Yerden yüksekte kariyer yolculuğu

Stresli olayların fişini çekip seyahat etme fikri kime cazip gelmez ki? Peki, ofis kargaşasından uzaklaşırken kendinize yepyeni kariyer yolları çizebileceğinizi hiç düşünmüş müydünüz? Kemerlerinizi bağlayın, uçuş öncesi ve sırasında uygulayacağınız taktiklerle kariyerinizde yepyeni fırsatlar oluşturabilirsiniz.

REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAF:ALICE-PHOTO/ ISTOCK.COM

Haftanın beş, altı hatta zaman zaman yedi gününü ofiste geçirdiğimiz bir çağda yaşıyoruz. 'Yaşamak için çalışmak' algısı yeni dünya düzeninde yerini 'Çalışmak için yaşamak' konseptine bıraktı. Kendi işini kurmayı başarmış veya sevdiği işte çalışma şansını yakalamış şanslı azınlığı bir kenara bırakırsak geri kalan herkesin günün birinde çekip gitme hayali kurduğunu söyleyebiliriz. Belki de sorun, içinde bulunduğumuz postmodern dünyada kariyer adımlarımızı doğru atamamaktan kaynaklanıyordur. Bir havayolu şirketinde çalışan Ryan Bonnici, bir gün uçuş esnasında tesadüfen tanıştığı Microsoft yöneticisi sayesinde hayatının tamamen değiştiğini belirtiyor: "Uçakla yolculuk ederken hayatınızı değiştirecek insanlarla tanışma ihtimaliniz yüksek." Bonnici, kendisinin teknoloji sektörüne girmesini sağlayan tanışma hikayesinin ardından bindiği tüm uçuşları kariyer fırsatı olarak değerlendirmeye başlamış ve bu sayede onlarca müşteriyle tanışmış, iş ortalıkları kurmuş ve yüksek miktarlar kazanmış. Taktikleriyse oldukça basit.

Bilet Alırken
Elbette tüm uçuşlarınızda 'business class' tercih etmek sizi zorlayabilir; fakat mümkün olduğunca bu şekilde uçmaya çalışın. Böylece önemli mevkilerde çalışan veya işinize yarayacak sosyal ağa sahip insanlarla yan yana gelebilirsiniz. Ekonomi sınıfından bilet almak durumunda olduğunuz zamanlardaysa ön tarafa olabildiğince yakın koltukları tercih edin.

Orta Koltuk Sorunsalı
Cam kenarı veya koridorda oturmak daha cazip olsa da kimsenin tercih etmediği orta koltuklar daha fazla insanla tanışmanıza vesile olabilir. Koridor koltuğunda oturduğunuzdaysa diğer sıradaki yolcuyla konuşabilirsiniz.

Acele Etmeyin
Uçuştan birkaç saat önce havaalanına giderek bekleme salonunda vakit geçirin. Uçak sizi almadan gidecekmişçesine telaşla hareket etmenize gerek yok. Orada ne kadar zaman geçirirseniz yeni insanlarla tanışma ihtimaliniz o kadar yüksek olacaktır.

Sohbeti Başlatın
Koltuğunuza ulaştığınızda yanınızda oturan insanlara samimi şekilde selam verin. Bu ilk selamı vermezseniz koltuğunuza oturup bir süre sessiz kaldıktan sonra herhangi bir konu açmak daha zor ve samimiyetsiz gelecektir. Böyle anlarda 'Bu su sizin mi', 'Gezmeye mi gidiyorsunuz; iş için mi' veya 'Çantamı buraya koysam sizi rahatsız eder mi' gibi giriş cümlesinin ardından isminizi söyleyerek kendinizi tanıtabilirsiniz. Kendinizi anlatmaktan ziyade onlara soru sormak sizinle konuşmayı karşınızdaki kişi açısından daha cazip hale getirecektir. Başlangıç iletişimi kurulduktan sonra sohbeti ilerletmek için aşırı çaba sarf etmeyin. Yemek esnasında yeniden konuşmak doğal akışa daha uygun olacaktır. Saatler sürecek uzun uçuşlarda karşınızdaki kişinin dinlenmek ya da film izlemek için ayırdığı zamana saygılı davranın.

BİZE ULAŞIN