Kariyerinizi oluşturan sağlam adımlar atın

Her alanda rekabet ve pazarlamanın önem kazandığı günümüz dünyasında, ekmek artık aslanın midesine inmişken, siz de kendinizi ortaya koymak için elinizden geleni yapmalısınız.

HAZIRLAYAN: NAİME TERCAN
FOTOĞRAF: WADLEY

KÖŞEYE ÇEKİLEMEZSİNİZ
Okuldayken pek de gelecek vaat etmeyen arkadaşınızın zirveye çıktığını öğrendiğinizde şaşırıp, sıranın artık kesin sizde olduğunu düşünmekle yetinemezsiniz. Uzmanlar kişinin yaptığı işi belli bir oranda pazarlaması gerektiği konusunda birleşiyorlar. Çekingenliği bir kenara bırakıp harekete geçin.

NETWORK SAHİBİ OLUN
Etrafınıza bir bakın. Kendini pazarlamayı becermiş her başarılı kişinin geniş bir network ağı var. Siz de sizinkini genişletmek için eğitimlere, davetlere katılın. Sosyal medyada aktif olmaya gayret edin. İş aradığınızı ya da işinizle ilgili gelişmeleri buralardan duyurun.

EKSİ VE ARTI YÖNLERİNİZİN FARKINDA OLUN
Kendiniz hakkında net olun ve pozitif yönlerinizi belirleyin. Patronunuza zaman zaman işyerinde üstlendiğiniz sorumlulukları, ilgi alanlarınızı belirtin.

BAŞARINIZI TAKDİR EDİN
Profesyonel alanda elde ettiğiniz başarıları sıradanlaştırmayın. Bunlar gayretinizin sonuçları. Elde ettiğiniz başarıları kendinize, çevrenize ve hatta patronunuza müjdeleyin. Başarınız da pek çok konu gibi paylaşıldıkça çoğalacaktır.

ARKADAŞLARINIZI GÖZ ARDI ETMEYİN
Sizin ilgilenmediğiniz bir iş teklifi, arkadaşlarınız için cazip olabilir. Uygun özellikte arkadaşlarınızı konu ile ilgili bilgilendirin. Yarın siz de arkadaşlarınızdan kariyerinize fayda sağlayacak bir destek görebilirsiniz.

OLMAYANI PAZARLAYAMAZSINIZ
Kendinizi yarattığınız bir marka gibi düşünerek pazarlamanızı yapın. Rekabet gücünüzün dayanaklarını belirleyin ve o alanlara yönelin. Kendinizi geliştirme fırsatlarını kullanın. Olmayanı pazarlamaya değil, sahip olduğunuz özellikleri parlatmaya ve doğru şekilde ortaya koymaya çalıştığınızı sakın unutmayın.

BİZE ULAŞIN