Dijital ticaretin 7 kuralı

TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, bu alanlarda başarılı olmanın önemli kuralları olduğunu söylüyor. İşte o kritik kurallar.

1.İyi Yazılım Kullanın
Altyapısı sağlam bir e-ticaret sitesi yaptırmalısınız. Hizmet alacağınız firmanın profesyonel olduğundan emin olun. Google aramalarda 300-500 TL'ye site yaptığını iddia eden şirketlere itibar etmeyin. Sitenizde açık kaynak kodlu ücretsiz yazılımlar kullanılmadığından da emin olun. Ücretsiz yazılımlar başınıza dert açabilir. İyi bir e-ticaret paketi için en az bin ile 5 bin TL arasında miktarı gözden çıkarmalısınız.

2.Tasarım Basit Olmalı
İnternet sitenizin tasarımı basit ve net, kullanımı kolay olmalı. Ürünlerle ilgili ayrıntılı bilgi verilmeli. Müşteri ürünü büyütmek, döndürmek, renklerini değiştirmek, yani ürünle aynı fiziki ortamdaymış gibi etkileşim kurmak ister.

3.Veri Yedekleyin
Şirketler için verilerini yedeklemek öncelikli konular arasında. Bir makine arızası, fidye yazılım veya herhangi bir siber saldırı geri döndürülemeyecek zararlara yol açabilir.

4.Güvenlik Önemli
Bir e-ticaret sitesinde SSL sertifikası mutlaka olmalı. Aksi halde müşteri kredi kartı bilgilerini girmek istemeyecektir. Ayrıca 3D Secure hizmeti de açık olmalı. Bu onaylama güveni artırır.

5. Dijital Reklam Şart
Sosyal platformlara sitenizin reklamını vermeniz kısa zamanda çok sayıda müşteriye erişmek için önemli. Ayrıca bu platformlarda ürünleri tanıtabileceğiniz hesap da açmalısınız.

6.Seo Çalışması Yaptırın
Ürünlerinizin Google aramalarda üst sıralara yükselmesi için Seo çalışması yaptırmanız şart.

7.Ulaşılır Olun
Müşterilerinizle sosyal medya hesaplarınızdan aktif iletişimde olun. Müşteri memnuniyetini anlık izleyin. Sıkça Sorulan Sorular sayfasını aktif tutun. Hakkımızda ve İletişim sayfalarınız da detaylı olmalı.

BİZE ULAŞIN