Soru sorma sırası sizde

Mülakatlarda soruları her zaman işverenler soracak değil. Potansiyel patronunuzun kalbini kazanmak için sizin de sormanız gereken bazı sorular var.

LARA AKYEL

FOTOĞRAF: SUN LEE, NICK ONKEN

"Sizin sormak istediğiniz bir şey var mı?" Hepimizin iş görüşmelerinde mutlaka duyduğu sorunun ta kendisi. Birçok kişi gibi siz de bu soru karşısında tedirgin şekilde kafanızı sallıyorsanız, sonraki görüşmenizde daha farklı bir yol izlemenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu soruyu fırsata çevirmeniz mümkün.

Türkiye'de ve dünyada artan işsizlik oranı nedeniyle, çalışanlar iş görüşmelerinde işe alınmak için 40 takla atmalı gibi bir algı hüküm sürse de, aslında mülakatlarda sadece işverenlerin sizi değil, sizin de onları değerlendiriyor olmanız gerekiyor. İşveren taraf, sizi diğer 10 adayla benzer CV'ye sahip, bu işe muhtaç biri gibi görürse işi alamayabilirsiniz. Diğer adaylardan sıyrılmanızı sağlayacak şey ise sizin pozisyona ve şirkete karşı ne kadar profesyonel bir yaklaşım sergilediğiniz olacak.

"Ne iş olsa yaparım, çok da çalışkanım" şeklinde sadece kendinizi övdüğünüz cümleleriniz ve şirinlik abidesi tavırlarınızdansa, bu görüşmeyi ve pozisyonu ne kadar ciddiye aldığınızı göstermelisiniz. Sizin şirkete neler katabileceğinizin yanı sıra, şirketin de size neler katabileceği üzerine sorular sorun. Uber Orta Doğru ve Afrika işe alım sorumlusu Jessica O'Gormon; "Evet, şirket sizin pozisyona uygun olup olmadığınızı anlamaya çalışıyor fakat aynı tutumu sizin de onlara karşı takınmanız gerekli. Bunu itici bir üslup takınmadan yaparsanız onları heyecanlandırabilirsiniz" diyor. İşte sormanız gereken 10 soru…

1 Şirkette nasıl bir çalışma sistemi hakim?
Kıyafet zorunluluğu, çalışma saatleri, kurallar ve genel değerleri bilmek, şirketi anlamak ve pozisyonun size uygun olup olmadığını kavramak için bilmeniz gerekenler arasında. O'Gormon; "Şirketin karakterini tanımaya çalıştığınızı düşünün. Sizin çalışma sisteminize ters düşen detaylar varsa, bu ne size ne de şirkete fayda sağlar" diyor. Bununla birlikte, bu tip bir soru sormanız çalışma şartlarını önemsediğinizi gösterir. Bu da sizi diğer adayların üzerine taşıyacaktır.

2 Verimli bir çalışma ortamı sağlamak için neler yapıyorsunuz?
İnsan Kaynakları'ndan görüştüğünüz kişinin gözleri "verimli çalışma" dediğiniz anda parlayacaktır. Bu soru, düzenli bir çalışma ortamına verdiğiniz önemi vurgulayarak onlara sizi seçmenin doğru karar olacağınız düşündürecek. Ayrıca bu soruyla şirketteki çalışma ortamınızın nasıl olacağı ile ilgili fikir edinmeniz de mümkün.

3 Bu yeni bir pozisyon mu yoksa kabul edildiğimde bir başkasının yerine mi başlayacağım?
"Sizin şekillendirip değer katacağınız yeni bir pozisyona mı başlayacaksınız, yoksa başkasının yarıda bıraktığı işe kaldığı yerden devam mı edeceksiniz bilmeniz gerek. Bunu bilmeniz uzun vadede başarılı olup olmayacağınızı öngörmenizi sağlar" diyor O'Gormon. Bu tip bir yaklaşım işvereninize yapacağınız işe ilginizi ve pozisyonunuza katacaklarınız konusunda ne kadar hevesli olduğunuzu ispatlar.

4 Bu pozisyonda yükselme şansım var mı?
Bu soru sizin kibirli olduğunuzu değil, bu şirkette uzun yıllar çalışmak istediğinizi ve motivasyonunuzun ne kadar yüksek olduğunu gösterir. Ayrıca bu soru şirketin çalışanlarına ekstra kurs ve eğitimlerle yatırım yapıp yapmadığını da anlamanızı sağlayacak.

