Dinlenme moduna geçin

Gelişen teknoloji ve değişen iş anlayışı ile artık her daim çevrimiçi, her daim iletişim halindeyiz. İşten çıkınca mesainin bittiği günlerin yerini, gece patrondan geç saatte gelen mesajlar ve bitmeyen e-posta trafiği aldı. Kendimizi devamlı yorgun hissettiğimiz yoğun iş temposunda gerçek anlamda dinlenmek için ne yapmamız gerekiyor?

LARA AKYEL

Cep telefonları 7'den 70'e hepimizin ayrılmaz parçası oldu. Beş sene kadar önce "Elinizden düşürmüyorsunuz" diye söylenen anne, babalarımız, şimdi birbirlerine internetteki esprili paylaşımları göstererek keyifleniyor. Günlük hayatımızda çok kullandığımız Whatsapp, aile ve arkadaşlarımızla iletişim kurmanın yanı sıra, iş hayatımızda da önemli bir yere sahip. Patronumuzun bulunduğu Whatsapp grupları, sevgilimizle romantik mesajlarımız ve arkadaşlarımızla eğlenceli sohbetlerimizin arasında bir yerde eğreti eğreti duruyor. Her defasında içinizden "Aman yanlışlıkla patronuma göndermeyeyim şu mesajı" dediğinizi çok iyi biliyoruz. Şaka bir yana, sohbet üzerine bir uygulama olan Whatsapp, artık ciddi yazışmalara sahne oluyor ve hatta patrona ya da iş arkadaşlarınza işle alakalı kritik bilgileri en hızlı şekilde ulaştırmanızı sağlıyor. Sanki bitmeyen bir iş toplantısındaymışsınız gibi hissettiren bu gruplar, bir noktadan sonra özel hayatınıza da müdahale etmeye başlıyor, tabii siz izin verdiğiniz sürece.

BUNUN BİR SONU YOK
İşinizin, işten çıktıktan sonra da devam etmesini sağlayan iki temel etken var. Bunlardan bir tanesi, az önce bahsettiğimiz Whatsapp grupları. Patronunuzun olmadığı, sadece iş arkadaşlarınızın bulunduğu bir grup dahi olsa, işyeri ve diğer iş arkadaşları hakkında bitmek bilmeyen sohbet ve çekiştirme, kafanızı işten uzaklaştırmanızın önüne geçiyor. En çok da Fomo, yani gelişmeleri kaçırma korkusunu yaşıyoruz. Konuşulanları kaçıracak olmanın verdiği telaşla, telefonumuzu açtığımızda gördüğümüz 158 bildirim bizi yıldırmıyor ve konuşulanlardan haberdar olmak adına, en başından baylıyoruz okumaya. Konuya dahil olmasak da, aklımız orada. Bu da bizi dinlenmekten alıkoyan ikinci etkene getiriyor. O da tabii ki, sonu gelmeyen mail trafiği. Günümüzde, iş hayatında zaman mefhumu kalmadı. 9-6 saatleri arasında fiziksel olarak iş yerindeyiz belki ama aklımıza gelen fikirleri, yapılması gerekenleri, hatırlatmaları arz ve talepleri bu sosyal kanallar üzerinden paylaşmayı sürdürüyoruz. Bu yüzden, mesai bitse de mail'ler gelmeye devam ediyor. Konu direkt olarak bizi ilgilendirmese de, CC'de olduğumuz için gelen kutumuza düşen mail'ler aklımızı meşgul ediyor. Önemli bir bilgi içerme ihtimaline karşı, gözümüz hep mail'lerde. Fakat acı gerçek şu ki, buna yetişmenizin imkanı yok. Gecenin üçünde bile yarın yapılması gerekenlere dair bir hatırlatma mesajı gelebiliyor. Bu yüzden, sırtınızı yaslayın. Temiz zihinle işe gitmek için dinlenmenizi sağlayacak önerilerimize kulak açın.

DETOKS ZAMANI
İş temposunun, boş vaktinizde geçireceğiniz kaliteli ve yenileyici zaman diliminde hakimiyetini ilan etmemesi için basit fakat etkili birkaç önerimiz var. Birincisi, hepimizin ihtiyacı olan telefon ve internet detoksu. Bırakın telefonu bir kenara. Arkadaşlarınızla mı buluşuyorsunuz, film mi izliyorsunuz yoksa sakinleştirici bir şarkı listesi eşliğinde yeşil çayınızı mı yudumluyorsunuz? Yeni iş gününe enerji ve moral depolamanız için çok değerli anlar bunlar. Bu yüzden, devamlı bakıp durduğunuz telefonunuzu sessize alın, bir kenara bırakın ve her ne yapıyorsanız keyfini çıkarın. Merak etmeyin, birkaç saat çevrimdışı olduğunuz için kovulmazsınız.

KONTROLÜ ELE ALIN
Kendinize ya da sevdiklerinize ayırdığınız zamanlarda telefon detoksu yaptıysanız, şimdi sıra kafanızı işten uzaklaştırmanıza engel olan grupları sessize almakta. Devamlı titreşen ve konsantrasyonunuzu dağıtan grup mesajlarıyla aranıza mesafe koyun. Öyle her istediğinde sizin dikkatinizi dağıtmasın. Bu grupları sessize alarak, kontrolü de elinize alabilirsiniz. Canınız sohbet etmek isterse, konuşmaya dahil olun çünkü iş yerindekilerle devamlı iletişim halinde olmak, işte yaşadığınız sıkıntıları ya da ertesin gün patronunuzla yapmanız gereken can sıkıcı konuşmayı veya yetişmesi gereken işleri de hatırlatır ve sizi strese sokar. Hani dinlenecektiniz, meditasyon yapacaktınız?

ŞİMDİ DEĞİL
Gelelim son aşamaya. Hafta sonu da olsa, gece yarısı da olsa, o mesajlar bitmez. Çok önemli bir mesaj beklemiyorsanız, özellikle hafta sonları, mail senkronizasyonunuzu kapatın. Bu işle olan tüm bağlantınızı kesmeniz anlamına gelmiyor. Gün içerisinde kendi belirlediğiniz saatlerde, oturup tarayabilirsiniz. Unutmayın, önemli olan, sorumluluklarınızı tamamen göz ardı etmeden, kendinize sonraki iş gününde daha verimli ve keyifli şekilde çalışmak için dinlenecek yeterli vakti ayırmanız.

BİZE ULAŞIN