Şarkı söyleyin, müzik dinleyin iyileşin

Şarkı söylemek ve müzik dinlemenin eğlenceli olduğu kadar fiziksel ve ruhsal sağlığınız için son derece olumlu etkilere sahip olduğunu biliyor muydunuz?

ELİF NAZLI DURAN

FOTOĞRAFLAR: ROHAPPY/ISTOCK.COM, GLOBALSTOCK/ISOCK.COM

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, şarkı söylemenin fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan pek çok yararı olduğunu belirtiyor ve sözlerine şu şekilde devam ediyor: "Sıklıkla çoğu şarkının sözlerini bilir fakat nadiren dinlediğimiz bir şarkıya eşlik ederiz. Belki sadece bir konserde sesimizi yükseltiriz ama evde herhangi bir işle meşgulken, araçla seyahat ederken veya araç kullanırken bile sevdiğimiz şarkıların sözlerini sadece mırıldanırız. Oysa ki yüksek şarkı söylemek hem eğlenceli hem de fiziksel, zihinsel ve sosyal sağlık ölçütlerinizi iyileştiriyor." Erdoğanoğlu'na göre, şarkı söylemek özellikle solunum yolu hastalıklarında yaşam kalitesini artırıyor. İngiliz araştırmacıların daha derine inerek düzenli şarkı söylemenin solunum yolu hastalıklarından mustarip olan kişiler üzerindeki etkilerini incelediklerini ifade eden Erdoğanoğlu, "çalışmanın sonuçları düzenli şarkı söylemenin KOAH veya astım gibi kronik akciğer hastalığı olan kişilerde, akciğer fonksiyon testi sonuçlarını düzelttiği, yaşam kalitesini artırdığı, anksiyeteyi (kaygı, korku, gerilim) ise azalttığını gösteriyor" diyor. Şarkı söylemek koruyucu bir sağlık uygulaması yerine bile geçebileceğini anlatan Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, şarkı söylemenin sağlığa faydalarıolan kişiler üzerindeki etkilerini incelediklerini ifade eden Erdoğanoğlu, "çalışmanın sonuçları düzenli şarkı söylemenin KOAH veya astım gibi kronik akciğer hastalığı olan kişilerde, akciğer fonksiyon testi sonuçlarını düzelttiği, yaşam kalitesini artırdığı, anksiyeteyi (kaygı, korku, gerilim) ise azalttığını gösteriyor" diyor. Şarkı söylemek koruyucu bir sağlık uygulaması yerine bile geçebileceğini anlatan Dr. Yıldız Erdoğanoğlu, şarkı söylemenin sağlığa faydalarınıysa şöyle sıralıyor: "Yüksek sesle şarkı söylemek öncelikle solunum faaliyetinizi destekliyor. Bağışıklığınızı güçlendiriyor. Şarkı söyleyen kişilerin tükürüğünde, üst solunum yollarında patojenlere (hastalık oluşturan) karşı mücadelede önemli bir rol oynayan savunma proteini İmmunoglobulin A'nın miktarında önemli ölçüde artış olduğu ortaya çıktı. Ayrıca yine bağırarak şarkı söylemenin, kandaki oksijen miktarını artırdığını, tansiyonunuzu dengelendidengelendiğini ve kalbi güçlendirdiğini belirtmek isterim. Şarkı söylemenin önemli psikolojik faydaları olduğunu da biliyoruz; şarkı söylemek stres hormonu olan kortizol değerlerinin azalmasını sağlayarak öfke, stres ve gerginlik belirtilerini azaltıyor. Ayrıca konsantrasyon kapasitenizi artırıyor ve belleğinizi güçlendiriyor."

