İş başvurusu sırasında yaptığınız 13 yanlış

Yeni bir iş aramak hiç kolay değil ama eğer daha en baştan sürekli aynı hataları yapıyorsanız bir süre sonra iş bulmak imkansızmış gibi hissedebilirsiniz.

YAPRAK GÖKÇÖL

FOTOĞRAF: ALLIE KIRCHER

İş aramak bazen çok can sıkıcı bir deneyim haline gelebilir. Sürekli arka arkaya iş başvurusunda bulunmak, saatlerce üzerinde çalışarak özgeçmiş yazmak ve işverenlerin sizi nasıl değerlendireceğini düşünmek gerçekten moral bozucu olabiliyor. İş ararken en önemli noktalardan biri, istekli ve ısrarcı olmak ama arka arkaya reddedilirseniz yavaş yavaş ruhunuzun yorulduğunu hissedebilirsiniz. İşte tam bu sırada, kendi değerinizi sorgulamaya başlamak yerine iş arama tekniklerinizi bir daha gözden geçirmenin zamanı gelmiş demektir. Bazen potansiyel bir işverene özgeçmişimizi gönderirken, yaptığımız hataların farkına varmıyoruz. Bunlar sadece firmanın ismini yanlış yazmaktan, şehir dışındaki bir işe başvururken neden uzak bir işe başvurduğunuzun nedenlerini açıklamamak gibi ufak ama aslında çok önemli hatalar olabiliyor. Hangi hataları yaptığınızın farkına varmak, sizi bir adım öne çıkarır ve bu bir dahaki sefer özgeçmişinizi göndereceğiniz zaman özgüveninizin daha yüksek olmasını sağlayacaktır. Mükemmel işi aramaya devam ederken, aşağıdaki iş ararken en fazla yapılan hataları gözden geçirin.

1. Bir Günde Çok Fazla Özgeçmiş Gönderiyorsunuz.
İş ararken sakın tek günde 15 firmaya birden özgeçmişinizi göndermeye kalkmayın. Bu şekilde pek bir yere varamazsınız; özgeçmişlerin etkileyici olması gerekiyor. İdeal olarak bir günde iki veya üç iş başvurusu yapabilirsiniz. Her başvurduğunuz iş için araştırma yapıp, özgeçmişinizi tekrar göze geçirip, kısa ön yazı yazıp, başvurduğunuz pozisyona göre düzenlerseniz çok daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

2. Ön Yazınız (Kapak Yazısı) Çok Uzun.
Özgeçmişinizin ön kapağındaki yazı, kapak yazınızı kısa ve öz tutun. İşverene onlara neler sunabileceğinizi ve niye o şirket için çalışmak istediğinizi anlatın. Anlatmak istediğiniz mesajı ne kadar kısa yazabilirseniz, o kadar iyi.

3. İyi Bir İş Arama Stratejiniz Yok.
Kariyerinize yeni başlıyor da olsanız, sektör de değiştiriyor olsanız, eğer iş ararken iyi bir strateji oluşturmazsanız pek de sonuç alamazsınız. Bunun için öncelikle aklınızda bir sonraki işinizdeyken kendinizi canlandırın. Kendinizi altı ay ile bir sene içindeki zaman diliminde bu işyerinde nerede görüyorsunuz? Banka hesabınızda ne kadar para biriktirmeyi umuyorsunuz? Sizin için en önemli kriterlerin neler olduğunu ve kariyerinizde ulaşmak istediğiniz yeri iyice belirleyin, daha sonra istek ve ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek işlere başvurun.

4. Çevrenizi İyi Kullanmıyorsunuz.
İş aramak size kendinizi yalnız hissettirebilir. Bir işe başvururken yüzlerce aday ile yarışırsınız ve diğer adayların arasından sıyrılmaya çalışmak son derece stresli olabilir. Ama eğer başvurduğunuz işle aynı sektörde birkaç arkadaşınız varsa, onların aracılığıyla özgeçmişinize bakılmasını sağlayabilirsiniz. İş dünyası ve kariyer sitesi accompany.com yetkililerine göre, iş pozisyonlarının yüzde 85'i profesyonel iş çevresi sayesinde bulunuyor. Bu yüzden yeni iş ararken, iş çevresinden tanıdığınız arkadaşlarınızla bağlantı kurun ve kısaca iş aradığınızdan bahsedin. Özgeçmişinizi sadece isterlerse gönderin ve ne tür bir iş ile ilgilendiğinizi anlatın. Unutmayın, şu anda size göre uygun bir pozisyon olmasa bile birkaç ay içinde bir şeyler çıkabilir.

