Dolaplarda bahar temizliği

Uzun süredir, kat kat kalın kumaşların altındaydık. Şimdi hafiflemenin ve yüklerden arınmanın vakti geldi. Uçuşan incecik dokularla, açık sandaletlerle ve canlı renklerle dolu bir mevsim yolda... Sezonu yepyeni bir dolapla karşılamak istiyorsanız, sıraladığımız altı adımı takip edebilir, önce elinizdekileri değerlendirip ardından da en fazla ihtiyacınız olan parçaları satın alabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 31.05.2017 15:09 Güncelleme Tarihi: 31.05.2017 15:11

DERLEYEN ELİF NAZLI DURAN

FOTOĞRAFLAR: ISTOCK.COM

1. ADIM ORGANİZE OLUN
İşe giysilerinizi üç kategoriye ayırarak başlayın. Bu üç kategori; sürekli giydiğiniz, artık giymekten bıktığınız kıyafetlerle aksesuarlar, asla giymediğiniz ve giymeyecekleriniz (bu konuda dürüst olun) ve bunların dışında kalan her şey şeklinde olmalı. İlk grubu yıkayın, temizlemeye gönderin ve giysi elbiselerine ya da vakumlu torbalara koyup, tekrar giyebileceğiniz bir zaman gelene kadar ortadan kaldırın. İkinci grup için uygun bir elden çıkarma yöntemi belirleyin. Son grup içinse, butikleri gezerek ve buralardan ilham alarak profesyonelce bir düzenleme sistemi getirebilir, mesela bunları renk ve stillerine göre ayırabilir ya da yaşam tarzınıza göre -iş ve hafta sonu, gündüz ve gece gibisınıflandırabilirsiniz. Tüm bunları yaparken de, bu işin süreklilik gerektirdiğini ve aynı düzenleme işleminin, hiç değilse belli bir grup giysi için, en azından ayda bir tekrarlanması gerektiğini unutmayın.

2. ADIM DEĞERLENDİRİN
Favorilerinizi ortaya çıkarmanın sırası geldi. En sevdiğiniz 10 parçayı alın ve onları bir bir yatağınızın üzerine serin. İyice bakın ve ortak yönlerinin ne olduğunu bulmaya çalışın; markaları mı, kesimleri mi, stilleri mi yoksa renkleri mi? Severek giydiğiniz tüm etekleriniz çan tipinde mi? Öyleyse, kalem etekle nasıl görüneceğinizi hayal etmeye çalışabilirsiniz. Ya da aynı mantıkla, tüm kış eliniz sürekli klasik mini siyah elbisenize gittiyse, bahar için daha hareketli kesime sahip bir modeli tercih edebilirsiniz. Favori 10 parçanızın ortak renginin hangisi olduğunu herhalde kolayca görebilirsiniz. Bahar alışverişinizde seçeceğiniz parçaların, bu renkle uyumlu tonlarda olmasına dikkat edin. Böylece, yenileri ve eskileri kombinlemekte zorlanmayacaksınız. Ama dikkat, eğer bu renk çok baskınsa ve tüm giysileriniz neredeyse aynı tonlardaysa, belki de repertuarınıza farklı bir şeyler eklemenin zamanı gelmiş demektir. Sevdiğiniz ve sıklıkla giydiğiniz giysilerin tümü, en az iki, üç diğer parçayla kombinlenecek nitelikte olmalı. Yeni sezon için alacaklarınızın da bunlara uyumlu olması da yararınıza… Yeni giysiler seçerken işinize yarayacak iyi bir fikir daha; eğer desenli kıyafetleriniz ağırlıktaysa düz olanları, matlar çoğunluktaysa ipek, saten gibi parlak dokuları tercih edin.

3. ADIM İLHAM ALIN
Uzun ve sıkıcı bir kış mevsiminden sonra, herhalde, hiçbir şey kolsuz bluzları ve sırtı açık elbiseleri düşünmek kadar çekici olamaz. Dergimizin sayfalarını çevirin, son trendlere, yepyeni parçalara göz atın ve bunlar arasında sizi en fazla hangilerinin heyecanlandırdığını keşfetmeye çalışın. Üstelik bu sezon, dantellerden pastel renklere, spor anoraklardan renkli, pilili elbiselere herkesin kendisine yakın bulacağı türde pek çok tarz var. En sevdiğiniz etek kesiminin değişik bir boyu ya da favori bluz modelinizin başka bir desen ya da kumaştaki hali, kendinizi daha farklı ve şık hissetmenizi sağlayabilir. Yeni bir şeyler satın alırken, geleneksel alanınızın bir adım dışına çıkmaktan korkmayın. Tarzınıza aykırı, en az bir parça satın almanız sizi tekdüzelikten kurtaracaktır. Ve son bir öneri daha; ajandanızı çıkarın ve bu yaz sizi bekleyen özel olayları -davetli olduğunuz düğün, nişan ve parti gibi- gözden geçirin. Eğer dolabınızda bunlar için uygun giysiler yoksa bu durum da aklınızın bir köşesinde dursun ve nasıl bir elbise istediğinizi şimdiden düşünmeye başlayın.

