Yemek tutkunları buluşuyor

Türkiye’nin ilk gastronomi festivali olarak bilinen Restoran Haftası, bu yıl 8. kez düzenleniyor. 20 Nisan-8 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek bu lezzetli davetin sloganı ise “Hadi Yemeğe!”

Giriş Tarihi: 04.05.2017 16:08 Güncelleme Tarihi: 04.05.2017 16:08

Gastronomi ve pazarlama danışmanlık firması Dude Table'ın organize ettiği uzun soluklu olacak Restoran Haftası'nın teması "yerellik." Bu lezzetli etkinliğe katılan restoranların hepsi mönülerinde yerel malzeme kullanarak sunum yapacaklar. Farklı noktalarda ve saatlerde, farklı mönülerin yer alacağı festivalde, iki lezzetten oluşan öğlen mönüleri 35 TL, üç lezzetten oluşan akşam mönüleri ise 50 TL olacak. Ayrıca bu mönülere ek olarak restoran şeflerinin hazırladığı tadım mönülerini de deneyimleyebilirsiniz.

YEMEĞE DAİR FARKLI KONULAR
Restoran Haftası boyunca enfes mönüler sunulurken bir yandan da Tadına Bakma Sanatı Yemekleri, Şeflerle Sohbetler, Gastronomi Sohbetleri, Yemek Kitabı Yazarları ile Buluşmalar, Chef's Table ve Social Table etkinlikleri, Gastro Art ve Gastro Fashion gibi birbirinden değişik temalı etkinlikler de ilginizi çekebilir.

BİRBİRİNDEN DEĞERLİ İSİMLER
Her sene olduğu gibi bu sene de ülke gastronomisine yön veren en değerli restoranlar ve restoranların şefleri bu etkinlikte buluşacak. Aylin Yazıcıoğlu, Derin Arıbaş, Kaan Sakarya, Didem Şenol, İsmet Saz, Tevfik Alparslan, Fatih Göktaş, Mihta Yıldırımtaş, Deniz Ahmet Köse, Deniz Temel, Aydın Demir, Civan Er, Claudio Chinalı, Nil Erdoğan, Faysal Üren, Rıza Belenkaya ve mutfak kültürümüze değer katan onlarca değerli şef, Restoran Haftası'nda sizlerle buluşmak için bekliyor.

TEK SEFERLİK LEZZETLER
Restoran Haftası'nın partnerlerinden Kanyon'un, etkinlik alanında 22 Nisan'da gerçekleşecek olan "Tek Lokmada Restoran Haftası" organizasyonu ise adından da anlaşılacağı gibi bu festivale özel hazırlanan mönülerde yer alan tek lokmalık lezzetlerden oluşuyor. Müziğin ve sohbetin eşlik edeceği bu günde daha önce hiç deneyimlemediğiniz lezzetler tadacağınıza garanti verebiliriz.

YARARLI BİRLİKTELİK
Metro Toptancı Market, Restoran Haftası ile yaptığı anlaşma sayesinde siparişten mutfaklara uzanan süreçte gıda atık ve kayıplarını azaltarak israfı engelliyor.

BİZE ULAŞIN