Salzburg'da kış masalı

Rüya gibi kar manzaraları, her biri farklı özelliklere sahip kayak pistleri, sıcak dağ evi odaları ve leziz yemekler: Salzburg’da kış mevsimini “baştan sona bir keyif zamanı” olarak tanımlamak kesinlikle yanlış olmaz.

ELİF NAZLI DURAN

FOTOĞRAF: SALZBURGERLAND TURİZM OFİSİ

Karlarla kaplı ormanlar, buz tutmuş göller, muhteşem kayak pistleri ve yürüyüş yolları, temiz havada yapılacak her türlü faaliyet için eşsiz birer mekana dönüşüyor. Salzburg'da kaldığınız mekan, ne kadar sıcak olursa olsun, dışarısı ve karlar sizi yine de dışarıya çekiyor. Üstelik her ne yaparsanız yapın burada bir şey kesindir; Kışı seven Salzburg eyaletini veya tam adıyla SalzburgerLand'ı da sevecek.

TAM BİR KIŞ SPORLARI CENNETİ
Salzburg eyaleti denince akla öncelikle kış sporları gelir. Avusturya'nın ilk buzul kayağı bölgesi Kitzsteinhorn 1965 yılında açılmış. Ve halen özenle hazırlanmış kayak pistleri, en modern dağ, teleferik, telesiyej tesisleri ve nefes kesen bir dağ manzarası, tüm dünyadan buraya gelen kış sporcularını kendine hayran bırakıyor. Bölge 22 kayak merkezine, 70 kış sporları merkezine, 2 bin kilometre kayak iniş pistine ve bir o kadar da kayak yürüyüşü pistine sahip. Eyalete yayılmış olan 30 kasabada yer alan kar ve eğlence parkları, geleneksel dağ evleri ve modern dağ restoranları, Avusturya'nın en büyük kayak federasyonu Ski Amadé tarafından sunulan güvenceye sahip. Her yıl yeni tesislere yatırım yapılıyor, yeni kayak bölgeleri oluşuyor ve bunlar sınır ötelerine kadar uzanıyor. Dünya kupası yarışları ve başka spor olayları da kış sporlarında dünyanın en önemli isimlerini Salzburg eyaletine topluyor, ayrıca sezon açılışı partileri ve kasabalardaki kayak sonrası eğlence ortamları da kesinlikle efsane olarak tanımlanıyor.

FOTOĞRAF: MICHAEL GRÖSSINGER

İSTEYENLERE SADECE HUZUR VE SESSİZLİK
Salzburg sadece kış sporları meraklılarına değil, doğayla baş başa kalıp, sonsuz huzur ve sessizliğin tadını çıkarmak isteyenlere de çok şey vaat ediyor. Rehberli, meşaleli gece yürüyüşleri, Rauriser Yaban Ormanı'nda ulusal park korucularıyla beraber orman içine trekking ve yabani hayvanlara yem verme seferleri, romantik fayton gezileri bu özel kış etkinlikleri arasında akla ilk gelenler. Salzburg eyaletinin 110 kızak iniş pistinden birini kızakla inmekse kesinlikle tarifsiz bir eğlence.

TATİL VİRTÜÖZLERİNE HOŞ GELDİNİZ
Salzburg'da, konaklama seçenekleri de oldukça zengin. Eyaletin 207 binden fazla yatak kapasiteli konaklama tesisleri, misafirlerin olası beklentilerinin tümünü kapsıyor. Seçenekler şirin köy ve çiftlik evlerinden samimi ortamlarıyla aile otellerine ve eşsiz spa otellerine, küçük pansiyonlardan butik apart otellere kadar uzanıyor. Salzburg'un tüm turizm işletmelerinde organik beslenme ve yaşam tarzına çok büyük önem veriliyor. Alpine- Pearl (2006 yılında kurulmuş ve altı dağ ülkesinde 25 turizm belediyesi tarafından kurulmuş, çevreci bir işbirliği) üyesi yerleşimlerde çevre dostu sürdürülebilir tatil ilkeleri ön planda tutuluyor: Burada hizmet veren çevre dostu elektrikli araçlar filosu çevreye dost ilerliyor. Salzburg eyaletinde tatil yapanlar, pek çoğu nesillerdir hizmet veren işletmecilerin sunduğu gerçek ve içten misafirperverlikten daima memnuniyetle bahsediyor. Ayrıca konaklama işletmelerinin birçoğu özel hedef kitleler üzerinde uzmanlaşmış: Örneğin kış sporcuları, çocuklu aileler, sağlık tatilcileri ve sadece yaşlı misafir otelleri gibi.