4. ADIM LİSTE YAPIN
Elinizde ne var, ne yok baktınız; sevdiklerinizi, sevmediklerinizi ayırdınız. Artık başka nelere ihtiyaç duyduğunuzu not etmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca, kâğıt, kalemi elinize almışken, ihtiyaç duyulan parçalar listesinin yanına, yenileriyle değiştirilmesi gerekenler dökümü de yapabilirsiniz (iyice yıpranmış skinny jean, parlamış siyah pantolon ve dirsekleri incelmiş gri hırka gibi.) Böyle bir listeyle yola çıkmak hem işinizi kolaylaştıracak hem de gereksiz giysi ya da aksesuarlarla eve dönmenizi önleyecek.

5.ADIM ALIŞVERİŞ!
İşte şimdi işin en eğlenceli kısmı başlıyor: Alışveriş zamanı geldi! Tecrübeli editörlerimiz tarafından hazırlanan bu önerileri aklınızın bir köşesine kaydettikten sonra, sevdiğiniz bir alışveriş merkezine doğru hareket edebilirsiniz.

Yalnız uçun: Evet, kız arkadaşlarla alışverişe çıkmanın keyfi bir başka. Ama doğru seçimler yapmak ve bu işe tam anlamıyla odaklanmak istiyorsanız yalnız olmanız çok daha akıllıca bir fikir.

Hazırlıklı gidin: İçinizde uygun iç çamaşırlarının olması (askısız sutyen, g-string külot gibi) denediğiniz kıyafetlerin üzerinizde tam olarak nasıl duracağını çok daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Limitlerinizi bilin: Alışverişinizin iki ya da üç saatten fazla sürmemesi en iyisi. Çünkü süre uzadıkça mantıklı kararlar vermeniz daha zor hale gelebilir. Ya her şeyi alabilecek ya da hiçbir şey istemeyecek bir ruh haline bürünebilirsiniz.

Ya gerçekten beğenin ya da bırakın: Eğer bir bluz ya da kolye gerçekten içinize sinmediyse, kasaya gitmekte acele etmeyin. Unutmayın eve geldiğinizde o ürün hakkındaki fikriniz değişmeyecek.

6.ADIM YARATICILIĞINIZI KULLANIN
Bahar gardırobunuz hemen hemen hazır gibi; bir gününüzü de, hangi kıyafeti neyle ve nasıl bir aksesuarla kombinleyeceğinizi planlamak için ayırın. Birlikte kullanabileceğiniz parçaları yatağın üzerine yayın, fotoğraflarını çekin ve dolabınızın bir köşesine asın. Daha sonra, en sevdiğiniz ve giydiğinizde en fazla iltifat almanızı sağlayanları işaretleyin. Böylece çok aceleniz olduğu zamanlarda bile sadece dakikalar içinde son derece şık olabileceksiniz. Bu işi biraz daha ileriye götürebilir ve dergi sayfalarından kestiğiniz kombinleri de örnek olarak kullanabilirsiniz.

ACİL DURUM KUTUSU HAZIRLAYIN

İyi bir dolap düzenli raflardan daha fazlasını gerektirebilir. Örneğin, içinde ihtiyaç duyabileceğiniz pek çok şeyin elinizin altında bulunmasını sağlayacak minik bir "acil durum kutusu" gibi!

ÇİFT TARAFLI BANT Bir şeyinizi söküldüğü -örneğin pantolonunuzun paçası- ve dikmek için vaktinizin olmadığı zamanlarda, çift taraflı bantlar da bir süre için işinizi görebilir.

TÜY TOPLAYICI İşte en önemli parçalardan biri daha; giysilerinizin üzerindeki topaklanan tüyleri bantla ya da başka şeylerle toplamaya çalışarak onlara zarar vermek yerine bu ürünleri kullanabilir, ömürlerini uzatabilirsiniz.

İĞNE-İPLİK SETİ Kopan düğmeler, sökülen etekler olduğunda imdadınıza o yetişecek.

