbara (kıymalı sulu mantı), dograma (yoğurt, patates, soğan, salatalıkla yapılan soğuk çorba),Lavangi (ceviz ve otlu tavuk dolması.) Yemeklerden sonra size çay seremonisi yapılmasına izin verin. İnce belli bardaklarda, sade veya kekikli çay ikram ediliyor. Not: Havyar tutkunuysanız: Dünyanın en kaliteli havyarı Azerbaycan kıyılarından çıkıyormuş!

SERENAY SARIKAYA VEYA KIVANÇ TATLITUĞ DEYİNCE GÖZLER PARLIYOR!
Türk pembe dizilerimize rağbet kendi rağbetimizi döver. Minik bir kamuoyu araştırması yaptım "Serenay Sarıkaya ve Kıvanç Tatlıtuğ" dediğinizde kadın erkek, 7'den 70'e herkesin yüzü aydınlanıyor.

Gezelim Görelim...

Bakü yolcusunun bavulunda spor ayakkabısı olmalı. Çünkü bu şehrin tadı yürürken derken büyülenerek, çıkıyor. Tarihi yerlerin olduğu Eski Kent yani İçeri Şehir, Sovyetler döneminde inşa edilen kısımlar ve modern Bakü'ye bayılacaksınız. Ben en etkilendiklerimden notlar iletmek istedim...

HAYDAR ALİYEV MERKEZİ: 2013'te hizmete giren 101 bin metrekarelik genç bir ve etkileyici kültür merkezi.

ŞİRVANŞAHLAR SARAYI: 15. yüzyılda inşa edilen saray, Bakü'nün Şirvanşahlarına başkentlik yaptığını gösteren ihtişamlı bir mimari örnek.

BAKI BULVARI: Hazar Denizi kıyısındaki bu bulvar, milli park alanının büyülüğüne göre Paris Seine Nehri kıyısındaki parktan sonra Avrupa'da ikinci sıradaymış.

NİZAMİ CADDESİ: Şehrin merkezindeki bu cadde gecesi gündüzüyle çok elegan, hele o mimarisi…

AZERBAYCAN ULUSAL GÜZEL SANATLAR MÜZESİ: Burası ülkenin 1936 yılında kurulmuş en önemli ve en büyük sanat müzesi. İçeride Azerbaycan, Batı Avrupa, Rusya ve Doğu sanatının çeşitli dönemlerinden tablo, gravür ve heykeller var.

BAYRAK MEYDANI: Guinness'in de onayıyla bu bayrak direğinin yüksekliği 162 metre, yani dünyanın en yüksek bayrak direği.

MİNYATÜR KİTAPLARI MÜZESİ VE HALI MÜZESİ: Dünyada Guinness ödüllü ilk Özel Minyatür Kitapları müzesi ve ilk Halı Müzesi'ni mutlaka gezin.

KIZ KULESİ: Bakü'nün gizemli mimarlık abidesi. Sahil parkın yakınındaki tarihi anıt. Gecesini de gündüzünü de görmelisiniz.

AZERBAYCAN EDEBİYATI MÜZESİ: 12.yüzyıl şairi Nizami Gencevi'nin 800'üncü doğum yıldönümüne istinaden, 1945'te ziyarete açılan edebiyat müzesi.

KÜÇÜK VENEDİK SU ŞEHRİ: 10 bin metrekare alanda su kanalları, mimarisi, restoranları, Venedik'ten gelen gondolları sizi Ortaçağ İtalya'sını keşfeden seyyahlar gibi hissettiriyor.

AZERBAYCAN MODERN SANAT MÜZESİ: İçerde Dali'nin heykeli ve yine Dali, Picasso ve Chagall'dan eserler ve Azerbaycan'ın ünlü sanatçılarının yapıtlar var.

NOBEL KARDEŞLERİN MALİKANESİ: Ünlü Nobel ödülünün kurucusu, mucit ve bilim adamı Alfred Nobel ve kardeşlerinin malikanesi bugün hala Bakü'nün en güzel evlerinden biri.

BAKÜ DAĞÜSTÜ PARKI/ŞEHİTLER HİYABANI: 1918'deki Bakü Muharebesi'nde öldürülmüş Azerbaycan Türk'ü ve Türkiye Türk'ü askerlerin de defnedildiği yer.

Bunları Biliyor muydunuz?

İstanbul-Bakü arası uçakla yolculuk süresi 2 saat 50 dakika.

AZAL Azeri Havayolları'nın da İstanbul ve Ankara'dan uçuşları var.

Azerbaycan Vizesi havalimanından 10 dolara alınıyor. Altı ay süresi var. Karadan yolculuk yapacakların önceden alması gerekiyor.

Para birimi: 1 Azerbaycan Manatı 2 TL'ye denk geliyor. Ve Manat dünyanın 5. değerli para birimi.

Azerbaycan bizden 1 saat ileride.

Dünyada bulunan 11 iklimin 9'u Azerbaycan'da var.

Ekstra bilgiye ihtiyacım var derseniz: sendeazerbaycanigor.com

AZERİCE; SEN NE SEMPATİK, NAİF, KİBAR BİR TÜRKÇESİN! AZERBAYCAN'DA RESMİ DİL AZERİCE. TABİİ Kİ RAHAT ANLAŞABİLİYORSUNUZ AMA AŞAĞIDAKİ GİBİ KÜÇÜK TATLI ŞAŞIRMALARA HAZIRLIKLI OLUN.

Sigara içmek sağlığa zararlıdır=Sigara çekmek sağlamlığınıza ziyan vurur.

İnmek=Düşmek. Uçak anonslarında cümle içinde "Düşüşe geçiyoruz" denmesi paniğe yol açtığı için artık kullanılmıyor.

Arabayı park etmek=Arabayı saklamak.

Fotoğraf=Şekil.

Fotoğraf makinesi=Şekil çeken.

Hapşırınca "Çok yaşa"=Sağ ol.

Teşekkür edince karşılığı=Değmez.

Erkek=Kişi.

İyi geceler=Geceniz hayra kalsın.

Günaydın=Sabahlar hayır.

Milyoner=Milyoncu.

Çocuk=Uşak.

Çatal=Çengel.

Afiyet olsun=Nuş olsun.

Sıcak ekmek=İsti çörek.

Çay dökmek=Çay süzmek

Para=Pul.

Şapka=Papak.

YILLAR ÖNCE AZERBAYCAN COSMO İLE PASLAŞIRDIK. İŞTE COSMOMAN'LERİMİZDEN İBRAHİM ÇELİKKOL ÇEKİMİMİZİN AZERİ VERSİYONU. (HAZİRAN 2002 / COSMOMAN İBRAHİM ÇELİKKOL)

SON SÖZ NURLANA ÇAKMAK'TAN: Azerbaycan Turizm Temsilciliği Yönetici Direktörü Nurlana Çakmak, "Tarihi, kültürü ve turizmiyle köklü bir geçmişi bulunan Azerbaycan'ı tanımak için sokaklarını, müzelerini, doğasını görmek gerekiyor. Türkiye'deki kardeşlerinize 'Sen de Azerbaycan'ı gör' diyoruz ve herkesi güzel ülkemize davet ediyoruz. Azerbaycan, Türkiye'de biliniyor ancak tam anlamıyla tanınmıyor. Dilimiz, dinimiz, yemeklerimiz, kültürümüz, pek çok ortak noktamız var."

BİZE ULAŞIN