Bu yaz kendinizle tatile çıkmaya ne dersiniz?

Seyahat etmeyi seviyoruz. Neden sevmeyelim ki? Keşfedilecek onlarca ülke, karşılaşılacak yepyeni kültürler ve tadılacak yerel lezzetler derken seyahatler doludizgin birer maceraya atılmamızı sağlıyor. Pek çoğumuz bu nedenle bulduğumuz her fırsatta sevdiklerimizi kaptığımız gibi alıyoruz uçak biletlerini bizi bekleyen ülkelere. Peki, bu değerli zamanı yalnızca kendinize ayırmayı hiç düşündünüz mü?

Giriş Tarihi: 18.05.2017 16:22 Güncelleme Tarihi: 18.05.2017 16:22

REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAF: ISTOCK.COM

Henüz tek başına seyahat etmeyenler için kısa açıklama yapalım: Kendinizin seyahat arkadaşı olduğunuz bu süreçte gezmek istediğinizde keşfe çıkabilir, dinlenmek istediğinizde ayaklarınızı uzatabilir, yeni insanlarla tanışma modundaysanız yabancılarla keyifli bir sohbete dalabilirsiniz. Seyahat dönüşü ayakları yere daha sağlam basan, özgüvenli ve korkusuz bir kadın olmanız da cabası… Tabii tüm bu sürecin keyifle hatırlayacağınız bir anıya dönüşmesini istiyorsanız en baştan zekice plan yapmanız büyük önem taşıyor.

ARAŞTIRIN VE ERKEN REZERVASYON YAPTIRIN
İlk etapta hangi tarihte gideceğinize ve kaç gün kalacağınıza karar verin. İlk yalnız seyahatinizde bir haftayı aşmayın. Sonrasında bilgisayarınızın karşısına geçin ve orada ne gibi aktiviteler yapacağınızı ve ortalama ne kadar bütçeye ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Uçak ve kalma yeri açısından en uygun fiyatları yakalamak adına ne kadar hızlı davranırsanız o kadar iyi. Bu ön araştırma sürecinde gideceğiniz yerin kültürü, (varsa) giyim ve yeme-içme kuralları hakkında da bilgi edinin.

SEVDİKLERİNİZİ RAHATLATIN
Pek çok kadın, yalnız seyahat planlarından bahsettiğinde olumsuz tepkiler alabiliyor. Özellikle de yakın aile bireyleri bu kararı tehlikeli bulabiliyor. Tatil planlarınızı açıklamadan önce soracakları sorulara hazırlıklı olsanız iyi edersiniz. Ailenizi veya sevgilinizi ikna etmek için olabildiğince ayrıntılı şekilde planınızı anlatın. Gezeceğiniz bölgelerin fotoğraflarını gösterin. Görünür bilgiye sahip olmak içlerini bir nebze rahatlatacaktır. Wifi ya da oradan alacağınız SIM kartıyla arama yapmayı planlamış olsanız da acil durumda size ulaşabilmeleri için telefonunuzu yurtdışı görüşmelerine açtırmayı ihmal etmeyin.

ÖNCE GÜVENLİK
Tek başınıza seyahat ederken suçluların hedefi olma ihtimalinizin daha yüksek olduğunu düşünseniz de tek başınızayken turist kafilelerinden daha az dikkat çekersiniz. İçgüdülerinize güvenin. Bir şeylerin yanlış olduğunu düşündüğünüzde oradan uzaklaşın. Pasaport fotokopinizi yanınızdan ayırmayın. Kredi kartı ve nakit paranızı aynı yerde bulundurmaktan kaçının. Elinizdeki parayı bölerek muhafaza etmek, herhangi bir aksilik halinde çözümsüz kalmamanızı sağlar.

TEK BAŞINA YEMEK
Yalnız yemenin en güzel yanı başkalarıyla tanışma imkanı sunmasıdır. Garsonunuz veya yan masanızda oturanlar yerel kültürü tanımanızı sağlayabilir. Kafanızı dinlemek istediğiniz günler içinse yanınıza mutlaka Cosmo'nuzu veya kitabınızı alın.

BİZE ULAŞIN