Güneş Hızlılar

Arp sanatçısı Güneş Hızlılar, henüz 23 yaşında fakat yıllardır Türkiye ve Avrupa’nın farklı noktalarında hem solo, hem de prestijli orkestralarla konser veriyor. Genç yaşta müzik dünyasının dikkatini çeken arpist ile sanatın derinliklerine yolculuğa çıktık.

HAZIRLAYAN: LARA AKYEL
FOTOĞRAF: CANAN YETİŞTİ SATKIN

İlk Görüşte Aşk
"10 yaşındayken İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın müzik bölümü sınavlarına girdim. Sıra enstrüman seçmeye geldiğinde, arp hocam Ümit Tunak ellerimin bu enstrümana çok uygun olduğunu söyledi. Arpı ilk gördüğümde büyülenmiştim."

Zorlayıcı Enstrüman
"Arp çalmak dışarıdan çok zarif görünse de, işin iç yüzü çok farklı. Bir performansa hazırlanmak için aylarca çalışmak gerekiyor. Çalışmalar sırasında parmaklarım su topluyor ve nasır oluyor. Arpın görünen tellerinin dışında, yedi adet pedalı var. İki elim farklı notaları çalarken, ayaklarım da pedallarla epey meşgul oluyor."

Avrupa Turnesi
"17-25 Mart tarihleri arasında Junge Deutsche Philharmonie Orkestrası ile Avrupa'nın pek çok önemli salonunda konserler vereceğiz. En sevdiğim işi yaparak dünyayı gezmek, mesleğimle ilgili beni en çok mutlu eden özelliklerden biri. Yetenekli müzisyenlerle birlikte böyle bir orkestrada ülkemizi temsil etmek onur verici."

Geleceğe Yatırım
"İyi bir sanatçı olabilmek için insanın kendini sürekli geliştirmesi gerekiyor. Bedenime ve zihnime iyi bakmak için yoga yapıyorum. Sürekli okuyor ve araştırıyorum, merak duygusunu canlı tutmak çok önemli."

Arpa İlgi Nasıl?
"Arp her zaman ilgi çekici bir enstrüman olmuştur. Ülkemizde de, dünyada da arp sanatçıları nadir olduğu için insanlar arpist olduğumu duyunca şaşırıyor. Ancak geçtiğimiz ay Türkiye'deki konserlerimde yoğun ilgiyle karşılaştım, bu çok mutluluk verici."

Kazandığı Ödüller
-
İtalya'da International Marcel Tournier Harp Competition'da 21 yaş altı kategoride birincilik,
-Almanya'da Assia Cunego International Harp Academy Competition'da birincilik,
-Slovenya'da Slovene International Harp Competition'da ikincilik,
-Fransa'da Martin Geliot International Harp Competition'da üçüncülük,
-Rusya'da Ksenia Erdely Harp Competition'da mansiyon ödülleri kazandı.

1 Rol model aldığı arp sanatçısı: Letizia Belmondo
2 Yanından ayırmadığı kozmetik ürün: Estée Lauder- Pleasure
3 Modunu yükselten şarkı: Stevie Wonder- Positivity

Kimlik Kartı
Doğum yeri ve tarihi: 14 Ağustos 1995, İstanbul
Burcu: Aslan
Eğitimi: Avusturya'da Mozarteum University Salzburg Müzik bölümünde okuyor.

BİZE ULAŞIN