Hayaller tepetaklak olunca

Kariyerinizle ilgili tüm hayalleriniz ansızın suya düşebilir. Neyse ki işleri yoluna koymak mümkün.

DERLEYEN: REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAF: GETTYIMAGES.COM

Herkesin başına kötü olaylar gelir. Bu evrensel bir gerçek. Ancak hemen karaları bağlamaya gerek yok. Önemli olan şu ikisini unutmamanız: Her başarılı hikayenin arka planında en az bir başarısız girişim vardır ve bu başarısızlıkları elinizden geleni yapmanız durumunda tersine çevirebilirsiniz. Kendi alanında zirveye çıkmayı başarmış isimler, çalışma hayatında yaşadıkları talihsizlikleri anlatıyor.

Deneme Süresince Başarısız Oldunuz
İşe kabul edilip edilmediğiniz üç ay sonra belli olacak. İşvereniniz hâlâ sizin pozisyon için uygun aday olup olmadığınızdan emin değil. Bu üç aylık süreçte sizi gözlemliyor ve siz heyecan içinde işe kabul ettiğiniz haberini duymayı beklerken o, deneme sürecinizin birkaç ay daha uzadığını söyledi. Journey HR adlı insan kaynakları firmasında danışmanlık hizmeti veren Aliya Vigor Robertson, "Bu karar özgüveninize büyük zarar verebilir. Savunma moduna geçmeden önce performansınızla ilgili net geri dönüşler almanızda ve hangi konularda yetersiz bulunduğunuzu öğrenmenizde fayda var" diyor. Yani yapabileceğiniz en mantıklı hareket, oturduğunuz yerde karalar bağlamak yerine yöneticinizle görüşme talep etmek ve sizden bekleneni tam olarak anlayıp yeniden işinizin başına döndüğünüzde o sorumlulukla çalışmak. Girdiğiniz iş kolunda yeniyseniz ve işlerin ters gittiğini hissediyorsanız onların sizi değerlendirmesini beklemeden daha iyi performans göstermek adına ne yapabileceğinizi kendiniz de sorabilirsiniz.

BİLİYOR MUYDUNUZ?
Yalnız değilsiniz. Çalışan nüfusun neredeyse beşte birinin deneme süreci uzatılıyor veya bu süreç başarısızlıkla sonuçlanıyor.

Özgeçmişinizde Yalan Söylediniz ve Yalanınız Ortaya Çıktı
Hiçbir zaman gönüllü olarak yardım kuruluşlarında çalışmadınız, akıcı Fransızca konuştuğunuzu iddia etmenize rağmen en son lisedeki seçmeli dersinizde Fransızca konuşmuştunuz… Görüşmeniz sırasında o anın verdiği heyecanla ve işe kabul edilme isteğiyle sorulan sorular karşısında işvereninizin duymak istediği cevapları vermiş olabilirsiniz. Ancak işe kabul edildikten sonra bunun ortaya çıkması durumunda gerçekleri açıklamaktan başka seçeneğiniz yok (tabii bir gecede Fransızca öğrenebileceğinize inanmıyorsanız.) Tüm bu karmaşanın içinden alnınızın akıyla çıkıp çıkamayacağınız söylediğiniz yalana bağlı. Hobileriniz ve yapmaktan hoşlandığınız aktiviteler diğerleriyle kıyaslandığında 'beyaz yalan' kategorisinde sınıflandırılabilir. YouGov tarafından yapılan bir araştırmada, işverenlerin yüzde 72'si kişisel zevkler bölümündeki yalanları umursamayacağını belirtmiş ancak diğer kısımlarda söylediğiniz yalanların (çalışmadığınız bir şirkette çalıştığınız belirtmek gibi) sonuçları olacaktır.

