Dünya çapında önemli orkestralarda yer alarak Avrupa’da turneye çıkan ve şu an aktif olarak İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda çalan kemanist Begüm Çalımlı, sahnede olmanın nasıl bir duygu olduğunu anlatıyor.

HAZIRLAYAN: LARA AKYEL, FOTOĞRAF: KORAY IŞIK

MÜZİK ÇOCUKLUK AŞKI
"Babamın müziğe başlamamda büyük etkisi oldu. Hayatım boyunca onu hep sahnede şarkı söylerken izledim. Evimizde müzik hiç eksik olmazdı. Bizim için hafta sonu demek, AKM'deki Cumartesi Sabahı Konserleri demekti. Müzikle hep içiçeydim ama keman maceram 8 yaşımda İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'ndan Ayşegül Giray'dan aldığım özel derslerle başladı."

SAHNEDE OLMAK
"Sahneye çıkmak bugüne kadar yaşadığım en eşsiz heyecanlardan biri. Her performans, kendimi ve karakterimi yeniden keşfettiğim bir deneyim. Sahne performansı benim için tenis maçı ile çok benzer. Seyircinin varlığı ve nefesi ile bir bütün olduğum, sadece yaptığım işe konsantre olduğum ve kendimi bir X-ray cihazındaymışım gibi yalın hissettiğim tek yer."

"ŞANS" ŞANSSIZLIK GETİRİR
"Sahneye çıkmadan evvel şans kelimesini birebir kullanmak yerine -bunun şanssızlık olduğu düşünülür- İngilizce'de 'break a leg' anlamına gelen bir deyim olan; 'toi, toi, toi' demeyi tercih ediyoruz."

SONBAHAR PLANLARI HAZIR
"2011 yılında ara vermek durumunda kaldığım yüksek lisans eğitimimi tamamlayıp, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın Sanatta Yeterlilik programına gireceğim. Aynı zamanda heyecanla beklediğim Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile bu yıl Ekim ayında gerçekleşecek bir Avrupa turnemiz var."

MÜZİKTEN OYUNCULUĞA
"2015 yılında Bolonya'da bulunduğum sırada, kemanlarını denemek için ünlü yapımcı Maestro Roberto Regazzi'den randevu almak için telefonla görüşürken, 10 dakikalık kısa filmde rol teklifi aldım. Usta bir keman yapımcısını anlatan kısa filmde, ben de kemanları çalan kişiyi oynadım. Finali Eskişehir'de yapılan bu uluslararası yarışmada o filmle derece aldık."

ELBİSE TUTKUNU
"Alışveriş yapmayı çok seviyorum. Ayakkabı dışında, en çok kesin bir gün sahnede kullanırım düşüncesiyle siyah elbise alıyorum."

KİMLİK KARTI
DOĞUM YERİ VE
TARİHİ:
İstanbul,
4 Kasım 1988
BURCU: Akrep
EĞİTİM: Güzel
Sanatlar
Üniversitesi Devlet
Konservatuarı
Keman bölümü
mezunu.

BİZE ULAŞIN