Dengeler değişiyor

İş hayatının değişen kodları karşısında işverenler de kendi taktiklerini geliştiriyor. Hayalinizdeki koltuğu rakiplerinize kaptırmamak için soruları doğru cevaplayın.

DERLEYEN REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAFLAR: TVERDOHLIB / ISTOCK.COM

ŞU AN METRODA TAHMINEN KAÇ KIŞI VARDIR?"

ŞİRKET: Sky UK adlı medya şirketi.

İDEAL CEVAP: "Havanın yağmurlu olduğunu düşünürsek normalden çok daha fazla insan metro kullanmayı tercih edecektir. Ama günün yoğun saatlerinde değiliz. Şehrin nüfusuna oranla bu etkenleri düşünürsek…"

VEREBİLECEĞİNİZ EN KÖTÜ CEVAP: "Gün içinde metro kullanmadığım için bilemiyorum."

NEDENİ: Sky UK'de İşe Alım Sorumlusu olarak çalışan Adrian O'Connor, "Tahmin edersiniz ki bu soruyu sormaktaki amacımız doğru cevabı bulmak değil. Karşımızdaki kişinin yaratıcı düşünme yeteneğini, elindeki probleme nasıl yaklaştığını, cevap verme hızını ve çözüme ulaşmak için hangi yöntemleri izlediğini görmek istiyoruz" diye belirtiyor.

BİRİNİ YAPMAK İSTEMEDİĞİ BİR ŞEYİ YAPMAYA RAZI ETTİNİZ Mİ?" ŞİRKET: Kâr amacı gütmeyen büyük bir çevre örgütü.

İDEAL CEVAP: "Yakın arkadaşımı bungee jumping yapmak için ikna ettim. Bu fikir onu çok korkutuyordu ama hep yanında olacağımı söyleyerek içini rahatlattım. Kendini güvende hissetmesi için atlayışı yaptıran ekibin bugüne dek henüz hiçbir talihsizlik yaşamadığını belirttim. En sonunda kabul etti ve inanılmaz eğlendi."

VEREBİLECEĞİNİZ EN KÖTÜ CEVAP: "Kız arkadaşlarımla çıktığımız bir gece beni yalnız bırakmayıp son kadehlerini içmeleri konusunda baskı yaptım. İstemeyerek de olsa yaptılar. İçlerinden birkaçı geceyi çok keyifli sonlandırmadı!"

NEDENİ: Liderlik Koçu Neela Bettridge, "İşveren, bu soruyla ikna gücünüzü öğrenmeye çalışıyor. Ama bunu yaparken etik anlayışınızı da gözlemliyor. 'İnsanları mutsuz edeceğinizi bile bile ne kadar ileri gidersiniz' sorusunun cevabını arıyor. Seçtiğiniz örneklere dikkat edin" diyor.

ŞİRKET: Google (İşe kabul edilen birinden aldığımız bilgiye göre.)

İDEAL CEVAP: "Sanırım insan sütünden yapılmış olanı… İşin içine köpekler girince parametreler değişiyor. Köpeklerin iyi bakılıp bakılmadığı bile sorulabilecek sorular arasında. Kararımı vermeden önce sorularımın cevabını öğrenmek isterdim."

VEREBİLECEĞİNİZ EN KÖTÜ CEVAP: "İkisi de kulağa mide bulandırıcı geliyor. C, hiçbiri seçeneğini seçiyorum."

NEDENİ: Bettridge, "Görüşme yaptığınız kişi, elinizdeki durumun artı ve eksilerini ne derece tartabildiğinizi ve açık fikirli olup olmadığınızı anlamaya çalışıyor. Meraklı tavrınızı öne çıkarırsanız işi alma ihtimaliniz yüksek" diyor.

ŞİRKET: Schuh.

İDEAL CEVAP: "Hareketli biri olmam ve ihtiyaç anında ilk tercih edilen kişi olmam dolayısıyla spor ayakkabı diyebilirim."

VEREBİLECEĞİNİZ EN KÖTÜ CEVAP: "Parmak arası terlik. Rahatlığıma düşkünümdür."

NEDENİ: Şirketin Bölge Müdürü Dean Cowgill, "Kendinizi tatil günlerini çağrıştıran parmak arası terliğe benzetmeniz muhtemelen ikinci görüşmeye çağrılma şansınızı elinizden alacaktır. Bu soru adayın karakteri, güçlü yönleri ve yetenekleri hakkında bilgi edinmemizi sağlıyor. Eğlenceli ve orijinal cevaplarla karşımıza çıkanların şansı çok daha fazla oluyor" şeklinde açıklama yapıyor.

POLİTİKACILAR YERİNE ÜLKEYİ IKEA YÖNETİCİLERI YÖNETSE NASIL OLURDU?"

ŞİRKET: Cambridge Üniversitesi, Politika ve Uluslararası Çalışmalar Departmanı.

İDEAL CEVAP: "Bu tarz şirketlerin temel amacı kâr etmek olduğundan ülke yönetiminde başarılı ve istikrarlı olup olamayacaklarından emin değilim. Ayrıca temsili demokrasiyle yönetilen ülkemizde yöneticilerin iş görüşmelerine bağlı olarak seçilmesi tezat oluşturuyor."

VEREBİLECEĞİNİZ EN KÖTÜ CEVAP: "Neden olmasın. Hatta belirli günlerde halka ücretsiz köfte dağıtılır."

NEDENİ: Üniversitenin Kabul Müdürü Samantha Lucy, cevapları şu şekilde yorumluyor: "Görüşme esnasında konuşmanın akışını bozan kesin cümleler kurmaktan uzak durun. Biz karşımızdaki kişinin düşünce yollarını anlamak adına açık uçlu sorular soruyoruz ve karşılığında adayımızdan mantıklı, yaratıcı ve var olan düşüncelerini sorgulayıp yenilerini üretme cesareti gösteren cevaplar duymayı umuyoruz."

BİZE ULAŞIN