Viyana'da çocuk olmak var!

Sanat ve kültür metropolü Viyana, sadece yetişkinlerin değil çocukların da şehridir. Ormanda filleri seyretmek,Luftburg'da ( Gök Kalesi) gökyüzüne atlayış yapmak, müzede resim çizmek ve çocukların ilgisini çekebilecek pek çok aktivite bu keyifli adreste çocuklar ve aileleriyle buluşuyor.

Viyana Turizm Ofisi'nin katkılarıyla

Çocukların canı çoğu zaman sıkılır ama Viyana'da küçük misafirler pek fazla can sıkıntısından şikayet etmez. Çünkü bu özel şehrin çocuklar için sloganı belli: Hareket, hareket, hareket. Gelin, şehrin favori adreslerine birlikte bakalım.

Viyana'nın eğlence adası: Donauinsel

Donauinsel, sıcak günlerde serinlemek için ideal. 42 kilometre kumsalı olan bu açık hava cennetinde yüzme, kaykay, futbol, voleybol, trambolin, su kayağı ve tırmanma da dahil olmak üzere farklı sporlar yapmak mümkün.

Fotoğraf: Viyana Turizm Ofisi

Çocuklar Çiftliği (Landgut Wien Cobenzl)

Organik hayvancılık yapılan teşhir çiftliğinde at, domuz, keçi, koyun, inek, tavşan, tavuk, ördek ve kaz gibi çiftlik hayvanları çocukları bekliyor. Bazı günlerde midilliye binme ve köylü golfü gibi eğlenceler de mümkün.

Fotoğraf: Landgut Wien Cobenzl

Kelebek Evi

Tropikal iklimin hüküm sürdüğü kale bahçesindeki 'Kelebek Evi'nde büyük bir sansasyon var. Çocuklar orada özgürce uçan, egzotik kelebekleri görebilirler. Binanın film odasında ziyaret saatleri boyunca aralıksız olarak kelebekler hakkında filmler de gösteriliyor.

Deniz Evi

Hem su, hem kara hayvanlarının heyecan verici dünyası Aqua Terra Zoo adlı deniz evinde keşfedilebilir. Bu özel hayvanat bahçesi Esterhazy parkındaki eski uçaksavar kulesi içinde kurulmuş. Bu özel alanda 10.000'den fazla hayvan barındırılıyor. Tropikal hayvanlar evi, dünya denizlerinin sakinlerinin yanında gerçek bir tropikal orman deneyimi de sunuyor. Burada aralarında küçük maymunların, kuşların ve uçan tilki yarasalarının da bulunduğu 500 hayvan ziyaretçilerin arasında serbestçe dolaşıyor. Başka bölümlerde ise timsahlar, kaplumbağalar, piranhalar ve köpekbalıkları çocukların tüm dikkatini kendilerine çekiyor.

Schloss Schönbrunn Erleben Çocuk Müzesi

Ziyaretçiler, Habsburg Hanedanı'nın hayatını yakından öğrenip şatoda oyun oynayabiliyor. Turun sonunda tarihsel kostümlere bürünüp küçük birer prenses ve prense dönüşüyorlar.

Fotoğraf: Kindermuseum

Saray Kalesinde İmparator Daireleri

İmparator Franz Josef, İmparatoriçe Elizabeth ve çocuklarının sarayın iç kalesinde nasıl yaşadıklarını ve günlük hayatlarını, imparatorluk dairelerine düzenlenen özel rehberli turlarda çocuklar kendi gözleriyle görebiliyor. Hükümdar kostümlerini prova edebiliyorlar.

Viyana Kaplıcası

Viyana'nın "Therme Wien" kaplıcası çocuklar ve ailelere için özel ayrılmış kaplıca bölümü. Bu bölümde, su eğlencesi, atlama kuleleri ve çok sayıda su atraksiyonu bulunuyor.

Zoom Çocuk Müzesi

Müze, interaktif programlar sunuyor. Çocukların katılmalarının istendiği sergiler ve duyuların bilinçli şekilde keşfedildiği programlar var.

Fotoğraf: Zoom Kindermuseum

Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi

Efsanevi imparatoriçe Sisi, Mozart, Hermann Maier, James Bond, Angelina Jolie ya da Michael Jackson ile baş başa fotoğraf çektirmek ister misiniz? Prater parkı içindeki Madame Tussauds balmumu heykelleri müzesinde sinema, spor ve müzik dünyasından 80 kadar yıldızla ve tarihi kişiliklerle buluşabilir, birlikte fotoğraflar çektirebilirsiniz.

