5 yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz?

Başlıkta okuduğunuz soru pek çok insan için iş görüşmelerinin korkulu rüyasıdır. Bugüne dek aileniz, arkadaşlarınız, potansiyel işverenleriniz, hatta ilk defa randevuya çıktığınız kişiden belki de defalarca duyduğunuz bu soru, çevrenizdeki herkesin gelecek planlarının hazır olduğu izlenimine kapılmanıza neden olabilir. İşin açıkçası durum hiç de sandığınız gibi değil.

Derleyen Reyhan Güneş

ALLIE HOLLOWAY. PRODÜKSİYON STYLİSTİ : WENDY SCHELAH/HALLEY RESOURCES, MODA EDİTÖRÜ: AEYUNG KIM,
SAÇ: ROSIBEL/R+CO PRODUCTS , MANİKÜR: MISS POP/ZOYA, CEKET: CITIZENS OF HUMANITY, PANTOLON: MOTHER JEANS,
AYAKKABI : ARME DE L'AMOUR, YÜZÜKLER: ARMEDELAMOUR.COM

Hayatımızın her anlamda değişime uğradığı günümüz dünyasında beş yıllık kariyer planı sorusu oldukça demode kaldı. Uzmanlar globalleşme ve makineleşme gibi nedenlerle yakın geleceğin bile öngörülemez hale geldiğini belirtiyor. Çünkü artık beş yıl, şirketlerin açılıp kapanması veya bugüne dek hiç duymadığınız yepyeni iş fırsatlarının oluşması için yeterli bir süre. Bugünlerde neredeyse hepimiz bir noktada kariyerimizin beklenmedik şekilde yön değiştirebileceğinin farkındayız. LinkedIn tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 25-30 yaş arasındaki bireylerin üçte biri en az bir defa kariyerinde değişiklik yoluna gitmiş. Sizce de modern zamanlarda kariyer hedefleri konusunda da modern tavır takınmanın zamanı gelmedi mi?

Sınırlarınızı Kaldırın
Work It: Secrest For Success From The Boldest Women In Business kitabının yazarı ve Likeable Media adlı sosyal medya ajansının kurucularından Carrie Kerpen, "Kadınlar artık kendileri için dümdüz bir kariyer yolu çizmiyor. Bugün hayatta en iyi yaşanmışlıklara sahip olan, mutlu kadınlar farklı yönlere gitmekten korkmayanlar. Yani üniversiteden mezun olduktan sonra girdiği iş kolunda emekli olana kadar çalışmayanlar" diyor.

Buradan çıkarmanız gereken ders, geleneksel mesleklerden ziyade henüz var olmayan iş kollarına ve mezun olduğunuz bölümün dışındaki alanlarda da çalışma fikrine açık olmanız yönünde. Çünkü sizden önceki jenerasyonlar gibi yalnızca tek alana odaklanmak büyük fırsatları kaçırmanıza neden olabilir. Google üzerinden anahtar kelimeler kullanarak uyarı oluşturabilir ve Twitter, Instagram gibi platformlarda takip ettiğiniz mecraları düzenleyerek ilgilendiğiniz sektörlerle ilgili bilgilere çok daha kolay ulaşabilirsiniz.

Destek Ağı Oluşturun
Tıpkı beş yıllık kariyer planı sorusu gibi kendinize kariyeriniz boyunca yol gösterici olarak seçtiğiniz insanlarda da değişiklik yapmanızı öneriyoruz. Kerpen, "Yaşadığınız her sorunda veya tavsiyeye ihtiyaç duyduğunuzda mentor olarak belirlediğiniz kişiye gitmek ve tüm sorularınız için aynı kişiden cevap almayı ummak yarardan çok zarara neden olabilir" diyor. Günümüz iş piyasasında iyi sosyal ağa sahip iş arkadaşlarınız da dahil olmak üzere farklı kaynaklardan bilgi edinmenizde fayda var.

Kerpen, kendinize beş ila yedi kişi arasında kariyeriniz hakkında fikir sorabileceğiniz isim belirlemenizi tavsiye ediyor. Arkadaşlarınız, ofisinizde çalışanlar, eski iş yerinizden tanıdıklarınız veya erkek arkadaşınızın kız kardeşi de dahil olmak üzere işle ilgili konularda fikirlerine güvendiğiniz herkesi listenize ekleyebilirsiniz. Yani hiçbiri içinde bulunduğunuz sektörden olmak durumunda değil. Whatsapp'ten grup kurarak, e-posta zinciri oluşturarak veya birbirinize yakınsanız öğleden sonra kahve içme bahanesiyle buluşarak kafanıza takılan soruları masaya yatırabilirsiniz. Zaman içinde kurduğunuz bu ağ sayesinde birbirinize kariyer fırsatları önerebilir ve farklı insanlarla tanışmalara vesile olabilirsiniz.

5 Yıl Önce Hayatımızda Olmayan Meslek Grupları

SNAPCHAT İÇERİK ÜRETİCİSİ
Uygulama üzerinden takip ettiğiniz pek çok marka, bünyesinde yalnızca Snapchat için yaratıcı içerikler üretecek ekipler kuruyor.

INSTAGRAM INFLUENCER
Belki de en çok kullandığımız sosyal medya hesaplarının başında gelen Instagram'da bildiğiniz gibi yüksek takipçi sayısına sahip kullanıcılar, markalarla belirli ücret karşılığı anlaşarak onların reklamlarını yapıyor.

SÜRÜCÜSÜZ OTOMOBİL MÜHENDİSİ
İnsan hayatını değiştirecek teknolojik gelişmelerin arkasında binlerce insan çalışıyor. Otomobil sektörü neredeyse her zaman yeni nesil araçların yapım sürecinde çalışacak yetkin isimler peşinde.

TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI ANALİSTİ
Y ve Z kuşağının tüketim pazarındaki yerini sağlamlaştırmasıyla bu yeni neslin alışkanlıklarını incelemek şart oldu. Markalar özellikle sosyal medya kullanımlarına dayanarak onlara nasıl hitap etmesi gerektiğini anlamaya çalışıyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YÖNETİCİSİ
Tüketim alışkanlıklarımız nedeniyle dünya her geçen gün daha da kirlenirken bilinç seviyesi yüksek bazı markalar karbon ayak izni azaltmak üzere bünyesinde çalışanlar barındıyor.

Gelişiminizi Gözlemleyin
Kariyer tavsiyelerinde bulunan Career Contessa sitesinin kurucusu Lauren McGoodwin, geçtiğimiz altı aydan başlayarak iş hayatınızda elde ettiğiniz başarıları not etmenizi tavsiye ediyor: "Başarılı olduğunuz projeleri ve patronunuzun övgüsünü kazandığınız olayları not edin. Elbette başarısız olduğunuz konuları da yazmayı unutmayın." Birkaç haftada bir not defterinizi elinize alın ve geriye dönerek ne durumda olduğunuzu kontrol edin. Kerpen, "Pek çok insan halihazırda istediği noktada olmadığından tüm planlarını geleceğe dönük yapar. Fakat bu şekilde gelişiminizi adım adım takip etmek kendinize daha fazla güvenmenize yardımcı olabilir. Ayrıca bu bilgileri sonraki iş görüşmelerinizde de kullanabilirsiniz" diyor.

BİZE ULAŞIN