2015’te Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonu, bu yıl ise Dünya Güzellik Fitness ve Fashion Yarışması’nın birincisi olan İpek Yıldırım ile kadınların fitness’a yaklaşımı ve bu sporun ona kattıkları hakkında konuştuk. Kadınların hem kaslı hem de feminen olabileceğini vurgulayan sporcu başarıları ile Türkiye’de önyargıların yıkılmasında büyük rol oynuyor.

HAZIRLAYAN: LARA AKYEL, FOTOĞRAF: ÖCAL BAYRAM

HİPERAKTİF SPORCU
"Fitness'la 2013'te antrenörüm Barış Okan Belovacıklı ile tanıştım. Daha önce Latin dansları, modern dans ve bale yapıyordum. Sonrasında tenise de başladım. Fakat kendimi en iyi hissettiğim spor fitness oldu. Hiperaktif bir insanım ama fitness ile enerjimi yönlendirebiliyorum."

GÜNLÜK RUTİN
"Güne soğuk bir duş ve sert bir kahve ile başlıyorum. Sonrasında kardiyo antrenmanım geliyor. Gün içerisinde özel dersler veriyorum. Ardından gelen ağırlık antrenmanımdan sonra ertesi gün yiyeceğim yemekleri hazırlayıp, kaplara yerleştiriyorum. Akşam da kitap okuyor ya da puzzle yapıyorum."

FİT BİR VÜCUT
"Sıkılaşmak ve güçlü görünmek istiyorsanız, mutlaka ağırlık antrenmanları yapmalısınız. Sadece diyet ya da antrenman tek başına yeterli değil. Vücudunuzu şekillendirirken, duygularınızı da kontrol etmeyi öğreniyorsunuz. Bu sizi her anlamda güçlü kılıyor."

ÖNYARGILARI UNUTALIM
"Bu spora, 'Neden fitness dalında dünyada tanınmış Türk kadın sporcularımız yok' diyerek başladım. Bizim kadınlarımız da fazlası ile iradeli, güçlü ve güzel. Her kaslı kadın erkeksi olmayabilir. Ama ülkemizde çok fazla önyargı var."

STAR GİBİ
"Spor/şık bir stil tercih ediyorum. Sporcuların çoğu zaman tayt ya da eşofman giydiğini düşünürler ama aslında kazandığım yarışmadan dolayı her zaman star gibi olmak zorundayım."

ÖZEL KOLEKSİYON
"Protein 7 markası ile tasarımları tamamen bana ait olacak bir koleksiyon hazırlıyoruz. Kadınlar sporda da renkli ve şık giyinmeyi hak ediyor."

DAHA ÇOK ŞAMPİYONLUK
"Gelecek yıl, iki, üç yarışma var hedefimde. Pro Card (Profesyonel Sporcu Kartı) sahibi olarak ülkeme şampiyonluk getirmek istiyorum. Motivasyon ve kişisel gelişim üzerine seminerler vermek de hedeflerim arasında."

KİMLİK KARTI
DOĞUM YERİ VE TARİHİ:

Mersin, 9 Eylül 1993
BURCU: Başak
GÖZ RENGİ: Kahverengi


BİZE ULAŞIN