GÖĞÜS UCU BANTLARI Yaz geliyor; içine sutyen giymediğiniz incecik askılılar ya da straplez bluzlarla bu bantları kullanabilirsiniz.

TEL ZIMBA SÖKÜCÜ Bu pratik aleti, asla açılmamak üzere kapatılmış paket ve poşetleri açmak için kullanabilirsiniz.

STATİK ELEKTRİK ALICI Siz de elektriklenen saçlardan ya da çıtır çıtır ses çıkaran bluzlardan şikâyetçiyseniz bu sprey işinize yarayacak.

ACİL LEKE ÇIKARICI Lekeleri oluştukları anda önlemeniz ve minicik bir damla yüzünden koca elbiseyi kirliye atmamanız için…

İnternette Satış

Artık giymediğiniz giysileri elden çıkarmanın pek çok farklı yöntemi olabilir; birilerine hediye etmek, çöpe atmak ya da ikinci el mağazalarına konsinye bırakmak gibi. Ama en fazla kazançlı çıkacağınız yol, kesinlikle, bunları internet üzerinden satmanız. İşte giysilerinizi satışa sunarken işinize çok yarayacak ipuçları.

HAZIRLIK YAPIN

Bir giysi ya da aksesuarın fotoğrafını çekmeden önce, onu tıpkı önemli bir partiye giyecekmişsiniz gibi hazırlayın. Gerekiyorsa temizleyiciye gönderin, ütüleyin, söküklerini dikin. Ayakkabıları boyayın, cilalayın. Çantalarıysa kâğıtlarla doldurun ki, şekilleri ve tam kapasiteleri ortaya çıksın.

Her zaman flaşlı fotoğraf makinesi kullanın ve fotoğrafları, eşyalarınızı beyaz bir fon önüne koyarak çekin. Hedefiniz gerçek hallerine mümkün olduğunca benzeyen görüntüler elde etmek olmalı.

Ne kadar çok kare alırsanız o kadar iyi… Ayrıca detayları görüntülemeye de önem verin (iç astarı, dikiş hatları, tokaları, etiketleri, kutusu, torbası ve varsa sertifikaları). Bazı sitelerin yöneticileri, özelikle gerçek kişi ya da model üzerinde fotoğraflanmış kıyafetlerin, diğerlerine kıyasla, tam dört kez daha fazla tıklandığını anlatıyor. Siz de bu nedenle, giysinin en az bir kare, bir insan ya da model üzerine giydirilmiş haldeki fotoğrafına yer verin.

Fotoğrafların yanına ekleyeceğiniz kısa yazı için mümkün olduğunca basit ve anlaşılır bir dil kullanın. Beden, kumaş, stil, renk ve marka bilgilerine mutlaka yer verin.

Bu yazıya kısa, kişisel bir hikaye de ekleyebilirsiniz. Uzmanlar bu tip öykülerin de çok ilgi çektiği görüşünde hemfikir.

Kendinizi alıcıların yerine koyun ve o ürün hakkında neleri merak edebileceklerini tahmin etmeye çalışın ve tabii tüm bu soruların yanıtlarına da yazınızda yer verin.

Artık Sıra Satışta

1) gittigidiyor.com Bu siteye üye olabilir ve burada ikinci el giysi, çanta ve ayakkabılarınızı satışa sunabilirsiniz. Satışları hareketlendirmek için Twitter ve Facebook hesaplarınızı da kullanabilir ve link vererek ürünün bu sitelerdeki arkadaşlarınız tarafından da görülmesini sağlayabilirsiniz.

2) Moda Cruz Daha çok giyim eşyalarının satışa sunulduğu sitede giyim, aksesuar, bebek giyim, nikâh-düğün, kozmetik ve mücevher gibi kategoriler bulunuyor.

3) ikincielim.com Kitap ve dergiden mobilyaya, giyim eşyasından takıya her türlü ürünün bulunduğu siteye üye olarak satış yapabilir, kullanmadığınız giysi, ayakkabı ve aksesuarlarınızı elden çıkarabilirsiniz.

NOT: Siteye verdiğiniz ilan -yani satışa sunduğunuz ürün- sayısı 15'i geçtikten sonra dükkân olarak tanımlanan özel bir bölüm de açabilirsiniz.

4) sanalpazar.com Hemen her kategoriden yüzlerce perakende ve toptan ürünün satışta olduğu siteye üye olmanız ve kendi ürünlerinizi satmanız mümkün.

NOT: Sitede "açık artırma", "ucuza gidiyor" ve "pazarlık et" gibi farklı bölümler de bulunuyor.

BİZE ULAŞIN