Deniz ürünleriyle yaz sofrası

Deniz ürünlerini kullanarak iştah kabartan sofralar hazırlamanız Capricorn’un İtalyan asıllı şefi Fabio Brambilla’nın reçeteleriyle size hiç de uzak değil.

NAİME TERCAN

FOTOĞRAF: İSA ARSLAN

TON BALIĞI CARPACCIO

MALZEMELER:
400 gram dilimlenmiş taze ton balığı
100 gram jülyen doğranmış kereviz
100 gram kiraz domates
50 gram sızma zeytinyağı
10 gram maldon tuzu
3 gram karabiber
400 gram ince dilimlenmiş bostan patlıcanı
50 gram doğranmış taze kırmızı biber
20 gram doğranmış taze maydanoz
2 diş doğranmış taze sarımsak

HAZIRLANIŞI: Patlıcanları ince ince doğrayın. Kahverengi olana kadar teflon tavada kavurun. Doğranmış taze sarımsak, doğranmış maydanoz ve kırmızı biber, karabiber, tuz ve zeytinyağını patlıcanlara ekleyin. Sarı yüzgeçli orkinos balığını iki streç filmin arasına yerleştirip eti çekiçle parçalayın. Ton balığı parçalarını streç filmden çıkarıp patlıcanların üzerine yerleştirin. Üzüm şurubu, zeytinyağı, kızarmış çam fıstığı, ham kereviz dalı, baharat, maldon tuzu, kiraz domatesler ve rendelenmiş limon ekleyerek servis edin.

ISTAKOZLU SPAGETTİ
MALZEMELER:

650 gram taze ıstakoz
200 gram pazı yaprağı
100 gram kiraz domates
50 gram sızma zeytinyağı
10 gram maldon tuzu
3 gram karabiber
15 gram baharatlı kırmızı biber
50 gram taze soğan
20 gram taze fesleğen
2 cl beyaz şarap
20 gram taze sarımsak

HAZIRLANIŞI: Bütün ıstakozu tuzlu su içerisinde dört dakika kaynatın. Istakozun etini kabuğundan çıkarın. Eti küçük parçalara doğrayın. İyi yıkanmış pazı yaprağı, doğranmış kırmızı biber ve sarımsağı, zeytinyağıyla tavada pişirin. Bu karışıma ıstakoz etini ekleyerek kavurun. Ardından beyaz şarap, domates ve taze soğanı ekleyin. Birkaç dakika daha piştikten sonra, ateşten alın. Spagettiyi, tuzlu sıcak suda haşlayın. Süzdükten sonra, ıstakoz etleriyle hazırlanan sos ile karıştırıp fesleğenle süsleyerek servis edin.

MANGO PARFE
MALZEMELER:

2 adet mango
6 adet yumurta sarısı
120 gram beyaz şeker
1 adet vanilya çubuğu
1 adet limonun suyu
150 gram krema
1 gram jelatin tozu
120 gram doğal yoğurt
2 gram taze nane yaprakları

HAZIRLANIŞI: Büyük bir kapta yumurta sarıları ve şekeri, kaygan köpük kıvamına gelene kadar karıştırın. Buzdolabında 10 dakika kadar soğutun. Mangoları soyup çekirdeklerini çıkartın. Küp küp doğrayın ve limon suyu ile birlikte püre haline gelene kadar ezin. Mango püresi, krema, jelatin tozu ve vanilya çubuğundan alınan vanilya tohumlarını; soğutulmuş köpük içine ilave edin. Karışımı kalıba dökün ve istenilen kıvama gelinceye kadar dondurun. Doğranmış taze nane yaprakları ve yoğurdu karıştırıp, mango parfe ile birlikte servis edin.

BİZE ULAŞIN