FOTOĞRAF: SALZBURGERLAND TURİZM OFİSİ

YENİ YILI SALZBURG'DA KARŞILAYIN, DOĞAYA VE MÜZİĞE DOYUN
Avusturya'nın masal şehri Salzburg, Noel'i en güzel yaşayan yerlerin başında geliyor. Salzburg'un, ünleri dünya çapında olan tarihi semtleri Noel'e hazırlık yaparken, Noel ruhunun da eşsiz birer sahnesi oluyor. 23 Kasım gününden itibaren kurulmaya başlayan ve 26 Aralık'a kadar açık olan, Domplatz ve Residenzplatz'taki Christkindlmarkt (Çocuk İsa Pazarı) kesinlikle görülmeye değer yerler. Salzburger Adventsingen ve katedral önündeki günlük koro konserleriyse, kültür şehrini, bir romantizm cennetine dönüştürüyor. Yılbaşı konserleri ve kale önündeki büyük havai fişek gösterisi hem şehrin yerlilerine hem de turistlere unutulmaz anlar vaat ediyor. (salzburg.info/advent)

FOTOĞRAFLAR: SALZBURGERLAND TURİZM OFİSİ- MICHAEL GRÖSSINGER, TAUERN SPA, SALZBURGERLAND TURİZM OFİSİ.

MOZART HAFTASI'NI KAÇIRMAYIN
Salzburg'un ünlü festival takvimi her yıl Mozart Haftası ile (26 Ocak-4 Şubat 2018) başlıyor. 1965 yılından beri düzenlenen bu eşsiz festivalde en iyi orkestralar, müzik toplulukları ve yorumcular Mozart'ı yaşatmayı amaçlıyor. 2018 yılının Mozart Haftası'nda ise program listesi toplam 37 etkinlikten oluşacak ve bunların 28'i konser, sekizi film gösterisi ve bir tanesi de yuvarlak masa sohbeti şeklinde gerçekleşecek. Büyük Festival Binası (Grosses Festspielhaus) ve Mozart Evi (Haus für Mozart) gibi ünlü kültür merkezleri, Viyana Filarmoni Orkestrası gibi saygın orkestralara, Andras Schiff ve Marlis Petersen gibi çok beğenilen sanatçılara ev sahipliği yapacak ve dinleyiciler muhteşem bir müzik ziyafetine tanıklık edecek. 2018 Mozart Haftası programının merkezindeyse, Saraydan Kız Kaçırma operası yer alıyor. Ünlü eser, Andrea Moses ve Rene Jacobs yönetimindeki genç bir topluluk tarafından sahnelenecek. "Selim Paşa" rolünde ünlü Alman oyuncu Peter Lohmeyer'in sahne alacağını da hemen ekleyelim. Dünyaca ünlü opera şarkıcısı Rolando Villazón, Mozart ve eşi Constanze arasındaki ilişkiye saygı için hazırlanan bir konsere imza atacak. Bilindiği gibi, Villazon 2017 yılında Mozarteum Vakfı tarafından Resmi Mozart elçisi olarak atanmış ve onun Mozart kültürü ve bütün dünya arasında bir köprü oluşturması amaçlanmıştı. Çeşitli ulusal ve uluslararası projelerde aracı, sanatçı ve temsilci olarak görev yapan Villazon ile Mazarteum Vakfı arasındaki işbirliğinin ne kadar yoğun olduğunu ve onun bu çalışmayla ilgili ne kadar coşkulu olduğunu işbirliğinin sonraki adımı da gösteriyor: 2019 sezonundan itibaren sanatçı Mozart haftasının yeni yönetmeni ve böylelikle sanatsal konulardaki baş sorumlusu olacak. (mozarteum.at)

