Mobil oyunları seviyoruz

Mobil oyunlarda Türkiye’de kadın oyuncuların sayısının erkekleri geçtiği biliyor muydunuz? AdColony Türkiye ve Nielsen tarafından yapılan araştırma Türkiye’deki mobil oyuncuların yüzde 51,6’sının kadın olduğunu ortaya koyuyor.

DAMLA DURAK

FOTOĞRAF: TODOR TSVETKOV / ISTOCK.COM

Dünyada mobil oyun kullanıcılarının sayısı her geçen gün artıyor. Neredeyse akıllı cihazlarda oyun oynamayan yok… Yapılan araştırmalar global oyun gelirlerinin global film gelirlerini aştığını gösteriyor. Oyunlar hayatlarımızda ciddi bir aktiviteye hatta tutkuya dönüşmüş durumda. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de mobil oyuncuların sayısı 24 milyona ulaşmış! Yani kafası önünde telefonuna bakan, muhtemelen mesajlaştığınızı düşündüğünüz çoğu kişi o an yeni bir level'ı atlama peşinde olabilir! Dünya çapındaki mobil reklam şirketlerinden AdColony ve Nielsen Türkiye'deki mobil oyuncu profili belirlemek amacıyla yaptığı araştırmayla dikkatimizi çekiyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Gaziantep ve Erzurum'un aralarında bulunduğu 12 ilde gerçekleştirilen araştırma Türkiye'deki mobil oyuncu profiline dair ilginç bilgileri içeriyor. Araştırma sonuçları, tüm yaş gruplarında en az her iki kullanıcıdan birinin aktif olarak mobil oyunlar oynadığını gösteriyor. Bu gruplar arasında en göze çarpan nokta ise hem gençlerin hem de ileri yaş gruplarının bu oyunlara meraklı olduğu gerçeği.

KADINLAR ERKEKLERI GEÇTİ
Araştırmanın ortaya çıkardığı ilginç diğer gerçek ise Türkiye'de kadınların erkeklerden daha fazla mobil oyunlara meraklı olduğu… 12 ilden araştırmaya katılan ve mobil oyun oynadığın söyleyenlerin yüzde 51,6'sı kadın. Kadınlar mobil oyun oynama meraklarını "zaman geçirmek" olarak açıklarken, erkekler "stres atmak için" bu oyunları tercih ettiğini söylüyor. Araştırmaya katılanların tercih ettikleri oyunlara gelince, "Puzzle" yüzde 30 ile tüm yaş ve sosyo-ekonomik statü gruplarının en çok tercih ettiği tür olarak öne çıkıyor. Şekerleri yok etme, noktaları birleştirme gibi oyunların popülaritesi göz önünde bulundurulduğunda bu sonuç aslında çok şaşırtıcı değil. Zaten hangimiz hayatımızın bir dönemini Candy Crush tutkunu olarak geçirmedik ki! Peki, kullanıcılar mobil oyunlar için ne kadar zaman harcıyor ve nerede oynanıyor? Araştırmaya katılan akıllı telefon kullananların yüzde 50'si günde en az yarım saatini mobil oyunlara ayırıyor. Bu tabloya paralel olarak kullanıcıların günlük ortalama mobil oyun oynama süreleri 45 dakika.

DİZİLERE RAKİP
Araştırma sonuçları mobilde oyun oynamanın aslında geleneksel medya alışkanlıklarına paralel ilerlediğini de gösteriyor. Mobil oyun oynama oranları yüzde 43 ile en yüksek oranını 20:00-23:00 saatleri arasına denk gelen prime time diliminde gösteriyor. Mobil oyuncuların yüzde 56'sı TV izlerken oyun oynamayı tercih ettiğini söylüyor. Bu sonuç prime time'da ilginin TV'ye olduğu kadar mobil ekrana kaydığının da göstergesi. Yolda, evde telefonlarındaki mobil oyunlarla vakit geçirenlerin neler hissettiğine gelince… Katılımcıların verdiği yanıtlar pozitif ruh haline işaret ediyor. En yüksek oranlarla verilen yanıtlar; heyecan, mutluluk ve rahatlık oldu. Bu da kullanıcıların mobil oyun dünyasında algılarının pozitif yönde açık olduğu gerçeğini vurguluyor. Araştırmanın son aşamasında ise oyunculara mobil oyunların daha ticari tarafı ile ilgili düşünceleri ve yaklaşımlarına dair sorular yöneltilmiş. Sonuçlar Türkiye'deki genel tüketici davranışlarına paralel olarak doğrudan para harcamayı gerektiren aksiyonlara çok da sıcak bakılmıyor. Can almak ya da ek oyun hakkı kazanmak için video izleyip izlemeyecekleri sorulduğunda para harcamaları konusunda çok katı olan kullanıcıların, yarısına yakını "evet" cevabını veriyor. Özellikle 25-34 yaş grubundaki kullanıcılarda bu oran daha da yüksek.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Katılımcıların yüzde 72'si kendisini 'gamer' olarak tanımlamasa da, haftada birkaç günden fazla sıklıkta mobilde oyun oynuyor.

Oyunlar seçilirken; arkadaş tavsiyesi ilk sırada gelirken, 'gamer'ların popüler oyun listelerine göre tercih yapılıyor.

Görüntü kalitesi, 55 yaş ve üzeri ile 'gamer'lar için daha fazla önem taşıyor.

Genel ortalamaya göre 'haftada 1 kere' oyun indiriliyor.

Oyun oynarken heyecan, mutluluk ve rahatlık duyguları hakimken; oyuncuları oyun oynamaya iten duygularda yine 'rahatlık ve mutluluk' ilk sırada yer alıyor.

ŞİMDİ SÖZ OYUN SEVERLERDE

"Benim favorim 'Kelimelik'
oyunu! Adeta terapi gibi gördüğümü söyleyebilirim. Üstelik zaman kaybı olduğunu da düşünmüyorum çünkü entelektüel bir tarafı da var! Kelime dağarcığınızı geliştiriyorsunuz, unuttuklarınızı hatırlıyorsunuz. Rekabet hissi de oldukça keyifli. Boş kaldığım her vaktimi bu şekilde değerlendiğimi hatta bazen ofiste çok bunalıp mesai saatlerimde de kafa boşaltmak için oynadığımı itiraf etmeliyim."
- Aysun, 36

"Facebook'la haşır neşir olduğum dönemlerde oynamaya başladığım 'Candy Crush' hayatımda iyice bağımlılığa dönüştü. Zaten Facebook benim için sosyal paylaşım ya da arkadaşlık sitesi olmaktan çıkıp tamamen oyun oynadığım bir platform oldu. Her aşamasında daha çok hırslanıyorum; bu benim kendimle yarışım. Atladığım her "level" bana yeni bir başarı hissi kazandırıyor ve motive oluyorum."

- Ceylan, 26


BİZE ULAŞIN