"Evli olmama rağmen bekarım dedim"

Kariyeriniz uğruna ilişki durumunuz hakkında yalan söyler miydiniz? İşte kariyer basamaklarını tırmanırken kendini ve ilişkisini saklamak durumunda kalan kadınlar anlatıyor.

REYHAN GÜNEŞ
FOTOĞRAF: NICK ONKEN

29 yaşındaki Seda, "Altı yıldır çalıştığım muhasebe şirketinde yakında terfi ettirileceğim konuşuluyordu. Patronum evrakları hazırladığını bile söylemişti. Dolayısıyla iş yüküm artmıştı. Nişanlandığımı açıklamamla patronum, terfi durumum hiç konuşulmamış gibi davranmaya başladı. Üç hafta sonraysa benim yerime erkek çalışma arkadaşlarımdan birinin terfi ettirildiğini öğrendim" diyerek yaşadığı ayrımcılığı anlatıyor. Seda'nın hikayesi aslında son zamanlarda sık rastlanan bir durum. Kariyerinde yükselebilmek amacıyla ilişki durumunu saklayan kadın sayısı hayli fazla.

Pek çok kadın, yakın zamanda evlenip çoluk çocuğa karışacağı ve uzun süre izin kullanacağı izlenimi yaratmak istemiyor.

Cosmo tarafından yapılan bir araştırma, konuyla ilgili çarpıcı sonuca ulaşmış. Araştırmaya göre, her dört kadından biri ilişki durumunun kariyeri üzerinde etkili olduğunu düşünüyormuş.

32 yaşındaki Nilay, tüm iş arkadaşlarından sevgilisi olduğunu gizliyormuş. "İşe başladığımdan beri erkek arkadaşımdan bahsetmedim. Sosyal medya hesaplarımın hepsi gizli. Bunu gizlemeseydim şu an bu şirkette yönetici olamazdım."

Kadın platformu The Remarkable Woman'ın kurucusu Shivani Gopal, "Kanunlara aykırı olsa da işyerinde cinsiyetçilik sık karşılaşılan bir durum. Kadınların nişan yüzüğü takması, evli olması veya yalnızca çocuk doğurabilecek yaşta olması bile mağdur olmasına neden olabiliyor" diyor.

Halkla ilişkiler sektöründe çalışan 30 yaşındaki Nihan, "İşimin büyük bölümü iyi sosyal ilişkiler kurmaktan geçiyor. Ayrıca haftanın birkaç günü mesaiye kalmam gerekiyor. Bazı işverenler hayatınızda biri olması durumunda otomatik olarak bunları yerine getiremeyeceğinizi düşünüyor."

Gopal, "Kadınlar sağlıklı ilişki kurma yolunda adım atmaya başlayınca iş arkadaşları tarafından bazı aktivitelerde dışlanabiliyor. Partilere ve gece gezmelerine davet edilmiyorlar. Bunun temelinde erkek arkadaşıyla vakit geçirmeyi tercih edeceği düşüncesi yatıyor. Masum görünen bu durum, zamanla kadınların dışlanmasına, projeler üzerinde söz sahibi olamamasına ve kişisel ilişkilerini geliştirmek konusunda geri kalmasına neden oluyor" diyerek farklı noktaya değiniyor. Bu tablo umutsuz gibi görünse de kadınların iş yerinde yaşadığı sorunları gündeme getirmesi olumlu sonuçlar doğuruyor. İlk etapta birlikteliğinizi gizlemek en iyi çözüm gibi görünse de ilerleme yalnızca bu sorunları gündeme getirmekle sağlanabilir. İşverenler parmağındaki yüzükle her işin üstesinden gelebilen kadınlar olduğunu gördüğü sürece sizi kişisel ilişkileriniz üzerinden değil; başarılarınız üzerinden yargılamaya başlar.

SİLAHLARINIZI KUŞANIN
İşyerinde ayrımcılığa maruz kalıyorsanız bunu durdurmanın yolları var.

KONUYU GÜNDEME GETİRİN
İşe Alım Avukatı Bianca Mazzarella, "Yaşadığınız olumsuzlukları dile getirmek hakkınız. Bu hak size karşı kullanılamaz. Pek çok çalışan herhangi bir anlaşmazlık yaşamamak adına sorunları gündeme getirmekten kaçınıyor ama doğru yer ve zamanda 'Bunlar benim kaygılarım ve çözüm için yardımınızı rica ediyorum' diyebilirsiniz" diyor. Yöneticinizle yapacağınız bu konuşma için önceden hazırlanın. Başınıza gelen olaylarla ilgili spesifik örnekler belirleyin. "Karşınızdaki kişi ne yaptı, siz ne dediniz, sonrasında neler hissettiniz, aslında yapılması gereken nedir" soruları üzerinden kendinizi açıklayın.

RESMİYETE DÖKÜN
İşvereniniz şikayetinizi ciddiye almaması durumunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi, Başbakanlık İletişim Merkezi, ALO 170, Kamu Görevlileri Etik Kurulu ve İl, İlçe İnsan Hakları Kurullarına başvuruda bulunabilirsiniz. Bu noktada kamera kayıtları, tutulan günlükler, kullanılan ilaç faturaları ve e-postalarınız gibi kanıtlara ihtiyacınız olabilir. Sonunda mobbing'e uğradığınızı kanıtlayabilirseniz iş sözleşmesinin feshinden doğan kıdem, ihbar gibi tazminatlarınızı alabilir, manevi tazminat hakkı da elde edebilirsiniz.

Kadınların kariyerlerinde yükselmek uğruna yaşadıklarını okudunuz. Bir de neredeyse hepimizin karşılaştığı başka bir grup var ki, onlar ilişkilerini sürekli gündemde tutmaktan hoşlanıyor. Bir şekilde kendilerini yaşadıkları ilişkiler veya eşlerinin pozisyonları üzerinden tanımlıyorlar. Belki de birilerinin 'yanındaki kadın' olmayı seviyorlar. En güzel hayat onların, en özel eş onların belki de en zeki çocuklar onların... Her konuda fikirleri, hatta kimsenin tam olarak hakim olmadığı konularda deneyimleri var. Siz ofiste her işe koştururken ne kadar yoğun olduğu konusunda kendini yerden yere atanlar genelde onlar olur ve belki de iyi gözlem yapamayan patronunuz onun sizden daha özverili olduğu düşüncesine kapılabiliyor. Hayatta her şeye sahipmiş gibi davranan bu kadınlar size kendinizi bir şeylerin gerisinde kalmış gibi hissettirebilir, özgüveninizi zedeleyebilir. Ancak unutmayın, bir insanın sürekli kendinden, hayatından, eşinden veya çocuklarından bahsetmesi birden fazla kişilik bozukluğuna işaret edebilir. Elbette çevrenizdeki herkesin davranışlarını düzeltme şansınız yok. Bu yüzden size zarar veren, omzunuza yükler bindiren insanlara karşı kendinizi koruma altına alın. Bu tarz insanlar hayatınızda her zaman bir şekilde yer kaplayacak. Yan yana çalışsanız da rahatsızlığınızı dile getirme hakkınız bulunuyor.

BİZE ULAŞIN