Harika lezzetler diyarı

Bu kez İstanbul’un en yenisi Aila’dayız. Yüzlerce baharatın bulunduğu baharat kütüphanesi, lokum etlerin piştiği ocak başı ve tadına doyumsuz meze barıyla kalbimizi fethetti Aila. Üstelik ev sahibi Şef Umut Karakuş tamamen kendine özel tarifleriyle harikalar yaratıyor; işte onlardan bazıları.

SERPİL ÇEKİN

FOTOĞRAFLAR: KORAY IŞIK

SAFRANLI, ALİNAZİKLİ PİRZOLA

MALZEMELER:
4-6 parça kuzu
pirzola
4 gram taze kekik
30 ml zeytinyağı
10 gram
sumak ekşisi
15 gram tereyağı
Tuz
Karabiber

HAZIRLANIŞI: Etin marinasyonu için tuz, karabiber, kekik, zeytinyağı ve sumak ekşisiyle sos hazırlayın. Pirzolaları yaklaşık üç saat bu marinasyonda bekletin. Önceden ısıttığınız ızgarada pirzolaların her iki tarafını mühürleyin. Pirzolaları bir tavaya alın ve tereyağı ekleyerek servis edin.

SAFRANLI YARMA

MALZEMELER:
60 gram önceden
yarı haşlanmış
yarma
30 gram krema
10 gram tereyağı
10 gram Kars
gravyeri
5 gram aspirotu
3 dal safran
Tuz
Karabiber

HAZIRLANIŞI: Yarı haşlanmış yarmayı tavaya alın ve üzerine su ilave edin. Yarma suyunu çekmeye başlayınca krema ekleyin. Safran ve aspiri de ekleyerek, risotto kıvamına gelene kadar suyunu çekmesini bekleyin. Tüm malzemeyi karıştırarak en son tuz, karabiber, tereyağı ve gravyeri ekleyerek servis edin.

ALİNAZİK

MALZEMELER:
200 gram bostan
patlıcan
2-3 diş sarımsak
120 gram süzme
yoğurt
35 ml zeytinyağı
Tuz
Karabiber

HAZIRLANIŞI: Patlıcanları közleyin ve soyarak soğumaya bırakın. Bir yandan da sarımsakları ezin ve zeytinyağıyla hafif kavurun. Zeytinyağı, tuz, karabiberi yoğurda ekleyin. Karışıma en son patlıcanları ekleyin ve son olarak safranlı buğdayla birlikte pirzolanın yanında servis edin.

ORUK

DIŞ HARCI İÇİN MALZEMELER:
250 gram ince bulgur
40 gram domates salçası
50 gram irmik
70 gram bonfile
20 ml su
Kimyon

HAZIRLANIŞI: Bulguru ılık suyla ıslatın ve 30 dakika dinlendirin. Bütün malzemeleri karıştırarak yoğurun, mümkün olduğunca inceltin. Karışıma su ilave edin ve tüm malzemeleri birbirine karıp hamur haline gelene kadar yoğurun ve dinlenmeye bırakın. Dinlendikten sonra malzemenin altına ve üstüne fırın kağıdı veya streç yerleştirin. Merdane yardımı ile hamur gibi açın. Bir çember yardımı disk şeklinde bölün ve diskleri kızgın yağda kızartın.

İÇ HARCI İÇİN MALZEMELER:
250 gram kıyma
30 gram Şam fıstığı
60 gram kuru soğan
40 gram ceviz
50 gram ince kıyım
maydanoz
60 gram tereyağı
Tuz
Karabiber
Tarçın
Yenibahar

HAZIRLANIŞI: Kıyma soğanla iyice kavurun ve baharatları ilave edin. En son ceviz ve Şam fıstığını ekleyin. Ocaktan aldıktan sonra, en son tereyağı ve maydanoz ilave edin.

ÜSTÜ İÇİN SOS MALZEMELER:
1 kase süzme yoğurt
Sumak
Birkaç damla limon suyu

HAZIRLANIŞI: Sumak, süzme yoğurt ve limon suyunu karıştırın. En sonunda kızartmış olduğunuz oruğun üzerine kıymalı iç harcını ve süzme yoğurtlu karışımı koyarak servis edin.

BİZE ULAŞIN