Alışverişin -e hali

Sert geçen kışın ardından güneş yüzünü göstermeye başladı. Sizde bu ılık bahar esintisi dolabınızı da ziyaret etsin istediniz ve e-ticaret sitelerinde gezinmeye başladınız. Avukat Begüm Giray Narin, online alışverişte dikkat edilmesi gerekenleri yazıyor.

Giriş Tarihi: 18.05.2017 16:33 Güncelleme Tarihi: 18.05.2017 16:33

FOTOĞRAF: GETTY IMAGES.COM

İnternetten aldığınız telefonun ekranında koca bir çizik var, ayakkabıyla ise hiç rahat edemediniz. Panik yapmayın; "satılan mal geri alınmaz" klişesi artık geride kaldı! 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'nin size tanıdığı hakları kullanarak mutlu son yakın. İşe stiletto ile başlayalım; kanunda "cayma hakkı" olarak adlandırılan hakkınızı kullanarak, ayakkabıyı teslim aldıktan itibaren 14 gün içinde ve hiçbir sebep göstermeksizin iade etmeniz mümkün; hem de kargo ücreti dahi ödemeden. Size ibraz edilen orijinal faturayı vermeniz ve faturanın iade açıklama bölümü varsa bu bölümleri doldurmanızın ardından, alışveriş sitesinin en geç 10 gün içinde elbiseyi iade alması gerektiğini belirtelim. Ne yazık ki her halde cayma hakkımız bulunmuyor, kanun belirli mal ve hizmetleri kapsam dışı bırakmış. Özel olarak ürettirdiğiniz veya özel hale getirttiğiniz bir hediye; hijyenik nedenler ile iç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler; ambalajını açtığınız DVD, CD gibi ses veya görüntü kayıtları ve kitap, dergi gibi basılı ürünler ile yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri; çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler; altın, gümüş gibi fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirtilen ürünler ve iptal/iadesi ancak satıcı acente uygulaması doğrultusunda yapılabilen otel, tur, gezi, uçak bileti gibi tatil kategorisinden satın alınan hizmetler cayamayacağınız türden.

AYIPLI ÜRÜNLER
Gelelim telefona. Ekranındaki çizik gözle görülür hasar niteliği taşıdığından, ürünün "ayıplı" olduğu anlamına gelmektedir. Bu da; eskiden 30 gün olan ve yeni yasa ile 6 aya çıkarılan sürede iade hakkınız bulunuyor demek oluyor. Kanunun size tanıdığı çeşitli olanaklar doğrultusunda; aldığınız ayıplı ürünü geri verip sözleşmeden dönerek paranızı iade alabilir, ürünü geri vermeyip indirim isteyebilir, tüm masraflar satıcıya ait olmak üzere onarım talep edebilir veya ürünün ayıpsız bir benzeriyle değişimini talep edebilirsiniz. Ancak dikkat, bu haklardan yalnızca birini kullanabilirsiniz.. İlk bakışta anlaşılamayan ve kullanımla ortaya çıkan "gizli ayıp" halinde ise, kanun iade için 2 senelik azami süre öngörmüştür. Telefon ekranında çizik olmasa ama kullanımınız süresinde fazlaca ısınması gibi bir arıza ortaya çıksa; teslim aldığınız tarihten itibaren 2 sene içinde yine yukarıda belirtilen seçimlik haklarınızdan birini kullanabilirsiniz. İkinci el satışlarda ise en az 1 sene olan bu sürelerde talepte bulunmazsanız ve satıcının ağır bir kusuru veya sizi kandırması söz konusu değilse geçmiş olsun, ürünü ayıplı haliyle kabul etmiş sayılırsınız. Peki ya ürünler gelmeseydi ne olurdu? İlgili e-ticaret sitesi 30 günü aşmayacak şekilde, siparişinizi taahhüt ettiği süre içerisinde göndermekle yükümlüdür. Paketin size teslimine kadar oluşan kayıp ve hasarlardan ve ürünlerin esas bedeli dışındaki ilave bedeller dahil olmak üzere tüm bedellerden de sizin açık onayınızı almadığı sürece sorumludur. Satın alınan malın veya hizmetin tesliminin mümkün olmaması halinde ise, alışveriş sitesinin 3 gün içinde durumu size bildirmesi ve teslimat masrafları da dahil tahsil ettiği ödemeleri en geç 14 günde size iade etmesi gerekir.

Bu Noktalara Dikkat!

Ön bilgilendirme formu ve mesafeli satış sözleşmesi, tüm e-ticaret şirketlerinin tüketicilere sunmakla yükümlü olduğu ve 3 yıl boyunca saklaması gereken belgelerdir. Bu belgelerin bulunmaması hali hukuka aykırıdır ve ilgili siteden alışveriş yapmamanızı gerektirir.

En az on iki punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir şekilde hazırlanmış ön bilgilendirme formu, kredi kartınızla ödeme aşamasında okuyup sayfadaki kutucuğu işaretlemenizle onaylanır ve bu onayın yokluğu halinde siparişiniz ile bağlı tutulmanız mümkün değildir.

E-ticaret sitelerinde iletişim bilgilerini vermeleri zorunludur; tüketici olarak bu bilgileri talep etme hakkınız bulunmaktadır.

BİZE ULAŞIN