Otomotiv dünyasında kadın gücü

Erkek egemen olduğu düşünülen bir dünyada son derece rahat ve mutlu bir çalışma ortamı yakalamış olan Betül Çorbacıoğlu, bu yıl Türkiye’deki 50. yılını kutlayan Mercedes-Benz Türk’teki kariyerini insan kaynakları müdürü olarak sürdürüyor.

Giriş Tarihi: 27.05.2017 11:58 Güncelleme Tarihi: 27.05.2017 11:58

NAİME TERCAN, FOTOĞRAF: DENİZ DOĞAN

Günlük rutininizde neler var?
Günüm erken başlıyor; evde e-postalarımı okuyup günün akışına hazırlanıyorum. Hafta içi iki gün pilates yapıyorum. Günüm ise iç ve dış toplantılarla, telefon ve video konferanslarla dolu oluyor.

Otomotiv sektörünün dinamiklerinden bahseder misiniz?
Türkiye otomotiv sektörü; yaklaşık 1.5 milyon üretim adediyle Avrupa'da çok önemli bir yere sahip. Otomotiv sektörü; ekonomiye yüksek katma değer sağlayan, teknolojik gelişmeleri hızlandıran, istihdam sağlayan, ihracat kanalıyla döviz geliri kazandıran, pek çok alanı destekleyen lokomotif sektörlerden biri.

Otomobil dünyasının erkeklere aitmiş gibi düşünülmesine ne diyorsunuz?
"Otomotiv erkek işidir" şeklinde bir önyargı var ancak bunu gerçekçi bulmuyorum. Mercedes- Benz Türk'te beyaz yaka çalışanların yüzde 35'i kadın ve ayrıca yüksek sayıda kadın yönetici de mevcut. Bu da beni bir kadın ve insan kaynakları yöneticisi olarak gururlandırıyor.

Sizin otomobillerle aranız nasıl?
Otomobilleri tabii ki ben de çok seviyorum; şu an Mercedes E250 Coupe kullanıyorum. Aracın performansının yanı sıra iç ve dış tasarımına çok önem veriyorum.

Kendinizi yenilemek, gündemin dışına çıkmak için neler yaparsınız?
Bunun için yıllardır sürdürdüğüm hobimi yapıyorum. Sekiz yaşından beri çok sesli müzik söyledim. 2004'ten beri İstanbul Avrupa Korosu'ndayım. Kızım Defne'yle zaman geçirmek, piyano çalmak ve açık hava yürüyüşleri de beni yeniliyor.

Karakteriniz iş hayatınıza nasıl yansır?
Planlı yaşamayı ve zamanı etkin kullanmayı severim. Takım içerisinde uyumlu ve keyifle çalışmayı önemserim.

Beş yıl sonrası için nasıl hayalleriniz var?
İnsan kaynakları geniş bir alan ve iş yaşamının dinamikleri çok hızlı değişiyor. Bu alanda öncü olabilecek birçok uygulamaya imza atan bir takımın yöneticisi olarak iş dünyasında anılmak, en önemli hedefim.

İş hayatı için kıyafet seçimleriniz ne yönde?
Rahat hissettirecek kıyafetler tercih ediyorum. Spor-şık bir stil, bana çok uyuyor.

En sık kullandığınız akıllı telefon aplikasyonu nedir?
Whatsapp ve Yandex.

EĞİTİM VE KARİYER GEÇMİŞİ
İstanbul Erkek Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunu olan Çorbacıoğlu, sonrasında master yapmış ve araştırma görevlisi olarak çalışmış. AIESEC ile gittiği yurtdışı stajı deneyimi ile kurumsal hayatı tercih etmeye karar vermiş. 2000'den beri Mercedes-Benz Türk'te çalışıyor. Özellikle finans ve mali kontrol alanında farklı pozisyonlarda yöneticilik yaptıktan sonra bir yıl önce insan kaynakları müdürü görevine getirilmiş.

BİZE ULAŞIN