MOZART'IN ŞEHRİNDE GELENEKLER HALEN YAŞIYOR
"Pazar meydanı ve sokaklar ıssız, her ev ışıklar içinde. Düşünceler içinde yürüyorum dar sokaklarda, her yer bayram görünümünde." Ünlü Alman şairi Joseph von Eichendorff herhalde bu Noel şiirini yazarken Mozart'ın şehri Salzburg'un Noel öncesi süslenmiş görünümünden ilham almış olmalı. Getreidegasse'de alışveriş yapılırken yan sokaklar yavaşça sessizleşiyor ve sokaklarda söylenen şarkılardan ve pazarlardaki hareketlilikten Noel bayramının sevinci hissediliyor.

SALZBURG ÇOCUK İSA PAZARI
Domplatz ve Residenzplatz meydanında kurulan Salzburg Çocuk İsa Pazarı (Christkindlmarkt) şehrin en büyük ve en eski Noel öncesi pazarıdır. Vaktiyle "Tandlmarkt" adıyla anılan bu pazarın kökleri 15. yüzyıla dayanır. Pazar bugünkü şeklini ise 1974 yılında aldı. Pazar tezgâhlarında ziyaretçileri el sanatları, oyuncaklar, Noel hediyelikleri ve damak lezzetleri bekliyor. Noel öncesinin büyük anlarından bir tanesi ise, şatonun etrafındaki üç kuleden birden Salzburg kule borazancılarının Noel melodileri çalması. (christkindlmarkt.co.at)

WOLFGANGSEE PAZARI
St. Gilgen, Strobl ve St. Wolfgang kasabalarındaki Wolfgangsee Advent ziyaretçileri kelimenin tam anlamıyla "eski zamanlardaki gibi bir Noel öncesi" yaşayabiliyorlar. St. Gilgen'de on bir metre boyunda bir mum ve 50'den fazla büyük mum barok tarzdaki pazara gidiş yolunu işaret ediyor. Strobl İsa'nın doğduğu kenti, romantik bir atmosferde ziyaretçileriyle buluşturuyor. St.Wolfgang'da eski el sanatlarının ustalarını çalışırlarken seyredebiliyorsunuz. Bu dönemde özellikle de gemi yolculukları daha görkemli atmosferde gerçekleşiyor. 19 metre yüksekliğinde yüzen bir fenerin, Falkenstein kayalığının önündeki ışıl ışıl aydınlatılmış Ochsenkreuz kayalığı anıtının ve yüzen bir Noel kulübesinin önünden geçen gemilerin yolcuları manzaranın keyfini çıkarabiliyor. (wolfgangseer-advent.at)

STERNENADVENT PAZARLARI
Zell am See-Kaprun'da Noel öncesinde kurulan Sternenadvent pazarları, 23 Kasım'dan itibaren, her Perşembe ve Pazar kurularak Noel öncesi sevincini yaşatıyor. Eskiyi yaşatan kulübeler, güzel ağaç işleri, oyuncaklar, güzel kokan sıcak şarap, taze pişirilmiş Noel bisküvileri, kavrulmuş şekerli badem ve el örgüsü giysiler pazarı keşfe çağırıyor.

VE HELLBRUNN ŞATOSUNUN SİHRİ
Hellbrunn şatosunun etrafında ise eşsiz yılbaşı romantizmi sunuluyor: Burada 400'den fazla iğne yapraklı ağaç 13 bin kırmızı küreyle akşamları aydınlatıyor. (hellbrunneradventzauber. at)

BİZE ULAŞIN