Hollywood'da dengeler değişiyor

Gelişen teknoloji ve sosyal medya yalnızca bizim hayatımızda devrim niteliğinde yenilikler yaratmadı; ünlülerin de hem iş hem de özel hayatlarını yeniden kodlamalarına neden oldu. Bu nedenle pek çok ünlü dijital yaşamlarını ve imajlarını kontrol altında tutmak adına farklı ekipler kurdu. Hollywood’un yepyeni iş kollarıyla tanışmaya hazır mısınız?

Giriş Tarihi: 26.05.2017 12:35 Güncelleme Tarihi: 26.05.2017 12:35

DERLEYEN REYHAN GÜNEŞ

Muhteşem saçları, göz alıcı kıyafetleri ve yataktan kalktıklarında bile bakımlı görünen halleriyle ünlülerin perde arkasında onlarca kişiden oluşan ekiplerle çalıştığını biliyoruz. Çoğu zaman bu ekip stil danışmanı, saç tasarımcısı, makyaj artisti, beslenme uzmanı ve cilt bakımı uzmanı gibi kişilerden oluşuyor. Ekibin tüm amacı, sahnedeki ünlünün hem magazin basınında geniş yer almasını hem de seyircinin kalbinde taht kurmasını sağlamak oluyor. Ünlülerin ekip arkadaşları artık bunlarla sınırlı kalmıyor. Sosyal medya sağ olsun, ünlülerin hayatını an be an gözlemleyebiliyoruz. Elimizde telefon, evimizin salonunda otururken bir anda Miley Cyrus'ın akşam yemeğine misafir olabiliyor, Jay-Z ve Beyoncé'nin kızları Blue Ivy ile çıktıkları tatile naklen bağlanabiliyoruz.

Yani ünlülerin hayatına erişimimiz verdikleri konserler veya rol aldıkları filmlerle sınırlı kalmıyor artık. Tam da bu yüzden yıldızların sosyal medyalarını nasıl yönettiği veya kırmızı halıda nasıl poz verdiği en az son çıkardıkları şarkının tutup tutmaması kadar önemli. Peki, bu yolda yanlarında kimler var dersiniz?

KIRMIZI HALI KOÇU
Bunu örnek üzerinden açıklayacak olursak Brad Pitt ve Angelina Jolie çiftini ele alabiliriz. İlişkileri tuzla buz olmadan önce Pitt ve Jolie, Hollywood dünyasının en güçlü çiftlerinden biriydi. Dünyanın en çok fotoğraflanan çifti, ilişkilerinin son gününe kadar kameralar karşısında yaşadı ve #relationshipgoals denince akla ilk gelen isimlerden olmayı başardı.

Kırmızı halı koçu olarak tanımladığımız meslek grubunu bir nevi vücut dili uzmanlığı olarak düşünebilirsiniz. Bu kişiler, ünlü çiftlere kırmızı halıda nasıl poz vermeleri gerektiğini, çift olarak nasıl güçlü duruş sergileyebileceklerini ve toplum nazarında aşklarını nasıl yüceltebileceklerini öğretiyor. Yani Instagram ana sayfamızı süsleyen, poz verirken birbirlerinin gözlerinin içine bakan, el ele tutuşan veya bacak senkronizasyonu sağlayan ünlüler, aslında bu pozları nasıl vereceğini koçlarından öğreniyor.

HAYALET TWITTER KULLANICISI
En sevdiğiniz şarkıcının az önce Twitter'da paylaştığı içerik sizi çok güldürmüş olabilir. Sizce bunu gerçekten kendisi mi paylaştı? Muhtemelen 140 karakterle sizi kahkahalara boğan onun sosyal medya çalışanlarından biri. Hollywood dünyasında şu an en popüler iş kollarından biri sosyal medya yöneticiliği. Twitter veya Instagram hesabı yönettiğiniz için maaş almak rüya gibi gelebilir ama göründüğü kadar kolay bir işten bahsetmiyoruz. Çünkü birlikte çalıştığınız ünlünün 7/24 her hareketini takip etmeniz, takipçilerini rahatsız etmeyecek içerikler hazırlamanız ve tüm bunların onun ağzından dökülmüş gibi yazılmasını sağlamanız gerekiyor. Aynı zamanda gelen yorumların bir kısmına cevap vermeniz ve uygunsuz içerikleri temizlemeniz de önem taşıyor. En ufak yanlış hareketiniz bile hızla tırmandığınız kariyer basamaklarından tepetaklak yuvarlanmanıza neden olabilir.

