İşkoliğin kaosu

Çalışmak için yaşamak mı; yaşamak için çalışmak mı? Sizi bilemiyoruz ama günümüz dünyasında pek çok birey, kariyer konusunda karanlık tarafa geçmiş durumda. Işığa ulaşmak içinse düşünce yapınızı değiştirmeniz gerekiyor.

REYHAN GÜNEŞ

FOTOĞRAF: BEN GOLDSTEIN/STUDIO D

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki, kişisel değerimizin yaptığımız işler veya kariyerimiz üzerinden belirlendiğine inandırıldık. Yeni biriyle tanıştığımızda önce adımızı, sonra ne iş yaptığımızı söylemeyi normalleştirdik. Başarılı kariyer sahibi olmak, hayatın en büyük amaçlarından biri haline geldi. Yanlış düşünce kalıpları, her geçen gün bireyleri sağlığını kaybetme pahasına çalışmaya yani işkolikliğe sürüklüyor. Tüm bu kaostan kurtulmak içinse yanlışların yerine doğruları koymanız, alternatif düşünceleri uygulayarak çalışma alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekiyor.

ÖNCELİKLE KENDİNİZE ŞU SORULARI SORUN:

Tatil günlerinde çalışıyor musunuz?

Sevgilinizle akşam yemeği yerken patronunuzdan gelen e-postaları kontrol ediyor musunuz?

Ofise ilk giden ve ofisten son çıkan siz misiniz?

Bu sorulara verdiğiniz cevaplar 'evet' ise dikkat; siz de çağımızın en tehlikeli sorunlarından biriyle karşı karşıyasınız.

Uzun Çalışma Saatleri
Uzun saatler çalışmak normalleştirdiğiniz bir durumsa muhtemelen boş kaldığınız anlarda anksiyete seviyeniz yükseliyordur. Bu da sizi daha fazla çalışmaya yöneltiyordur.

DEĞİŞTİRİN
Endişelenmeyin, yanlış yolda değilsiniz. İşkoliklik derecesinde çok çalışıyorsanız yapmaya çalıştığınız bu değişim doğrultusunda gergin hissetmeniz hayli olası. Hedefinize sadık kalın ve duygularınızın zaman içinde daha dengeli hale geleceğini kendinize hatırlatın. Bu noktada en önemli adımlardan biri eve iş götürmemektir. İşiniz sayesinde birilerinin hayatını kurtarmıyorsanız her türlü iş yarını bekleyebilir.

Hak Edilen Mola Mola
verdiğinizde patronunuz üzerinde kötü izlenim yaratacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Bu da acil durumlar dışında yerinizden bile kalkmamanıza neden olabilir.

DEĞİŞTİRİN
Öğle yemeğini masanızda yeme alışkanlığınız varsa en kısa zamanda bundan kurtulun. İlk etapta bu size büyük bir adım gibi görünüyorsa saat başı 10 dakikalık ara verebilirsiniz. İş yerindeki konumunuz ve değeriniz patronunuz kadar iş arkadaşlarınız tarafından da belirlenir. Molalar esnasında onlarla sohbet etmeye çalışın ve gerçek sizi tanımalarına fırsat verin.

Kaçırdığınız Anlar
Tahmin edersiniz ki iş yerinde veya çalışarak geçirdiğiniz uzun saatler ailenizden, sevgilinizden, arkadaşlarınızdan veya egzersizinizden çaldığınız zamanlardır. İlerleyen günlerde bunlara vakit ayıracağınızı söyleyerek içinizi rahatlatmaya çalışsanız da gerçekler muhtemelen umduğunuz gibi olmayacaktır.

DEĞİŞTİRİN
Hayatta verdiğiniz her karar başka bir karardan vazgeçtiğiniz anlamına geliyor. Dolayısıyla bir karar verdiğinizde bunun artı ve eksi sonuçları olacaktır. Evinize dönüp ailenizle vakit geçirmek yerine çalışmayı tercih ediyorsanız nelerden vazgeçtiğinizi veya kararınız sonucunda artı hanesine neler yazacağınızı kağıda dökün. Bunları yazılı şekilde görmek hayatta neyin önemli olduğunu fark etmenizi sağlayabilir.

En Başarılı Kişi Olduğunuza İnanıyorsanız
Şirket içinde bu kadar sorumluluk üstleniyorsanız hemen hemen her sorunda çözüm için size geliyor olabilirler. Bu nedenle yokluğunuz anında bütün işlerin ters gideceğine dair yanlış izlenime sahip olabilirsiniz.

DEĞİŞTİRİN
Konumunuz ne olursa olsun siz de günün sonunda insansınız. Zaman zaman harikalar yaratsanız da bazı durumlarda hata yapmanız kaçınılmaz. Uzun çalışma saatleri yorgunluk ve dikkat dağınıklığı gibi nedenlerle bu ihtimal artabilir. Çalıştığınız şirket bugüne kadar siz olmadan sektörde var olmayı nasıl başardıysa yokluğunuzda da başaracaktır. Sorumluluklarınızın ve yapmanız gerekenlerin dışına çıkmak kendinizi başkalarının işlerini yaparken bulmanıza neden olabilir.

Son İşi Tamamlama Hevesi
Ofisten çıkmadan önce son anda yeni bir iş yapmaya çalışıyor ve aradan saatler geçmesine rağmen çıkmak yerine yeni işlere yöneliyorsunuz.

DEĞİŞTİRİN
Her işe yetişmeniz, ortaya çıkabilecek bütün fırsatları yakalamanız mümkün değil. Kariyeriniz için önemli olan doğru yerde ve doğru zamanda orada olmanız. Bir adım geri çekilip bulunduğunuz tabloya uzaktan bakmak daha doğru değerlendirmeler yapmanıza yardımcı olabilir. Kendinizle bir işten çıkış saati belirleyin. Bu noktada iç sesinizi susturup iradenizi devreye sokmanız gerekiyor.

BİZE ULAŞIN