5. Her İşe Aynı Özgeçmişi Gönderiyorsunuz.
Özgeçmişiniz, aslında sizi istediğiniz işe ulaştırabilecek tek belge. Bu yüzden bu sayfaya yazacaklarınız da fazlasıyla önemli. İşverenler her özgeçmişe sadece bir, iki saniye bakarlar. Aradıkları şeyi bulamazlarsa da, özgeçmişiniz anında bir kenara atılabilir. Diğer özgeçmişlerin içinde sıyrılabilmek için, özgeçmişinizi her başvuracağınız işe göre yeniden düzenleyin. İş başvurusunda geçen "deneyimli, yabancı dil bilen, üniversite mezunu" gibi bazı kilit kelimeleri özgeçmişinizde de kullanın ve başvurduğunuz işe uymayan kısımları çıkarın. Özgeçmişinizin üstünde yapacağınız bu küçük değişiklikler sizin için zaman alıcı ve can sıkıcı olabilir ama başvurduğunuz işte CV'nizin inceleyenlerin gözünde diğerlerinden ayrılmasını ve ikinci ve detaylı bir inceleme için ayrılmasını da sağlayabilir.

6. Kendi Değerinizi Bilmiyorsunuz.
İş aramaya çıkmadan önce kendi değerinizi bildiğinizden emin olun çünkü siz gerçekten değerlisiniz! Kendinize ne kadar yetenekli bir insan olduğunuzu ve sizi işe alacak her firmanın şanslı olacağını söyleyin. Eğer buna gerçekten inanmıyorsanız, bu özgeçmişinizde siz farkında olmasanız da okuyanlar tarafından hissedilebilir. İş başvurusu yapmadan önce kendinize olan güveninizi artırmaya çalışın. Kendi kendinize bir sayfaya olumlu yönlerinizi yazın, sizi seven ve destekleyen aile üyeleriniz veya arkadaşlarınızla konuşun yani kendinize güveninizi artırmaya çalışın. Sonunda işe başvurmadan önce dünyadaki en akıllı ve yetenekli insanın siz olduğunuza inanmalısınız (tabii mütevazılığı da unutmadan.) Çünkü negatif ve baştan yenik işe başlarsanız, başarınızın yolunu kendiniz kapatmış olursunuz.

7. Ön Yazınız Öz Geçmişinizin Kopyası.
Gerçekten, özgeçmişlerin kapağında veya önünde yer alan ön yazıları yazmak pek kolay değil. Kendinizi kısaca anlattığınız bu yazıda, fazla da övünmeden olabilecek en iyi şekilde kendinizi anlatmanız bekleniyor. Eğer kendinizi en iyi şekilde ifade etmekte zorlanıyorsanız, sakın özgeçmişinizin kısaltılmış versiyonunu ön yazıya da kopyalamayın. Çünkü bu yazı her ne kadar aslında kısaca özgeçmişinizde anlattıklarınızdan bahsetse de, onu asla ikizi gibi kopyalamayın. Burası sizin yeteneklerinizi açıkladığınız, önceki çalıştığınız işlerdeki pozisyonlarınızdan bahsettiğiniz, o şirkete neler katabileceğinizi ve niye orada çalışmak istediğinizden bahseden kısa bir yazı olmalı. Eğer burada sadece özgeçmişinizde yazdıklarınızı tekrarlarsanız, sizi işe alan kişiye kendinizi iyi anlatamaz ve şirketine neler katabileceğinizden bahsetmemiş olursunuz.

8. Sosyal Medya Kanallarını Kullanın.
Sosyal medyada saatler harcıyorsanız, bu zamanı yararlı bir iş için kullanın. Günümüzde birçok şirket, iş ilanlarını sosyal medya kanallarından duyuruyor. LinkedIn yıllardır adayların ve işverenlerin kullandığı bir site, Instagram, Twitter ve hatta Pinterest gibi sitelerden bile iş duyuruları yapıldığı oluyor. Ayrıca işverenler potansiyel çalışanlarını, adayların sosyal medyada paylaşıp, reklamını yaptıkları işlerine bakarak da seçebiliyorlar. Yani sosyal medya sayfalarınızı, sırf selfie koymaktan çok daha işe yarar şekilde kullanabilirsiniz.

