7 adımda özgüven eksikliğinden kurtulun

Sosyal çevrenizde ve iş hayatınızda huzursuz hissetmenize sebep olan özgüven eksikliğinden kurtulabilirsiniz. İşte 7 adımda özgüveninizi geri kazanmanın yolu...

Etrafınızdaki kişilere istemediğiniz bir konuda hayır diyemiyor, ilişkilerinizde sınır koyamıyor, sosyal ortamlarda bulunamıyor, kendinizi değersiz ve yetersiz hissediyorsanız eğer; özgüven eksikliğiniz olabilir. Özgüven eksikliği çocuk yaşlarda başlayıp yetişkin dönemde; depresyon ve sosyal fobi gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor.

ÇOCUK YAŞLARDA BAŞLIYOR
Kimse dünyaya özgüven eksikliğiyle gelmez. Özgüven eksikliğinin temelleri, henüz çok küçük yaşlarda atılmaya başlar. Böylece özgüven duygusu zamanla zarar görür. Çocukluktan beri bilinçli ya da bilinçsizce bazı davranışlar sergileriz ve her davranışımıza karşı çevremizdekilerden özellikle ailemiz tarafından geri bildirimler alırız. Çevreden aldığımız tepkileri değerlendirir ve yaptığımız şeyin iyi ya da kötü olduğuna dair bir sonuca ulaşırız. Birey, davranış gösterdikten sonra çevresi tarafından takdir, sevgi ve saygı alıyorsa, kendisinin değerli ve yeterli olduğuna inanır. Bunun aksine çevresinden sürekli eleştiri ve ceza alıyorsa kendisinin; kötü, beceriksiz ve yetersiz biri olduğuna dair bir inanç geliştirecektir. Böyle durumların ve davranışların birçok kez tekrarlanması yoluyla kişi kendini değersiz, yetersiz görmeye başlayacaktır ve yanlış yapma, eleştirilme korkusu yaşayacaktır.

NASIL KURTULURUM?
Özgüven eksikliğini gidermenin en etkili yolu psikolojik destek ve psikoterapidir. Özgüveninizi artırmak için uygulanan bilişsel davranışçı psikoterapi gibi birçok farklı psikoterapi yöntemi vardır. Kişinin bugününü etkileyen algılarının geçmişte nasıl oluştuğunu araştırdıktan sonra kişinin kendini, diğer insanları ve dünyayı algılayış şekli yeniden inceleyerek olaylara daha akla uygun ölçülü bakması hedeflenir. Benlik kavramı yeniden yapılandırılır.

BU ADIMLARI TAKİP EDİN

1- Kendinizi eleştirmekten, şikayetçi olmaktan, mükemmel olma isteğinizden vazgeçin.

2- Olumsuz iç konuşmanızı keşfedin ve daha olumlu düşüncelerle değiştirin. Örneğin: 'Zaman zaman bir şeyleri başaramazsam bile değerli bir insanım' veya 'Başkalarından takdir almasam bile değerliyim' deyin.

3- Olumlu yanlarınızı keşfedin. Hayatta başardığınız şeylerin listesini yapın.

4- Görünüşünüze giyiminize dikkat edin. Dik oturun.

5- Hobiler edinin. İlgi duyduğunuz alanlara yönelin.

6-Önemli hedefler belirleyin. Amaçlarınıza ulaşmak için süreci küçük adımlara bölerek başlayın.

7- Kendinizle iyi bir arkadaş olun. En yakın arkadaşınıza ve sevdiklerinize gösterdiğiniz anlayışı, saygıyı ve merhameti kendinize de gösterin. Unutmayın; ait olduğunuz en değerli hazineniz kendinize duyduğunuz saygıdır.

BELİRTİLERİ NELER?

Depresyon, sosyal fobi gibi kaygı bozuklukları, madde bağımlılığı, yeme ve kişilik bozukluğu olan kişilerde özgüven eksikliği sıkça görülür. Özgüvenin yüksek olduğunun göstergesi; kişinin kendisinden hoşnut olmasıdır. Özgüven eksikliğin belirtileri ise şunlar;

Hayır diyememe, ilişkilerinde sınır koyamama, diğerleri tarafından kullanılma,

Eleştirilere karşı hassas olma,

Sosyal ortamdan kaçınma, başkalarının önünde sunum veya konuşma yapmaktan çekinme,

Sürekli kıyaslama,

Kendini değersiz, yetersiz ve başarısız olarak değerlendirme,

Hızla umutsuzluğa kapılma,

Diğer insanlar tarafından reddedileceğini, önemsenmediğini düşünmek,

Karar almakta zorlanmak,

Düşük beklentilere sahip olma,

Fiziksel görünüşünü beğenmeme, olumlu yanlarını görmezden gelme,

Sevilmeme, suçluluk ve utanç hissi,

Fikrini söyleyememe, söylerse onaylanmayacağına veya küçük düşeceğine inanma,

Çok fazla başkalarına ihtiyaç duyma,

Risk alamama.

BİZE ULAŞIN