Leopold Müzesi

LEO Çocuk Atölyesi'nde Leopold Müzesi'ndeki sanat eserleriyle ilgili heyecan dolu bir çocuk programı var. Müzenin en ilginç tablolarından bazılarının hikayeleri ve sırlarıyla ilgili kısa bir rehberlik turunun ardından aydınlık atölyeye gidiliyor. Tur sırasında edindikleri izlenimleri çocuklar burada kendi eserlerinde ifade ediyorlar.

Fotoğraf: Leopold Museum

Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Müze, sadece Köylü Düğünü ve Babil Kulesi'nin İnşası gibi ünlü tabloları da içeren dünyanın en büyük Brügel koleksiyonuna sahip olmakla kalmıyor, insan ve hayvan mumyaları, dünyanın en pahalı tuz fıçısı, paha biçilmez oyunlar ve bazı "sihirli" aktiviteler de içeriyor.

Fotoğraf: Kunst Historisches Museum

Mumok-Viyana Ludwig Vakfı Modern Sanat Müzesi

Modern sanat çoğunlukla çocukların çok hoşuna gider: "Tıpkı benim gibi resim yapıyor," yorumunu çocuklardan çok duyarız. Bu nedenle çocuklar için atölye çalışmaları burada daha da eğlenceli geçer. Bu bölümde, çocuklar atölyede sanatçı olmayı deneyebilirler ve ünlü sanatçılarla buluşabilirler.

Viyana Teknik Müzesi

Viyana Teknik Müzesi başlı başına bir dünyadır. Bu müze dünyanın teknik ve fen olaylarıyla ilk bilgileri eğlenceli bir şekilde sunuyor. Orta salonda 19. ve 20. yüzyılların teknik başarılarının yanında ayrıca demiryollarıyla ilgili nadide örnekler de yer alıyor. 1950'li yıllarının ünlü yarış otomobili "Silberpfeil" ("Gümüş ok") ve ilk atlı tren "Hannibal", tarihsel bisikletler, dev tekerlekli yüksek bisikletler ve çelik üretiminde kullanılan dev bir eritme potası bilgiye aç çocukları büyülüyor.

21er Haus

Çağdaş sanat, fotoğrafçılık, mimarlık, kitap süsleme ve doğa hakkında eğlenceli çocuk rehberliği turlarıyla atölye çalışmaları sunuyor. Sergiler arasındaki bilmece rallileri ve keşif gezileri, atölyede ve fotoğraf laboratuvarında ekip çalışması, duyulara hitap eden malzemeler ve yaratıcı çalışma da sanat evi ziyaretini unutulmaz hale getiriyor.

Fotoğraf: Kunstvermittlung

Prater Müzesi

Prater Müzesi geçmişe yolculuk yaptırıyor. İmparator II. Joseph bu avlanma alanını halkın kullanımına bıraktı ve Prater çok geçmeden Viyana'nın efsanevi eğlence parkı haline geldi. Prater müzesinde, bu eşsiz nostaljik eğlence bölgesinin zengin tarihine dalabilir ve dev dönme dolabın, dünya sergisinin ve benzerlerinin kuruluş hikayelerini öğrenebilirsiniz.

FOTOĞRAF: @WIENTOURISMUS / PETER RIGAUD

Prater Eğlence Parkı

Burada sihirli aynalardan mini eğlence trenine, buz dünyası yolculuğu yaptıran 'Aysberg'den korku trenlerine pek çok eğlence noktası bulunuyor. Cesur olanlar ayrıca "Praterturm" dönme dolabında 117 metre yükseklikte sallanabiliyor.

üeaüeüeüeaü
FOTOĞRAF: @WIENTOURISMUS / PETER RIGAUD

FAVORİ ADRESLER

Wasserturm

Viyana Doğa Tarihi Müzesi

Schönbrunn Hayvanat Bahçesi

Rasathaneler Wien Museum Karlsplatz

Kunst Haus Wien: Hundertwasser Müzesi

MAK-Avusturya Uygulamalı Sanat/ Çağdaş Sanat Müzesi

Wien Museum Karlsplatz

Albertina MumokViyana

Modern Sanat Müzesi Belvedere Viyana

Teknik Müzesi Studio Walfischgasse

Viyana Planetaryumu

Müzesi Niedermairn Çocuk Tiyatrosu

Schönbrunn Sarayı Kukla Tiyatrosu

Haus der Musik (Sesler Müzesi)

Spor ve macera: Donauinsel

Diana macera havuzu

Albertina

Studio Walfischgasse

Çocuklu ailelere Viyana fırsatları: https://www.wien.info/en/vienna-for/families

Advertorial

BİZE ULAŞIN