İş yerinde zihin sağlığınızı koruyun

Dünya Sağlık Örgütü’nün yürüttüğü araştırmalara göre, Avrupa’da 15 kişiden 4’ünde ve her 6 çalışanın birinde zihinsel sağlık sorunu gözlemleniyor. Depresyon, kaygı ve stres, zihinsel sağlık sorunlarının kaynakları arasında gösteriliyor.

Giriş Tarihi: 13.05.2017 12:12 Güncelleme Tarihi: 13.05.2017 12:12

HAZIRLAYAN: NAİME TERCAN
FOTOĞRAF: ISTOCK.COM

NASIL ANLAŞILIR?
Page Group uzmanları "Zihinsel sağlık sorunlarının, nezle olduğunuzda burnunuzun akması kadar görünür emareleri yoktur. Gün geçtikçe büyümeye devam eden bu sorunu çözmek için işverenlerin akıl sağlığının farkında olmaları, uygun yetenekleri seçmeleri ve eğitimler vermeleri hayati önem taşıyor. Araştırmalar, depresyonu olan bireylerin yüzde 80'inin uygun teşhis, tedavi ve izleme ile tam olarak iyileşebildiğini gösteriyor" diyor.

AKIL SAĞLIĞINI KORUMANIN YOLLARI
Uzmanlar, toplumun farkındalığıyla olumlu bir dönüşüme geçilebileceğini bu sayede stres, kaygı ve depresyon düzeylerini daha iyi yönetebilen zihinsel açıdan sağlıklı bir iş gücünün oluşacağını vurguluyorlar. New Economics Foundation, zihinsel refah için beş yol olduğunu belirtiyor:

1-BAĞLANTI KURMAK
Sosyal ilişkiler, refah için yaşamsal öneme sahiptir. Ofis içinde yüz yüze birebir iletişim kurmak inanılmaz değişimlere yol açabilir. Sosyal bağı güçlendirmek için e-postaları kapatmak veya günlük periyotlarda kontrol etmek tercih edilebilir.

2-KÜÇÜK DEĞİŞİKLİKLER BÜYÜK ETKİLER
İş yerinde stres ve kaygıların yönetilmesine iyi bir örnek; ofis içinde ya da dışında egzersiz yapmaktır. Güne iyi başlamak için işe yürümek faydalı olabilir.

3- HIZINIZI YAKALAYIN VE FARKINDA OLUN
Kendinize farkındalığınızı artırmak için zaman vermek, akıl yürütmenizi, düşüncelerinizi ve diğer insanlarla etkileşim kurmanızı kolaylaştırır. Gereksiz koşturma olmadan düşünmeye zaman tanıyın.

4- SÜREKLİ KİŞİSEL GELİŞİM
Öğrenmeye devam etmek faydalıdır. Öğrenilen yenilikleri toplantılarda, tartışmalarda veya iş yerinde uygulamak tatmin hissini geliştirir. Hobi edinme, dil öğrenme gibi ekstralar, refah ve başarı hissini geliştirir.

5- DEĞİŞİME HAZIR OLUN
Zihinsel sağlıktan, toplumda bahsedilir oldukça çalışanlar, yöneticiler ve Ceo'lar, bu endişeleri gidermek üzerine çalışmaya başlamalılar. Çalışanların stres, kaygı ve depresyonunun uyarı işaretlerini tanıyan Yetenek Geliştirme Yöneticileri gibi daha fazla pozisyonda çalışan artık işe alınıyor.


BİZE ULAŞIN