“Hata yapmak çok şey öğretir”

Eczacıbaşı İlaç Pazarlama’da, Türkiye’ye iki yıl önce gelen 70 yıllık dünya markası Cetaphil’in Ürün Müdürü olarak çalışan Begüm Çıbık, kariyer merdivenlerini hatalarından ders alarak tırmandığını söylüyor.

SERPİL ÇEKİN

FOTOĞRAF: DENİZ DOĞAN

1989 yılında Aydın'da doğan Begüm Çıbık, 2008 yılında Okan Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği bölümünü tam burslu kazanıp İstanbul'a gelmiş. Yanı sıra çift anadal programıyla Uluslararası Lojistik Bölümü'nü bitirmiş. Şu an Eczacıbaşı İlaç Pazarlama'da ürün müdürü olarak çalışıyor. Aynı zamanda Galatasaray Üniversitesi'nde Pazarlama İletişimi Bölümü'nde yüksek lisansını tamamlayan Çıbık, insanın sevdiği işi yaparak verimli olacağını düşünüyor.

Üniversiteye hazırlanırken nasıl kariyer hayalleriniz vardı?
Üniversiteye hazırlanırken aklımda "İlla şu mesleği yapacağım" diye düşünmemiştim. Küçüklüğümden beri hayalini kurduğum bir meslek ne yazık ki yoktu, kafam hayli karışıktı. Sanırım biraz da bu yüzden endüstri Mühendisliği Bölümü'nü seçtim. Alan kısıtlaması olmaması beni bu mesleğe itmişti.

Eczacıbaşı markalarından Cetaphil'in Ürün Müdürü olarak işinizin dinamiklerini anlatır mısınız? Markanızı iki yılda nereden nereye getirdiniz?
Cetaphil, yaklaşık 70 yıldır dünyada var olan, özellikle Amerika ve Avrupa'da oldukça bilinen bir marka. Türkiye'de ise 2016 yılında lansmanını yaptık. Burada yeni bir marka olmamıza rağmen emin adımlarla ilerlediğimizi söyleyebilirim. Yeni bir markayı sıfırdan yaratmak oldukça güç ama bir o kadar da keyifli süreç. Cetaphil, dermatoloji devi olan Galderma'nın üretimini yaptığı bir ürün serisi. Yaptığımız tüm çalışmaların ardında bu güven yatıyor. En büyük amacımız ise Cetaphil'i önümüzdeki yıllarda ilgili alanlarda akla gelen ilk markalardan biri haline getirmek. Markamızın şu an Türkiye'de yedi formu bulunuyor. En kısa zamanda ürün serimizin gücüne güç katacak yeni ürünleri Cetaphil ailesine eklemek istiyoruz.

Kariyeriniz boyunca neler öğrendiniz çalışma hayatından?
Öğrendiğim en büyük şey insanın mutlu olduğu yerde çalışması ve çok klişe olsa da, insanın sevdiği işi yapması. Özellikle kariyerinin ilk 10 yılında çok çalışılması gerektiğine inanıyorum. Tabii ki bu çalışma hali sizi ailenizden arkadaşlarınızdan ve sevdiklerinizden ayırmamalı. En kritik konulardan biri de çalışma hayatında bol bol hata yapılması. Aynı hataların tekrar edilmesi değil demek istediğim yeni hatalar yapıp öğrenmek. İnanın "başarılarınız ve hatalarınız nedir" diye sorsanız önce yaptığım hataları ve o hatalardan öğrendiklerimi hatırlarım.

Sizce başarının anahtar kelimeleri neler?
Çok çalışmak, çok gülmek ve empati kurmak.

Pazarlama alanında kariyer yapmak isteyenlere vereceğiniz en önemli tavsiyeler neler olurdu?
Karakterlerinin pazarlamaya uygun olup olmadığını iyice analiz etmelerini önerirdim. Pazarlama sektörü çok hızlı değişen dinamik bir sektör; dolayısıyla durağanlıktan çok uzak. Hayatınıza birden yepyeni pek çok terim giriyor ve uyum sağlayıp aksiyon almanız gerekiyor, çok enerjik ve arı gibi çalışkan olmak gerekiyor. Pazarlamanın pek çok dalı var, bu alanda kariyer hedefleyenler özellikle tüm dalları incelemeli ve ona göre karar vermeli.

İş dışında ne yapmak sizi mutlu eder?
Seyahat etmek, sevdiklerimle zaman geçirmek, kendime zaman ayırmak ve son dönem favorim ise at binmek. Bunlar dışında Caddebostan Rotaract Kulübü üyesiyim ve zamanımın büyük kısmını kulübe ayırıyorum. Kitap okumak ve oyun oynamak (mobil oyunlar) her zaman vazgeçilmezim.

Uzun yıllar Rotaract kulüpleriyle ortak projelerde yer aldınız. Burada edindiğiniz deneyimleri nasıl özetlerseniz? Bu çalışmalar size neler kattı?
Rotaract kulübünde yaklaşık 6-7 senelik geçmişim var. Topluma yararlı işler yaparken kendimizi de geliştiriyoruz. Ayrıca, orada yaşadığım deneyimler iş hayatımda bana çok katkı sağladı. Bu kulüpler aslında iş hayatının bir simülasyonu oluyor. İş hayatında yapacağınız pek çok hatayı burada yapmış oluyorsunuz. Çünkü aynı iş hayatındaki gibi hiyerarşik bir yapısı ve uymanız gereken kuralları var. Bunun yanı sıra topluma fayda sağladığınızı hissetmek tarifsiz bir his.

Hayatımı Anlamlı Kılanlar

Tüm sevdiklerim (başta ailem ve arkadaşlarım)

Canımın içi kardeşim, Ceren

Aydın, Fethiye

Sahil yürüyüşleri

İşim

Cetaphil krem

Cep telefonum

Kitaplarım


Lütfen Boşlukları İstediğiniz Gibi Doldurun!

En çok deniz, kum, güneş tatilini severim.

Annemin sarmasına bayılırım.

Makyaj çantamdan Cetaphil kremi hiç ayırmam.

Haksızlığa uğramak beni çok sinirlendirir.

Güneşli her gün beni çok mutlu eder.

Düzenli olarak kitap okurum.

Gardırobumda en çok beyaz renkli kıyafetler var.

Kaçış noktam ailemin yanı, Aydın…

Hayalim yıllar sonra geçmişe baktığımda "İyi ki" diyeceğim anlarla dolu olmak.


Begüm Çıbık'ın Bir Günü…

Hafta içi trafikten kaçmak için erkenden kalkıp işe gitmekle başlayan günüm genelde evde son buluyor. Hafta içi genelde daha sakin geçiyor. Hafta sonları ise eğer iş seyahatim yoksa cumartesi günüm, Ömerli'ye doğru yola çıkmamla başlıyor. Kahvaltımı at çiftliğinde yapıyorum, at binip eve geri dönüyorum. Cumartesi akşamları ise genelde arkadaşlarımla dışarıda zaman geçiriyoruz. Pazar günleri, daha çok pazartesiye hazırlık oluyor. İş sebebiyle çok sık seyahat ettiğim için her seferinde bu döngüde kalmak oldukça zor oluyor.

BİZE ULAŞIN