BİLİYOR MUYDUNUZ?
2010 yılında İngiltere'de Rhiannon Mackay adlı bir kadın, özgeçmişinde yalan söylediği için hapis cezası almıştı. Kendisi ayda yaklaşık 80 bin TL maaşla yönetici pozisyonunda bir iş için kabul edilmişti.

İşten Çıkarıldınız
Çalışma hayatıyla ilgili kurduğunuz hayallerin içinde bu senaryonun olmadığını tahmin edebiliyoruz. Fakat istenmeyenin başınıza gelmesi durumunda şunu bilmeniz gerekiyor ki, patronunuz size neden işten çıkarıldığınızla ilgili açıklama yapmakla yükümlü. Yasal ihbar süresinden önce işten çıkarılmanız durumundaysa ihbar tazminatı isteme hakkınız bulunuyor. Her ne kadar bu durum gururunuzu zedelese de How To Get A Job You Love kitabının yazarı John Lees, "Sorunlar siz onları sorun ettiğiniz takdirde sorundur. Yeteneklerinizi kendinize yeniden hatırlatmak için biraz kafanızı dinleyin. Biriktirdiğiniz tüm olumsuz hisleri arkadaşlarınızla paylaşın ki, yeni işe başlama sürecine girdiğinizde sisteminizden bunları atmış olun" diyor.

BİLİYOR MUYDUNUZ?
İşsizlik maaşı almaya uygun olup olmadığınız kanunla belirlenmiştir. İşten çıkarıldığınız ilk 30 gün içerisinde iskur.gov.tr veya e-devlet üzerinden işsizlik maaşına başvurabilirsiniz.

Duygusal Durumunuzu Açıklamak Zorunda Kaldınız
Hepimiz zaman zaman vücut olarak iş yerindeki masasında oturduğu; fakat zihninin bambaşka yerde olduğu günler yaşıyoruz. Böyle günlerde sevgilinizle geçirdiğiniz zor günleri, aile bireylerinizden birinin rahatsızlığını veya yaşadığınız anksiyete sorununu anlatmanız gerekebilir. Teşhisi konmuş sağlık probleminiz varsa bunu patronunuzla paylaşmanız gerekiyor ki, size davranışlarını ona göre belirleyebilsin veya beklentilerini değiştirsin. Diğer duygusal sorunların sizi ele geçirmesi durumunda da gerçeği söylemek onun geçici bir süreç içinde olduğunuzu anlamasına yardımcı olur. Aksi takdirde işten sıkıldığınızı veya çalışmak istemediğinizi bile düşünebilir.

BİLİYOR MUYDUNUZ?
Filipinler'de bir reklam ajansı çalışanlarının sevgilisinden ayrılması durumunda onlara 'ayrılık izni' vererek birkaç gün kafalarını dinlemelerini sağlıyor.

Sağlık Raporu Aldınız Ve Eğlenirken Yakalandınız
Kaçırmak istemediğiniz festival veya şehir dışından gelen arkadaşlarınızla zaman geçirmek uğruna patronunuza hasta olduğunuzu söylediniz ve sosyal medyada etiketlendiğiniz bir fotoğrafla veya iş yerinden biriyle karşılaşmanız nedeniyle gerçeklerin hiç de söylediğiniz gibi olmadığı ortaya çıktı. Tavsiyemiz, asla kendinizi haklı çıkarmaya çalışmamanız veya savunma moduna geçmemeniz yönünde. Ne kadar fazla çalıştığınızı, uzun mesailer yüzünden hayata adapte olmakta zorlandığınızı ya da ailenizi göremediğinizi söylemek ortalığın kızışmasına, hatta işten çıkarılmanıza bile neden olabilir. Hatanızı kabul edin, tüm samimiyetinizle özür dileyin ve size tekrar güvenmelerini sağlamak için elinizden geleni yapın.

BİLİYOR MUYDUNUZ?
Patronunuzu hasta olduğunuza ikna edebileceğiniz en uygun zaman salı sabahı 06:38 civarı.


BİZE ULAŞIN