“Hedefimiz dünyaya açılmak”

Deniz Benbiçaço ve teyzesi Rozita Kandiyoti’nin hayallerinin peşinden giderek yarattıkları Rossea çanta markası, renkli ve özgün tasarımlarıyla dünya markaları arasında kendine yer bulmaya hazırlanıyor.

SERPİL ÇEKİN

FOTOĞRAF: KORAY IŞIK

Rossea henüz çok genç bir çanta markası. Markanın tasarımcıları ise teyze-yeğen ilişkileri olan iki genç kadın. Markanın ortaklarından , Bilgi Üniversitesi'nde reklamcılık okumuş. İş hayatı önemli markaların pazarlama yönetimlerini yaparak geçmiş. Deniz'in küçüklüğünden beri hayali ise, her yanıyla kendinden bir şeyleri yansıtabileceği bir marka sahibi olmakmış. O yüzden 2015 yılında rotasını bu yöne çevirmiş. Markanın diğer kurucu ortağı de görsel sanatlara ilgi duyan bir isim. Önceleri fotoğraf sanatıyla ilgilenen Rozita, daha sonra aile işi olan deri üretimini çanta tasarımıyla birleştirerek yavaş yavaş bir markanın temellerini atmaya başlamış. Ve 2015 yılında tasarımından pazarlamasına kadar her şeyiyle ilgilenecekleri Rossea markası için birlikte çalışma kararı almışlar.

Rossea nasıl doğdu?
Deniz Benbiçaço: Ben marka çalışmalarıma başlarken, eş zamanlı ama habersiz olarak teyzem Rozita da çanta tasarımı konusunda çalışmalar yapmaya başlamış. Bu tesadüfü fark etmemizle bir araya gelmemiz çok kısa sürdü. Bu yüzden Rossea'yı kurarken iki ortaktan veya teyze-yeğenden öte; birbirimizi bulmuş iki can yoldaşı olarak başladık diyebilirim. Markanın karakterini oluşturma aşamasında ise daha çok doğal nesneleri ve renkleri kullanmak istedik. Özellikle el işinin kullanıldığı tasarımlar yapmaya karar verdik ve her şeye buradan başladık.

Marka yaratmanın zor ve güzel yanları neler?
Rozita Kandiyoti: Küresel başarı sağlayan bir marka yaratabilmek için iş modelinizin, ürününüzün ve markanızın kodunu doğru yazmalısınız. İyi bir tasarım ise başarının anahtarı. Rossea olarak; öncelikle bu kalemlerin her birini bizim için en doğru olacak şekilde yapmaya çalışıyoruz. Yenilikçi ve esnek olmanız yegane şartlardan. Ancak zorluklar karşısında kendinize ait bir markanızın olması; sizden bir parçayı da ölümsüz kılıyor aslında.

Markanın üç yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Deniz Benbiçaço: Ne mutlu ki hedeflerimizin de ötesinde hızlı bir şekilde büyüyebiliyoruz ve şu an geldiğimiz noktadan mutluyuz. Şimdi, hem Türkiye'de hem de yurtdışında Rossea'yı bilen ve tercih eden güzel bir kitlemiz var.

5 SORU, 5 CEVAP
Çanta tasarlamanın en eğlenceli yanı?

Çanta stilinizin en önemli parçası olduğundan bu alanda bir şeyler yaratmak son derece heyecan verici.

Kendi işinin sahibi olmanın en iyi ve en kötü tarafı?
Kendi doğrularınızı uygulayabildiğiniz bir işte çalışabiliyor olmak çok avantajlı. Ancak insan beyninin bir bölümünü hep çalışırken bırakmak zorunda kalabiliyor.

En sevdiğiniz çanta markası?
Alanı fark etmeksizin kendine has bir dili olan, yalın tasarımlar hep ilgimizi çekiyor.

Markanız için hayaliniz?
Dünyada Türk el işçiliğini ve tasarım gücünü temsil edebilen bir marka olabilmek.

Türk kadınları daha çok nasıl modelleri seviyor?
Tüm gün kullanılmaya müsait; istendiğinde omuz, istendiğinde çapraz kullanılabilen modelleri.

Favori üç çanta modeliniz?
Shebo sırt çantası, bohça çantamızın yeni versiyonu ve popüler olan Brandy Shoulder Bag. rossea.co

BİZE ULAŞIN