MÜZİĞİN GÜCÜ
45 yaşındaki Birben Sucuoğlu, mamografi çektirmeye her zaman büyük bir stres ve sıkıntıyla gittiğini, mamografi sırasında canının yandığını söyleyerek başlıyor yaşadıkları anlatmaya. Son kontrolündeyse çok farklı bir şey olmuş. Gittiği merkezde en sevdiği Beethoven parçası çalıyormuş. O an o melodiyi duymak onu öylesine mutlu etmiş ki, mamografinin verdiği gerginliğin geçmesi bir yana işlem sırasında da hiçbir acı hissetmemiş. Hatta kendi deyimiyle, nerede olduğunu bile unutmuş... Bu durumu açıklamanın en net şekliyse, onu "müziğin gücü" olarak yorumlamak. Elbette ki, uzmanlar da bunun farkında ve ABD'de pek çok hastanenin koridorlarından müzik sesi yankılanıyor. Bu müzikleri oluşturanlarsa müzik terapistleri. Hatta zaman zaman müzik terapistlerinin hastanelerde konser verdikleri bile oluyor. Uzun yıllardır, bu şekilde çalışan müzisyenler Holly Chartrand ve Lorrie Kubicek, özel hastalara yönelik besteler yapıyor, örneğin felç geçirmiş bir hastanın konuşma yetisini geri kazanmasına ya da kemoterapi gören birisinin yaşadığı yan etkilerin hafiflemesine yardımcı oluyorlar. Berklee Koleji mezunu olan Holly Chartrand, bu işin en güzel kısmının müzik terapisi sonucunda hastalardaki ilerlemeyi gözlemek olduğunu anlatıyor. Aslında eski çağlarda çok kullanılan bir yöntem müzikle iyileşme, günümüzde tekrar keşfediliyor ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı müzisyenler çalışmalarını müzik terapisti olarak sürdürüyorlar. Bir müzisyenin sertifikalı müzik terapisti olarak görev yapması için hangi melodilerin insan psikolojisi üzerinde nasıl etki gösterdiğini bilmesi gerekiyor. Ayrıca kişiye özel besteler yaratması için de klasikten pop müziğe geniş bir repertuara sahip olması da önemli. Çünkü insanlar genelde sevdikleri müzik tarzına daha olumlu tepkiler veriyorlar. Peki, terapi nasıl gerçekleştiriliyor? Bunun pek çok farklı şekli var ve müzik terapistleri bu konuda pek fazla sınır tanımıyorlar. Size mini konserler verebiliyorlar, sizin için beste yapabiliyor hatta enstrüman çalmayı bile öğretebiliyorlar.

KANITLAR ORTADA
Müzik terapisi konusunda yürütülen araştırmalar her geçen gün daha da fazlalaşıyor. Bu araştırmaların sonuçlarıysa aşağıdaki gibi özetlemek olası:

TIBBİ GİRİŞİMLERİ KOLAYLAŞTIRIYOR:
Anjiyografi, lokal anesteziyle yapılan küçük operasyonlar ya da endoskopi gibi girişimlerde müzik terapisinden faydalanılmasının işlem sırasında hastaların yaşadığı anksiyeteyi büyük ölçüde hafiflettiği ve yatıştırıcı, ağrı kesici ilaçlara duyulan ihtiyacı azalttığı tespit edilmiş.

KONUŞMA YETİSİNİ GÜÇLENDİRİYOR
Müzik terapisinin en fazla yardımcı olduğu hastaların başında, felç sonucunda konuşma yeteneği zarar gören kişiler geliyor. Bilindiği gibi, konuşma yeteneğimizden beynimizin sol tarafı sorumlu. Bir melodi duyduğumuzda uyarılansa, yine beynimizin sol tarafı ve işte bu bağlantı sayesinde beyin hasarı belirli bir ölçüde giderilebiliyor.

KEMOTERAPİNİN YAN ETKİLERİNİ AZALTIYOR
Müzik dinlemek stres ve gerginliği büyük ölçüde azaltıyor. Bunların azalması da kemoterapi ve radyoterapinin yan etkileri üzerinde son derece olumlu sonuçlar alınmasını sağlıyor.

KRONİK AĞRILARI AZALTIYOR
Müzik terapisi, romatizma, sinir hasarı gibi nedenlerden dolayı oluşan kronik ağrıları hafifletmede önemli rol oynuyor. Yapılan çalışmalar, müzik terapisi gören kronik ağrılı hastaların ağrı kesici kullanım oranlarının düştüğü yönünde.

DEMANS HASTALARININ YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRIYOR
Demans yani bunama özellikle yaşlı kişilerde yaygın olarak görülen kronik bir sorun. Bu sorundan mustarip kişilerin, düzenli olarak müzik dinleyerek, daha huzurlu ve sosyal olabildikleri gözlenmiş.

SES DE YAŞLANIYOR!
Sadece telefonda konuşarak bile bir kişinin yaşı hakkında nasıl hemen fikir ediniyoruz, hiç düşündünüz mü? Bunu yapabiliyoruz çünkü sesimiz de zamana yenik düşüyor ve yaşlanıyor. Soluk borusu kasları yıllar içinde yavaş yavaş zayıflıyor ve liflerinin esneklik kabiliyeti azalıyor. Ses daha boğuk ve kısık çıkıyor. Şarkı söylemekse bu kasları güçlü tutarak, sesin genç kalmasını sağlıyor.

ŞARKI SÖYLEYİNCE...

Solunum kaliteniz yükseliyor.

Kalbiniz kuvvetleniyor.

Bağırsak aktiviteniz düzenleniyor.

Tansiyonunuz dengeleniyor.

Gerginliğiniz azalıyor.

Dikkatiniz ve hafızanız güçleniyor.

BİZE ULAŞIN