Dramadan uzak kız kıza tatil rehberi

En yakın arkadaşınızın bekarlığa veda partisi, yurtdışında uzun zamandır gitmek istediğiniz festival veya hayatınız boyunca hayalini kurduğunuz o unutulmaz tatil… Yazın son günlerinde hangi bahaneyle yollara düşecek olursanız olun, konu kız kıza tatile çıkmak olunca ortalık karışabiliyor. Yıllardır emek verdiğiniz arkadaşlığınızın tuzla buz olmasını istemiyorsanız yazımıza buyurun.

DERLEYEN REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAFLAR: WUNDERVISUALS/ ISTOCK.COM

Süreci Doğru Yönetin

1 GİDECEĞİNİZ YERİ BELİRLEYİN
Tatil sürecinde elbette belirlemeniz gereken ilk adım bu. Tatil planlarınız deniz, kum, güneş ve palmiye yaprakları mı; mini elbiseler, stiletto'lar ve gece kulüplerini mi; yoksa kültür-sanat aktivitelerini mi kapsıyor? Sizin herhangi bir tercihiniz yoksa bile muhtemelen grup arkadaşlarınızdan biri, bu konuda tercihini söyleyecektir. Ancak grup olarak bir türlü 'Bu yaz birlikte bir yerlere gitsek ne güzel olur' ekseninden çıkıp harekete geçemiyorsanız ilk adımı siz atın. Nereye gideceğinize karar verdikten sonra diğer adımlara geçmek daha kolay olacaktır.

2 HEDEF ODAKLI OLUN
Pek çok kız grubunda her şeyi organize edebilecek, yapılacaklar listesi hazırlamayı seven ve ekibe önderlik edebilecek en az bir kişi olur. Bu arkadaşınızın zaman zaman patronluk tasladığını düşünmüyorsanız şanslısınız demektir. Tüm planı hazırlarken ona destek olmanız yeterli olacaktır. Grupta bu tarz iş bitirici biri yoksa iyi yerlerde yemek yemeyi seven arkadaşınız hangi restoranlara gidebileceğinizi; kültürsanat gurusu arkadaşınızsa hangi müzeleri görmeniz gerektiğini belirlesin.

3 DOĞRU ZAMANLAMA
Seyahat edilecek yerin yıl içindeki en yüksek ve en düşük fiyat tarihleri arasında kalan zaman dilimi İngilizce'de 'shoulder season' olarak tanımlanmış. Bu dönemde uygun fiyatların yanı sıra, bölge hem henüz turist akınına uğramamış hem hava durumu ideal derecede oluyor. Ücretsiz indirebileceğiniz Doodle (doodle. com) uygulamasıyla hangi tarihlerin sizin için uygun olduğunu kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

4 SEÇİCİ DAVRANIN
Seyahatiniz esnasında hiç beklenmedik sıkıntılar karşınıza çıkabilir. Bu durumda yanınızda stresle baş etmeyi bilmeyen biri olması çözümü zorlaştırır. Çünkü bir yandan ana sorunla uğraşmanız gerekirken diğer yandan seyahat arkadaşınızı sakinleştirme görevini üstlenirsiniz.

5 ORGANİZE OLUN
Ücretsiz indirebileceğiniz PlanChat uygulaması sayesinde grup tatillerinin zahmetli kısmını kolayca halledebilirsiniz. Uçak ve otel fiyatları üzerinden alarm kurabilir, yapmak istediğiniz aktiviteleri arkadaşlarınıza oylamaya sunabilir ve grup yazışmaları yapabilirsiniz. Uygulama ayrıca yapılan masrafların fişlerini yüklemenize olanak sağlayıp masrafları kişi sayısına bölüyor. Böylece genellikle tuhaf anlar yaşanmasına neden olan ödeme süreci kolaylıkla çözülüyor.

AIRBNB ŞİFRELERİ
Konaklayacak yer alternatifleri sunan airbnb. com sitesi üzerinden zevkinize uygun oda veya ev kiralayabilirsiniz. Sitede 192 ülkede 800 binin üzerinde seçenek bulunuyor. İlk defa Airbnb kullanacaklardansanız sitede yer alan ikonlara dikkat etmenizde fayda var. Profildeki rozet ikonu, çok iyi bir ev sahibiyle (kısa sürede cevap veren, nadiren rezervasyonunuzu iptal eden ve iyi puanlar almış) karşı karşıya olduğunuz anlamına geliyor. Şimşek işaretiyse bakmakta olduğunuz yeri o dakika kiralayabileceğinizi gösteriyor.

DOPDOLU TATİL İÇİN
Seyahat planınızı yaparken gideceğiniz yerde katılabileceğiniz etkinliklerin de listesini yapın, eğlenmek istediğiniz mekanlara rezervasyonunuzu yaptırın ve katılmak istediğiniz etkinliklerin biletlerini alın. Böylece vardığınızda 'Şimdi ne yapacağız' sorusuyla her kafadan bir ses çıkmasına engel olabilirsiniz. Ayrıca tüm bu temponun arasında kendinizle baş başa kalabileceğiniz birkaç saati boş bırakmayı unutmayın.

ULAŞIM YOLLARI

UÇAK
Bazı havayolu şirketleri 10 veya daha fazla kişilik gruplar için uçak biletlerinde indirim yapıyor. Grubunuzdaki kişi sayısı daha azsa ucuz uçak bileti bulabileceğiniz Google Flights ya da skyscanner. com alternatiflerini deneyebilirsiniz.

TREN
Uçak biletleri pahalı olduğunda veya araba eziyete dönüştüğünde (bozuk yollar veya park yeri gibi sorunlar dolayısıyla) tren ulaşımını seçenekleriniz arasına alabilirsiniz. Ekip arkadaşlarınızla kompartımanda geçireceğiniz saatler oldukça keyifli olabilir.

ARABA
Grup olarak toplu taşıma kullanmak yerine taksiye binmek veya araba kiralamak çoğu zaman daha hesaplı olur. Ayrıca şehrin gidemediğiniz bölgelerini arabayla geçerken görme fırsatı bulursunuz.

BİZE ULAŞIN