5 Bu pozisyonun günlük sorumluluklarından bahsedebilir misiniz?
Günlük yapılacaklar listenizde neler olduğunu bilmeniz şirketin sizden beklentilerini görmenize yardımcı olacaktır. İlk iş gününde sizi bekleyen işler konusunda hazırlıklı olmanız da cabası. Bu pozisyonda müşterilerle gerçekleştirilecek iş toplantılarında önemli role sahip olacağınız söylenirse, toplantılarda ne kadar iyi olduğunuzu anlatmak için elinize fırsat geçti demektir.

6 Bu şirkette çalışmanın en çok hangi yönünü seviyorsunuz?
Şirketten bir çalışanın size ipucu vermesi güzel fakat bu sorunun aynı zamanda karşı tarafı psikolojik olarak etkilediğini söylesek… 2012'de gerçekleştirilen bir araştırma, nostaljik duyguların karşı tarafla bağ kurma konusunda iyi iş çıkardığını işaret ediyor. Görüşmede karşı tarafa yaşadığı güzel anları hatırlatacak bu tip bir soru, sonrasında hakkınızda pozitif düşüncelerin baskın gelmesini sağlayacak.

7 Mülakatın ileri süreçleri nasıl işliyor?
Sürecin devam etmesi ve olumlu sonuçlanması için heyecanlı olduğunuzu gösteren soru, pozitif etki yaratacaktır. Aşağı yukarı ne zaman geri dönüş alacağınızı bilmek bitmek bilmeyen gergin birkaç hafta geçirmenizin de önüne geçer. Bekleme sürecinde sakinliğinizi koruyun, size söylenen zamanda dönüş yapmazlarsa, şirketin insan kaynaklarına e-posta göndermekten çekinmeyin. Bu işi ne kadar istediğinizi göstermek için iyi bir yöntem.

8 Şirketin 5 yıl içinde nereye geleceğini düşünüyorsunuz?
Ters köşe dedikleri bu olsa gerek. Her zaman işe kabul edilmek önceliğimiz olsa da, girdiğimiz işte kalıcı olmak ve yükselmek kariyerimizde asıl önemsememiz gerekenlerden. Bunun için de şirketin başarılı olması ve bu başarısını koruması gerekiyor. Hayalinizdeki kariyer planını gerçek hayata geçirmek istiyorsanız bir parçası olacağınız şirketin hedeflerini bilmeniz şart. Bu soru aynı zamanda, bu şirkette birkaç ay kalıp sonrasında ayrılmaktansa, kalıcı olmak istediğinizi gösteriyor.

9 Kabul edilirsem ilk 3 ayda benden beklentileriniz neler?
Görev bilinciyle değil de amaca ve plana yönelik çalıştığınızı gösteren soru ne kadar profesyonel olduğunuzun da kanıtı. Şirketin hedeflerini önemsediğinizi ve bunun için çaba sarf edeceğinizi öne sürüyor.

10 Bu pozisyon için görüştüğünüz adaylarda ne gibi nitelikler arıyorsunuz?
Bu soru sizin pozisyona uygun olup olmadığınızı belirlemede kritik rol oynuyor. Ayrıca beklediğiniz gibi cevap alırsanız, bu pozisyon için neden uygun olduğunuzu tekrar dile getirmek için harika bir fırsat geçer elinize.

İş Görüşmesinde Kaçınmanız Gerekenler

İtici Vücut Dili
Göz kontağı ve doğru mesajı verecek oturuş biçimi iş görüşmelerinde önemli role sahip. Abartılı el ve kol hareketlerinden kaçının.

Görüşmeye Hazırlıksız Gelmek
Görüşmeye gitmeden şirket ve pozisyonla ilgili araştırmalarınızı yapmayı ihmal etmeyin. Bu, işi istediğinizin ve elinizden geleni yaptığınızın iyi bir kanıtı.

Önceki Patronunuzla İlgili Negatif Yorum Yapmak
Önceki patronunuz ya da iş arkadaşlarınızla ilgili olumsuz yorumlar yapmak sizin anlaşması ya da memnun etmesi zor bir insan olduğunuz izlenimini yaratabilir. Unutmayın, haklı olsanız da onlar ne yaşadığınızı bilmiyor.

Devamlı Kıpırdanmak
Hem kendinizin hem de karşı tarafın dikkatini dağıtmak istemiyorsanız, sabit durun. Sürekli kıpırdanmak konuya ya da karşı tarafa olan ilginizi kaybettiğiniz mesajını verebilir.

Telefonunuzu Kontrol Etmek
Telefonunuz iş görüşmelerinde önemsemeniz gereken son şey. Whastapp'ı kontrol etmek ya da telefonunuz çaldığında sessize almak yerine cevaplamak sizin adınıza yazılacak eksi puan demektir.

BİZE ULAŞIN