Ailenizin sorduğu rahatsız edici sorularla baş edin

Yaz tatili için ailenizin yanına gittiğinizde uzak, yakın bütün akrabalarınızın meraklı gözleri üzerinize dikiliyor, iş ve aşk hayatınız hakkında cevabını sizin bile henüz bilmediğiniz sorularla karşılaşıyorsanız tüm bunlarla nasıl baş edebileceğinize dair ipuçlarını açıklıyoruz.

REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAF: TAMARA SCHLESINGER

Uzun süredir zaman geçiremediğiniz aile üyeleriyle görüşmek için yola çıktığınızı hayal edin. Amcanız, halanız, anne ve baba tarafından tüm kuzenleriniz bol bol yemek, gülmek ve dedikodu yapmak için bir araya geliyor. Bir yandan eski günlerdeki gibi keyifli zaman geçireceğinizi düşünüyorsunuz ancak bir yandan da sizi ne gibi sorularla köşeye sıkıştırabileceklerini düşünüyorsunuz. Çünkü bu duruma hiç yabancı değilsiniz. Y kuşağında yer alan herhangi bir birey gibi siz de bir nevi işinizle evlenmiş durumdasınız. Zaman zaman hayatınıza girip çıkan erkekler olsa da bunların pek çoğu flört aşamasında kalıyor ve siz her şeye rağmen ayakları yere basan, özgür kadın olmanın haklı gururunu yaşıyorsunuz. Ancak akrabalarınızla dolu bir odaya girdiğinizde duyduğunuz "Bu kadar çalışmayı bırakmalısın. Ne ara birileriyle tanışacaksın" ya da "Görüşmeyeli kilo mu aldın" gibi sorular yüzünden işin rengi değişiyor. Hepimiz ara sıra bazı aile üyelerinin hayatımız hakkında düşüncesizce yorum yapmasından rahatsız oluyoruz. Bu yüzden bir zamanlar dört gözle beklediğimiz buluşmalar korkulu rüyamız hâline gelebiliyor. Şimdi sohbeti bu tehlikeli sulardan nasıl uzaklaştırabileceğinizi açıklıyoruz. Hem de kimsenin kalbini kırmadan…

KONUYU DEĞİŞTİRİN
Duymaktan korktuğunuz o soru halanızın dudaklarından döküldüğünde kısa cevap vermek anlattıklarınızı daha çok irdelemesine neden olabilir. Bunun yerine cevabınızın ardından onun da dahil olabileceği başka konuya geçin: "Hayır, Facebook'ta gördüğünüz o çocuk yeni sevgilim değil. Ama sanırım sen asıl haberi duymamışsın. Senin eski üniversitende yüksek lisansa başlıyorum" gibi. İnsanlar kendileri hakkında konuşmayı sever. Konuyu bu tarz bir cümleyle ona çevirmek gözlerini sizden ayırıp geçmiş güzel günlere odaklanmasına yardımcı olabilir.

SORUYA KARŞILIK SORU
Başlıktan anladığınız üzere o korkulu "Ne zaman evleniyorsun" sorusunu duyduğunuzda gülerek ve kuzeninizi kastederek "Bilmiyorum hala, Buse ne zaman evleniyormuş" diye sorabilirsiniz. Soruyu bu şekilde çevirerek hem cevap verme stresinden kurtulursunuz hem de böyle bir niyetinizin olmadığını açıkça belli edersiniz. Verdiğiniz yumuşak ama etkili tepki, muhtemelen sınırı geçtiklerini anlamalarını ve bir daha sizi bu tarz sorularla rahatsız etmemelerini sağlar.

DUYMAZDAN GELİN
Kalp atışlarınızın hızlanmasına ve stres seviyenizin yükselmesine neden olan o "Son zamanlarda tatlıyı biraz fazla mı kaçırdın" sorusunu duyduğunuzda tepki vermeyin ve ortamda genel olarak ne konuşulduğunu anlamamış gibi davranın. Aynı şekilde konuşmanın bir kısmını duymuş ama (rahatsız edici) ana soruyu duymamış gibi de yapabilirsiniz. Sonrasında en yakınınızda başka biriyle yeni sohbete başlayarak ortamdan kolayca kaçabilirsiniz.

ONLARA KATILIN
Erkek kardeşinizin eşi, "İmkanları bu kadar iyi bir iş bulduğuna inanamıyorum. Nasıl kabul edildin" gibi bir yandan iğneleyici, bir yandan tuhaf soruyla karşınıza dikildiğinde savunma moduna geçerek kendi yetenek ve donanımlarınızı anlatmak yerine gülümseyerek "İnanır mısın, senin kadar ben de nasıl kabul edildiğime şaşırıyorum" diyebilirsiniz. Kıskançlık da dahil olmak üzere pek çok nedenden ötürü bu soruyla karşılaşmış olabilirsiniz. Ancak sohbeti bu şekilde noktalayarak sizi ve moralinizi aşağı çekmesine engel olmuş olursunuz.

AÇIK OLUN
Anneniz erkek arkadaşınızı kastederek "Murat ne zaman daha iyi kazanmaya başlayacak" dediğinde veya "Ne zamana kadar gezip tozacaksınız? Bir yuva kurmayı düşünmüyor musunuz" diye sorduğunda sinirlenmeniz oldukça normal. Günün sonunda bu tarz sorulara gülüp geçmekte zorlandığınızda dürüst olmanızda fayda var. "Şu an bu konu hakkında konuşmak istemiyorum. Birlikte zaman geçirmenin keyfini çıkarabilir miyiz" gibi bir cevap açık ve net şekilde bu tarz sorulardan rahatsız olduğunuzu gösterir. Unutmayın, her ne kadar köprünün altından çok sular akmış olsa da ailenizin gözünde siz hâlâ baba evinin biricik kızısınız. Yaşınız ne olursa olsun onlar hayatınızla ilgili bir şeyleri merak edecek ve yanlış olduğunu düşündüğü konularda size yol göstermeye çalışacak. Onları suçlamayı da, kendi hayatınızı sorgulamayı da bir kenara bırakın. Yalnızca birkaç gün hatta belki birkaç saatliğine bir araya geldiğiniz bu buluşmaları olabilecek en hasarsız şekilde atlatmaya bakın.


BİZE ULAŞIN