Draması bol arkadaş grupları neden sağlıksız?

Kız arkadaş grupları uzaktan eğlenceli görünse de, kendi içinde kompleks bir düzene sahip. Üstelik bu düzen, zaman zaman hayli yorucu hal alabiliyor.

LARA AKYEL

FOTOĞRAF: MICHAEL EDWARDS

Hollywood'da arkadaş gruplarında olmak neredeyse bir statü göstergesi. Taylor Swift'in meşhur squad'ı yani arkadaş grubu, Selena Gomez'den Gigi Hadid'e kadar birçok ünlü ismi bir araya getirmişti. Birlikte çıkılan tatiller, çılgın bir geceden paylaşılan #girlsnightout etiketli fotoğraflar herkesi özendiren cinstendi. Peki, her şey uzaktan göründüğü gibi mi dersiniz? Taylor Swift'in squad'ında yaşanan ve gündemi meşgul eden çalkantılı olaylar, buzdağının sadece görünen yüzü.

Sosyal Medya İllüzyonu
Sosyal medyanın gerçekleri yansıtmak konusunda ne kadar oyuncu olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. İnsanlar kendi özel alanlarında hayatlarını olduğundan daha kusursuz ve tasasız yansıtmayı tercih ediyor. UC Davis'in (University of California, Davis) Psikoloji bölümünün Doçent Doktoru Cynthia Pickett; "İnsanlar sosyal çevrelerine popüler görünmek istiyor, bu sebeple toplu arkadaş fotoğraflarını paylaşmayı ikili fotoğraf paylaşmaktan daha cazip buluyorlar" diyor. Bu da takipçilerinin, az arkadaşa sahip oldukları için sevilmediklerini düşünmelerine yol açıyor.

Sosyal medyada gördüklerimize inanmak ve insanlar hakkındaki fikirlerimizi, özenle seçilerek paylaşılan içeriğe göre şekillendirmek pek akıllıca değil fakat bunu hepimiz yapıyoruz. "Sosyal medyada karşımıza çıkanlar, kendimizi başka insanlarla otomatik olarak mukayese etme dürtüsünü tetikliyor. Bu da kişisel gelişimimizi ve kendimize olan güvenimizi olumsuz etkiliyor" diyor Pickett. Durum böyle olunca, birkaç arkadaşa sahip olan insanlar, kendinde bir sorun arıyor. Fakat aslında koca bir gruptansa, ayrı ayrı birkaç arkadaşınızın olması düşündüğünüzün aksine daha sağlıklı.

Eşit-sizlik
Biliyorsunuz ki, arkadaşlıklar tarafların birbirine vakit ayırmasıyla sağlamlaşır. Beş, altı kişilik grubun program yapabilmesi de pek kolay olmaz genellikle. Grupta bulunan yoğun çalışan, sevgilisine vakit ayıran, ailesiyle zaman geçirmeyi seven ya da evde pineklemek isteyen arkadaşlarınızın programlara dahil olamayışıyla aranıza giren mesafe bir noktada grubun birbiriyle olan samimiyetinde eşitsizlik yaratacaktır. Bu da tatsızlığa yol açabilecek sebeplerin başında geliyor. Bununla birlikte, arkadaş gruplarının çoğunda doğal akışta ortaya çıkan hiyerarşik düzen sorunlara mahal veren etkenlerden bir diğeri. 2015 yılında yapılan Journal of Youth and Adolescence araştırmasına göre, kız arkadaşlar gruplaşmadan ötürü tartışmaya daha meyilli. Grup içerisinde birbiriyle daha fazla samimi olanların, diğerleri üzerinde bıraktığı dışlanma hissi de cabası. Bu da arkadaşlar arasında yarışa ve zaman zaman ciddi ve yıpratıcı tartışmalara sebep olabiliyor.

İyi Arkadaş Olmanın Bedeli
2009'da Nebraska- Lincoln Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre, çok fazla arkadaşa sahip olmak strese sebep oluyor. Yetişkinler için arkadaşlık görevlerini yerine getirmek büyük önem teşkil ettiğinden bu yolda tüm arkadaşlara yetişmek yorucu bir tempoya sürüklüyor. Bu sorumluluk duygusu insanlara fazla gelebildiği gibi bazı durumlarda depresyona dahi yol açabiliyor.

İp Cambazı
Kız arkadaş grubunuza dahil olmayan en yakın arkadaşlarınızı da unutmamak lazım. Picket; "Arkadaşınız, ilişkinize sizden daha fazla değer verdiğini düşünürse sorun çıkabilir" diyor. Sadece grubunuz uygun olmadığında onunla takılıyorsanız, bu kendini değersiz hissetmesine yol açacaktır. Grubunuz ve diğer arkadaşlarınız arasında dengeyi kurmamanız durumunda, sevdiğiniz insanları kaybedebilirsiniz.

Birkaç Arkadaş Daha Doyurucu
Yaş ilerledikçe, sağlam birkaç dostun, eğlenceli bir grup arkadaştan daha değerli olduğu düşünülür. Pickett; "Doktor Laura Carstensen'ın Sosyo-Duygusal Seçicilik Teorisi bu konuya yoğunlaşıyor. Bu teori, insanların yaşları ilerledikçe zamanlarını daha anlamlı aktivitelere harcamayı tercih ettiğini ve sosyal çevrelerini de bu bağlamda oluşturduklarını savunuyor. "Duygusal anlamda onları daha fazla tatmin edecek arkadaşlarını, diğerlerine tercih ediyorlar" diyor Pickett. Görünen o ki, genç yaşta eğlenmek önceliğimiz olsa da, yaş ilerledikçe, uzun uzun sohbet edebileceğimiz arkadaşları yakınımızda tutmayı tercih ediyoruz.

BİZE ULAŞIN