KRİZ YÖNETİCİSİ
Sosyal medya ünlülerin ayrılık dinamiklerini de etkiliyor. Bundan yalnızca birkaç yıl önce ayrılık kararı alındığında ünlülerin basın danışmanları ortak açıklama yaparak durumu kamuoyuna bildirirdi. Günümüzdeyse ne açıklamaya ihtiyaç duyuyorlar ne de bunu yapacak basın danışmanına… Gwyneth Paltrow-Chris Martin ayrılığında olduğu gibi kendileri online açıklama yapabiliyorlar. Ünlülerin özel hayatı hakkındaki bilgiler her zamankinden hızlı şekilde yayılıyor. Bu yüzden boşanma anında işler çirkinleştiğinde iki taraf da bir an önce sosyal medyanın başına geçip karşı tarafı suçlamaya başlıyor. Tüm bu süreçte ünlüler, boşanma avukatının yanı sıra kriz yönetiminden sorumlu, karşı tarafın hakkından gelebilecek birine ihtiyaç duyuyorlar. Amber Heard ve Johnny Depp boşanma davası sırasında Heard'ün paylaştığı videoyu hatırlayın. Depp'in kendisine bağırdığı görüntülerin olduğu videonun ortaya çıkma zamanı oldukça manidardı. Pitt ve Jolie boşanma haberinin açıklanma zamanını göz önünde bulundurduğumuzda da Jolie'nin Pitt'in Allied (Müttefik) filminin çekimlerinde olması dolayısıyla ipleri en başından beri elinde tuttuğunu söyleyebiliriz.

MAAŞLI TROLL
Son dönemde sosyal medyanın her mecrasında karşımıza çıkan troll'leri anti-fanlar olarak tanımlayabiliriz. Troll'ler çoğu zaman ünlünün en yakın rakibi için çalışıyor ve ne pahasına olursa olsun sevdiği ünlüyü savunup karşısında yer alanı kötülüyor. Hem de hiç azımsanmayacak maaşlar karşılığında… Bu riskli hareketi göze alan ünlüler için sadakat büyük önem taşıdığından genellikle troll'leri kendi fan kitlelerinden seçiyorlar.

REKLAM SATIŞ SORUMLUSU
Emily Ratajkowski'nin Yunanistan'daki otelin balkonunda verdiği poz veya Gigi Hadid'in kumlara uzanarak kameralara gülümsemesi derken ünlülerin tatil fotoğraflarına bakmayı çok seviyoruz. Tabii çoğu zaman 'eğlenen ünlü' imajının arkasında profesyonel şekilde planlanmış reklamlar veya sponsorluklar oluyor. Saç, makyaj ve photoshop da dahil olmak üzere o 'like'ımızı bıraktığımız fotoğrafın arkasında onlarca kişi kişiden oluşan bir ekip yer alabiliyor. Çünkü büyük markalar, 'ünlü+sosyal medya = satış' denklemini çözmüş durumda. Kardashian veya Jenner klanının üyesi olmak tek Instagram post'u karşılığında 150.000 USD veya Youtube videosu karşılığında 300.000 USD kazanmanıza yetiyor. Sponsorluk çalışmaları için ünlülerin takipçileriyle etkileşim içinde olduğunu ve onları satışa teşvik edebileceğini göstermesi gerekiyor. Satış sorumlusu bu noktada devreye giriyor ve temsil ettiği ünlünün markanın beklentilerini karşılayabileceğini gösteriyor, markalarla yapılacak iş birliklerinde süreci yürütüyor.

SOSYAL MEDYADA ÜNLÜ OLMA SANATI
Dijital dünyayı avucunun içinde tutan en iyi hesaplar, milyonları bulan takipçi sayılarıyla en çok kazanan ünlülerin bile tahtını sallıyor. İşte sponsorların ilgisini çekmek için yapmanız gerekenler:

YOUTUBE KULLANIN:
Sosyal medyada kendi sesinizi duyurmak istiyorsanız bunun ilk etapta kendi YouTube kanalınızı açarak işe başlayın.

KONU SEÇİN:
Güzellik, ünlüler, moda, yemek veya komedi… İlginizi çeken bir alanı seçin ve bu alanda içerik üretmeye başlayın.

VIDEO YÜKLEYİN:
Seçtiğiniz konuya uygun şekilde videolar hazırlayın. Kamera karşısına geçmekten çekinenlerdenseniz bir an önce utangaçlığınızı üzerinden atsanız iyi ederseniz.

FİKRİNİZİ BELİRTİN:
Son dönemde gündemi meşgul eden konular hakkında alanınıza uygun şekilde görüşlerinizi açıklayın. Bir moda trendi size hitap etmiyorsa bunu belirtmekten çekinmeyin.

EMEK VERİN:
Sosyal medyada adınızı duyurmak istiyorsanız kararlı olmak durumundasınız. Yüklediğiniz ilk videolar beklediğiniz kadar takipçi kazanmanızı sağlamadıysa pes etmeyin. Bu yolda en az birkaç ayı gözden çıkarmak durumundasınız.

BİZE ULAŞIN