Eyvah, ev-ofis çalışıyorum!

Endişeye mahal yok, üzerinizde otorite baskısı olmadan da evinizde güzel güzel çalışabilirsiniz. Birkaç basit kuralı yerine getirerek tabii...

HAZIRLAYAN: SERPİL ÇEKİN
FOTOĞRAF: WADLEY

Birçok konuda olduğu gibi klasik çalışma düzeninde de bir şeyler değişiyor. Artık bir bilgisayar ve internetin olduğu her yer ofis sayılabiliyor. Dolayısıyla 'ev-ofis' sisteminde çalışanların sayısı her geçen gün artıyor. Ev-ofis çalışmak kulağa son derece özgür çağırışımlar yapsa da disipline olmayı da bir o kadar zorlaştırıyor. Özellikle bu düzene yeni geçenler konsantre olamamaktan, sürekli bir rehavet yaşamaktan şikayet ediyor. Kendisi de bir ev-ofis çalışanı olan yazar Bünyamin Kapıcıoğlu, "Bu yüzden, dışarıdan bakınca güzel görünen esnek çalışma saatleri ev-ofis çalışanları için işkenceye dönüşüyor" diyor ve ekliyor: "İşin can alıcı noktası da bu: Esnek çalışma şartlarını iyi yönetmek önemli. Benim yaptığım iş, içerik yöneticiliği ve yazarlık. O an ilgilendiğim konuya ne kadar iyi odaklanabilirsem ortaya o kadar kaliteli içerikler çıkıyor. Aslında bu durum, mesleği ne olursa olsun herkes için geçerli. Kısacası hataların az olduğu, tekrar üzerinden geçmek zorunda kalınmayan ve zamanında teslim edilen çalışmalar için işe konsantre olmak şart." O zaman ev-ofis çalışanların verimliliğini artıracak yöntemleri şöyle özetleyelim:

1- SAATLERI DÜZENLEYİN:
Çalışmaz saatleriniz esnek olabilir ama bir disiplininiz mutlaka olmalı. Bir gün önceden günün programına göre uyanma ve çalışma saatinizi belirleyin. Ve buna mutlaka uyun.

2- ORTAM ÖNEMLİ:
Çalışmak için konsantrasyonunuzu bozmayacak, motivasyonunuzu artıracak bir yer seçin. Müzik, çiçek ya da sevdiğiniz objelerle çalışma ortamınıza biraz keyif katmak da lazım. Ev dışında çalışmak istediğinizde ise yanınıza bir kulaklık almanızda fayda var.

3- TELEFONA MESAFE:
Cep telefonları faydalı oluğu kadar büyük bir tuzak aynı zamanda. Farkında olmadan başında o kadar çok zaman geçiriyoruz ki. Bunu engellemek için sosyal medya, online mesaj ya da internet platformlarında geçirdiğiniz zamanı mutlaka kontrol altına alın. Gereksiz bildirimleri kapatın.

4- BİRAZ NEFES:
İnsan tek başına çalışırken bazen fazla konsantre olabiliyor. Ama işe biraz ara vermek, hava almak, çay, kahve hatta bir-iki arkadaşla sohbet molası vermek de gerekiyor.

5- KAÇMAYIN:
Yapılması gereken işleri ertelemenin faydası yok. Üstelik erteledikçe üzerinizdeki yük ağırlaşacak. Evet, zor olabilir ama işleri zamanında yapmak büyük bir rahatlama hissettirecek ve yapacağınız diğer işler için motive olmanızı sağlayacak. Yaşacağınız iç huzuru ise paha biçilemez.

BİZE ULAŞIN