Hayallerinizin sesini duyuyor musunuz?

“Kalbinin sesini dinle.” Romantizmin kelimelere dökülmüş hali olan bu cümle, konu kariyer tavsiyesi olduğunda maalesef yol gösterici olamıyor. Sevdiğiniz işi bulma yolunda ihtiyacınız olan bilgiler bu yazıda.

DERLEYEN: REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAF: ORBANDOMONKOS / ISTOCK.COM

Kariyerinizdeki ilk adımı atmakta zorlanıyor veya seçtiğiniz alanın size uygun olup olmadığı konusunda endişeleniyor olabilirsiniz. Kariyer sitesi The Muse'un kurucusu ve CEO'su Kathryn Minshew, "Üniversiteden mezun olan gençlerin büyük çoğunluğu her anlamda kendilerini tatmin edecek işi bulmak konusunda zorlanıyor" diyor.

Kariyer planlaması konusunda bu tarz kararsızlıklar yaşamak aslında hiç çağımıza uygun değil. Bir yandan kadınların iş hayatındaki yükselişi, bir yandansa işsizliğin getirdiği külfet, para kazanmayı hayatımızın önceliği haline getiriyor. Minshew, çalışma hayatına yeni atılan bireylerin bir kısmınınsa sırf kendilerini başarısız hissetmemek adına sevmedikleri işlerde çalışmaya devam ettiklerini belirtiyor. Kariyerinizde atacağınız ilk adımın zorlayıcı olabileceğini kabul etmek bu noktada kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey. Henüz hayatta ne iş yapacağını bulamamışlardan biriyseniz kendinize yüklenmeyi bırakın ve aramaya devam edin. Born For This (Bunun İçin Doğmuş) kitabının yazarı Chris Guillebeau, "Herkes kendini mutlu eden, finansal olarak tatmin eden ve yeteneklerini kullanıp geliştirebildiği bir işte çalışmayı hak eder" diyor. Kendisi bugüne dek hayattaki amacını bulmuş onlarca kişiyle röportaj yapmış ve 'en başarılı' olarak nitelendirebileceğimiz bireylerin kariyerlerinde dümdüz bir yoldan ilerlemek yerine engebeli yollardan geçtiğini görmüş. Aralarındaki tek ortak noktaysa bitmek bilmeyen soruları ve meraklarıymış. Siz de işe kendinizi sorgulayarak başlayın. Neleri seviyorsunuz, hangi konularda iyisiniz? Episodic Career (Episodik Kariyer) kitabının yazarı Farai Chideya, "İyi olduğunuz konuları maddeler halinde yazın. İçlerinden paraya dönüştürebileceklerinizi işaretleyin. Belki farkında bile olmadığınız süper güçlerinizi bu şekilde keşfedebilirsiniz" diyor.

Kağıda döktüğünüz yetenekleriniz için yarım saat ayırın ve bu konular hakkında internet araştırması yapın. Bu alanda çalışan tanıdığınız biri varsa kendisiyle iletişime geçin ve işiyle ilgili en sevmediği şeyin ne olduğunu sorun. Hangi kariyer yolunu seçerseniz seçin önünüze zorluklar çıkacaktır. Bu şekilde hayatınızda ne tür zorluklar istediğinizi bir nebze de olsa belirleyebilirsiniz.

Bu süreçte mesleklerle birlikte çalışma koşullarına da odaklananın. Takım çalışması gerektiriyor mu, küçük laboratuvarlarda mı çalışacaksınız, halkla ilişkileri mi seçeceksiniz, işe nasıl ve ne kadar sürede ulaşacaksınız, iş arkadaşlarınız kimler olacak… Sevdiğiniz ve inandığınız işi bulsanız dahi mesai saatleri veya patronunuz size uygun olmayabilir.

İş hayatında motivasyonunuzu artıran kriter para olabilir. Chideya, yaptığı araştırmalar sonucunca para odaklı çalışanların hedef odaklılardan daha mutlu olduğunu keşfetmiş. Çünkü para odaklılar, kendilerine daha net hedefler koyuyor (yazlık sahibi olmak gibi.) Bu elbette insanlık adına iyi işler yapmayacağınız anlamına gelmiyor ama ihtiyaçlarınız doğrultusunda materyalist hedeflerinizin olması da çok normal.

Kadınlarla çalışmalar yapan Society Of Women Engineers Başkanı Colleen Layman, "Hayatınızın geri kalan kısmında ne yapmak istediğinizi bulmak zorunda değilsiniz. Ben 40'lı yaşlarımda olmama rağmen hâlâ ne istediğimden emin değilim" diyor.

Yazma, topluluk önünde konuşma, teknolojik gelişmeleri takip etme gibi okulda öğretilmeyen ama iş hayatının vazgeçilmezi olan konularda yetenekleriniz üzerinde çalışın. Guillebeau, "Olmaz denileni olduran insan olun. Rekabetin kızıştığı anlarda güvenilir taraf olmak öne çıkmanızı sağlayacaktır" diyor.

Eve dönüş saati geldiğinde günü nasıl geçirdiğinizi düşünün. Sizi o gün neler motive etti, hangi görevleri tamamlarken daha mutluydunuz? Cevaplarınız gelecekteki iş hayatınızı genel hatlarıyla şekillendirmenize yardımcı olacaktır. Kariyerinizde planlı davranın ama bu planın hayattaki her şey olmadığını da unutmayın.


İŞLERİ İÇİN YOLUNA KOYMAK 7 ADIM

1 MESAJLARINIZA BAKIN
Sosyal medya hesaplarınızda geriye gidin ve insanların hangi nedenlerle kapınızı çaldığına bakın. Guillebeau, "Gözlemlemek yeteneklerinizi keşfetmenize yardımcı olur" diyor.

2 OLGUN ARKADAŞLAR
Sizden yaşça büyüklerle konuşmak kariyer planlama sürecinde aydınlatıcı bilgiler verebilir.

3 KATILIMCI OLUN
Alanınızla ilgili organizasyonlara katılın. Çevrenizi genişletip potansiyel iş imkanları bulabilirsiniz.

4 YEDEK PLAN YAPIN
İçinde bulunduğunuz alanın size uygun olup olmadığı konusunda soru işaretleriniz varsa seçenekleri değerlendirin. İlla işinizi bırakıp diğer alana odaklanmanız gerekmiyor. Bir taraftan para kazanmaya devam ederken, diğer taraftan sevdiğiniz işe yatırım yapabilirsiniz.

5 DÜNYAYI KEŞFE ÇIKIN
Çantanızı toplayın ve seyahate çıkın. Bu size hangi alanda kariyer yapmanız gerektiğini açıkça göstermese de kendinizi daha iyi tanımanızı sağlar.

6 SENEDE BİR BIRAKIN
Çalıştığınız işin veya okuduğunuz bölümün sizi mutlu edip etmediğinden emin değilseniz kendinize bir yıl süre verin ve sonunda farklı iş yapın.

7 GÜVENİLİR EKİP
Çevrenizde size bir şeyleri dayatan insanlar varken hayat amacınızı bulmakta zorlanabilirsiniz. Destekleyici, olumsuz yorumlar yapmaktan çekinmeyen ve her zaman yanınızda olacak insanlar biriktirin.

BİZE ULAŞIN