Stresle savaşmayın anlaşın

Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Psikolog Ayşegül Horozoğlu Enkavi,“Madem iş hayatında stresten kaçmak çok zor, o zaman başa çıkmayı öğrenmek en iyi çözüm” diyor.

İş yerindeki uzun süreli stres, fark etmeden, yavaş yavaş sizi içine çeker ve hem ruhsal hem de fiziksel olarak hasta etmeye başlar. Bir süre sonra hayata karşı isteksiz, kendine güvensiz, geceleri doğru düzgün uyku uyuyamayan; iş yerinde verimsiz çalışan birine dönüşebilirsiniz. Davranış Bilimleri Enstitüsü'nden Uzman Psikolog Ayşegül Horozoğlu Enkavi, "Madem iş hayatında stresten kaçmak çok zor, o zaman başa çıkmayı öğrenmek en iyi çözüm" diyor ve tavsiyelerini şöyle sıralıyor:

İhtiyaçlarınızı tercihlere dönüştürün. Yemek, su, uyku gibi temel ihtiyaçların dışındaki her şey tercihtir. Dolayısıyla yaşamdaki tercihlere aşırı derecede bağlanmayın.

Arkadaşlarınızı iyi seçin. Endişeli ve kuruntulu olmayan insanlarla arkadaş olun. Hiçbir şey karamsar bir insanın duygularının bulaşıcı olması kadar etkili değildir.

Kaos içinde düzen yaratın. Evinizi ve işinizi öyle bir şekilde organize edin ki, neyin nerede olduğunu bilin. Eşyalarınızı yerlerine koymayı alışkanlık haline getirin böylece bir şeyleri kaybetmenin stresinden korunmuş olursunuz.

Gerginliği azaltın. Rahatlamaya ihtiyacınız olduğunda, burnunuzdan derin nefes alırken sekize kadar sayın. Sonra içerdeki havayı çok yavaş şekilde dışarıya verirken 16'ya kadar sayın. Dikkatinizi nefesinizin sesine verin ve gerginliğinizin azalmasını hissedin. Bu egzersizi 10 defa tekrarlayın.

Kendinizi mutlu edin. Kendinizi iyi hissettirecek, kafanızı dağıtacak, motivasyonunuzu artıracak konulara yönelin. Hobi edinin, spor yapın ya da dans dersi alın ama mutlaka iş ve ev rutinini kırın.

İyi görünün. Görünümünüzü iyileştirecek değişiklikler yapın. Güzel görünmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar, hayat enerjinizi olumlu yönde etkiler.

Gününüzü gerçekçi planlayın. Bir randevudan diğerine koşmayın, kendinize randevular arasında nefes almak için boşluk bırakın.

Daha esnek olun. Bazı işler mükemmel olmasa da olur.

Tek seferde bir iş yapın. Günün işlerini sıralayın. Eğer bir projeyle meşgul iseniz sadece o projeye konsantre olun ve yapmanız gereken diğer işleri unutun.

BİZE ULAŞIN