9. İş Başvurularınızı Sadece Eski Yollarla Yapıyorsunuz.
Eğer çalışmak istediğiniz şirkette herhangi bir bağlantınız veya tanıdığınız yoksa istediğiniz işe ulaşabilmek için, işin en başında kim varsa ona e-posta gönderebilirsiniz. Bu kişinin adresini bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekebilir ama geleneksel iş başvurunuzun yanı sıra bu kişinin adresini bulup, ona ulaşmak da bu iş konusunda ne kadar istekli olduğunuzu gösterir. Büyük ihtimalle bu çabanız işverenin de hoşuna gider ve işe alınma şansınız artar.

10. Başvurunuzu Göndermeden Önce Düzeltin.
Belki siz harika bir yazar olduğunu düşünüyorsunuz ama başvurunuzu göndermeden önce mutlaka son kez okuyup, kontrolünü yapın. Böylece herhangi bir pişmanlık yaşamanın da önüne geçersiniz. Hatta güvendiğiniz bir arkadaşınızdan başvurunuzu son kez okuyup, kontrol etmesini isteyin. Böylece başvurunuzun gönderilmeye hazır ve hatasız olduğundan, emin olursunuz.

11. Sadece Sosyal Medyada Yayınlanan İş İlanlarına Bakıyorsunuz.
Sadece medya ve sosyal medyada yayınlanan iş ilanlarından başka iş pozisyonu olmadığını düşünüyor olmanız çok doğal. Ama aslında gerçek öyle değil. Birçok iş pozisyonu şirket içinde doluyor, tanıdıklar yoluyla (işte burada çevreniz önem kazanıyor) veya aynı sektör içindeki başka şirketlerden gelen elemanlarla dolduruluyor ve hiç yayınlanmıyor. İşte bu durumda, uygun işi bulabilmek için internetteki iş bulma sitelerinin dışında direkt olarak firmalara e-posta gönderip, boş pozisyonlarının olup olmadığını sorun. Bazen tek bir e-posta ile hayatınız değişebilir.

12. Size Uygun Olmayan İşlere Başvuruyorsunuz.
Sizin için zorlayıcı olabilecek bir işe başvurmak her ne kadar kötü fikir değilse de, insan kaynakları uzmanları adayların bir işe başvurmadan önce gerçekçi olmalarını istiyor. Yani yeteneklerinize uygun bir işe başvurursanız daha iyi sonuçlar alırsınız. Aslında özellikle sektör değiştirmeyi düşünüyorsanız, yine de sizin için çok uygun gibi görünmeyen işlere başvurabilirsiniz ama tek şartla; bu pozisyona neden başvurduğunuzu ve onlara sunabileceklerinizi çok iyi şekilde anlatarak. Ama eğer sektör değiştirmiyorsanız, bu tarz işlerin çok fazla peşinde koşmaktansa kendinize uygun olan pozisyonlara başvurun.

13. Sadece Çok Tanınmış Firmalara Başvuruyorsunuz.
Tabii ki ülkenin en tanınmış teknoloji, finans veya medya şirketinde çalışmak harikulade bir deneyimdir ama unutmayın ki milyonlarca insan da sizinle aynı şeyleri düşünüyor. Bu yüzden daha iyi bir iş bulma şansınızı artırmak için kalıpların dışında düşünmeye çalışın ve daha küçük, az tanınan firmalara da başvurmaya başlayın. Örneğin, iş hayatına yeni başlıyorsanız, başlangıç için küçük bir şirkette işe başlamak sizin için iyi bir deneyim olabilir. Bu sayede bir şirketin nasıl çalıştığını öğrenip, gelecekteki işler için de çalışma tekniğinizi ve yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Uzmanların bu tavsiyelerine uyarak, iş bulma peşinde geçireceğiniz zamanı daha etkili şekilde kullanıp kalan zamanı da kendinizi sürekli geliştirmeye ayırırsanız, sonunda size en uygun işi bulmakta zorlanmayacaksınız.

BİZE ULAŞIN