Değişimin gizli yüzü

Yıllarını verdiği tecrübe ve birikimi yeni bir oluşum için kullanan, Atlasglobal Ticaret Operasyonları’ndan Sorumlu Genel Müdürü Semra Erener Özalçın, havacılık sektörünün dinamik yapısını kaderi olarak görecek kadar çok seviyor.

Giriş Tarihi: 27.05.2017 12:17 Güncelleme Tarihi: 27.05.2017 12:17

NAİME TERCAN, FOTOĞRAF: KORAY IŞIK

Asker kızı olan Özalçın, sekiz ayrı okulda tamamladığı ilk ve orta öğrenimin ardından, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Endüstri bölümünü tamamlamış. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde yüksek lisans hazırlık sınıfında bir havayolu şirketinin sınavlarına girerek kariyerini de farkında olmadan oluşturmuş.

İş hayatına köklü bir hava yolu firmasında başlamış mı oldunuz bu şekilde?
Aynen öyle oldu. Beş ayrı sınavdan sonra çalışma hayatına giriş yaptım ve 15 yıl boyunca sekiz ayrı departmanda çalıştım. Son beş departmanda orta ve üst kademe yönetici olarak bulundum. Asya ve Orta Doğu bölgesi başkan yardımcılığı yaptım. Daha sonra yine havacılık konusunda yazılımlar yapan bir firmaya danışmanlık yaptım.

Atlasglobal ile yolunuz ne zaman kesişti?
2013 Aralık ayında görüşmeye gittim ve Ocak ayında işe başladım. 2015 yılında network tarifesi uygulamaya başladık. Eş zamanlı olarak Atlasjet'ten Atlasglobal dönüşümünü de gerçekleştirdik.

Bundan sonra da yenilikler hızla devam etti sanırım.
Tabii; 2015'te açılan 11 yeni hattı, 2016 ve 2017'de 17'şer hat izledi. Bu arada jetmil yolcu sadakat programımızı Atlasmiles olarak değiştirdik. Şu an Atlasglobal sitesine girdiğinizde 58 ayrı noktaya bilet alabiliyorsunuz. Yıl sonunda da hemen hemen 75 noktaya ulaşmış olacağız.

Bunca hareket planı arasında bir iş gününüz nasıl geçiyor?
Çok genç bir ekibimiz var. Uçucular dahil yaş ortalamamız 26, uçucular çıktığında da 39 oluyor. Ekip olarak yoğun tempoda çalışıyoruz. Güne olabildiğince erken başlıyorum. Genel müdür yardımcılığı bünyesinde gelir yönetimi, network planlama departmanı, ücret, gelir yönetimi, rezervasyon sistemleri, kurumsal iletişim, dijital ve kurumsal pazarlama, tarife, charter gibi bölümler bulunuyor.

İnsanları dünyanın dört bir yanına ulaştırırken siz ne tür seyahatler yapıyorsunuz?
Yoğun iş seyahatlerim oluyor. Ancak en keyifli yolculuklar son üç yıldır eşlik ettiğim basın gezileri.

Peki en favori destinasyonunuz nedir?
Evlendiğimde ben Türkiye'de, eşim iş nedeniyle Hong Kong'daydı. Bir buçuk yıl git-gel yaşadık. O nedenle bizim için Hong Kong'un yeri ayrıdır.

Şehirde kaçış noktalarınız var mı?
Ailemizin yakınlardaki yazlığı benim için ideal bir kaçış noktası. Onun dışında evde bahçedeki salıncakta kitap okuyup, kahvemi içmek en büyük dinlence.

Gelecekle ilgili nasıl planlarınız var?
Çocukluğumdan beri politikaya karşı büyük bir merakım var. Çocuklara, desteğe muhtaç insanlara, hayvanlara karşı sorumluluk hissim oldukça yüksek. Dolayısıyla politikaya girmek ve bu alanlarda elle tutulur hizmet vermeyi, fark yaratmayı çok istiyorum.

Son dönem neler okuyorsunuz?
Yakın tarihimize merak sardım, cumhuriyet tarihine ait kitaplar okuyorum.

En büyük yatırımınız nedir?
Çocuklarımın eğitimi.

BİZE ULAŞIN