"İyi olmak yetmez"

NaraMaxx markasının Yönetim Kurulu Üyesi ve Kreatif Direktörü Yeliz Özkarakaşlı, sekiz yıl önce kurduğu markasının heyecanını halen ilk günkü gibi yaşıyor. Özkarakaşlı’ya göre başarılı olmak ise sadece iyi değil, farklı olmayı da gerektiriyor.

SERPİL ÇEKİN

, çalışmayı çok seven, girişimci bir iş kadını. 13 yaşında Londra'da okurken bir yandan da tekstil firmasında çalışmaya başlamış. Hayata erken atılmakla çok fazla tecrübe edinmiş. "Bir ürünün hayat buluşundan mağazalarda yerini alışına kadarki emek dolu yolunu çok iyi biliyorum" diyor. 30 yılı aşkın süre İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, ispanya gibi Avrupa ülkelerinin önde gelen dünya markalarına tasarım ve üretim yapan Öz Tekstil bünyesinde çalışmış. Bu deneyimin kendisine marka yaratma ve yönetme konusunda çok değer kattığını düşünüyor. Tüm bu tecrübelerin sonunda ise kendi markasını kurmak isteyen Özkarakaşlı, 2010 yılında GHS Grup bünyesinde NaraMaxx markasını hayata geçirmiş. Londra ve Türkiye'deki tasarım ekibiyle birlikte yarattığı markası, dinamik ve stil sahibi iş kadınları için tasarlanıyor.

Yaklaşık 8 yıl önce NaraMaxx markasını hayata geçirdiniz. Bu sekiz yılı nasıl özetlersiniz?
Sekiz yıl boyunca ekimizle çok özverili şekilde çalıştık, aynı hızda devam ediyoruz. Aile olduk diyebilirim. Büyüyebilmek adına ARGE ve ÜRGE faaliyetlerine ağırlık vererek daha fazla kitleye ulaşmayı hedefledik. Şu an bu hedefe ulaşmanın vermiş olduğu mutlulukla 17 konsept mağazamızda, 50 konsinye satış noktasında ve online mağazamızda koleksiyonumuzu müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz.

Girişimci bir iş kadını olarak tekstil markası yaratmak hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Markalaşma süreci sancılıdır. Çünkü planladığınız stratejilerle uyguladıklarınız farklılık gösterebilir. İyi bir izleyici ve takipçiyseniz hızlı değişip süreci yönetebilirsiniz. Kalıcı olmak için daha iyi olmanın yeterli olmadığını, aynı zamanda daha farklı da olmak gerektiğine inanıyorum.

NaraMaxx kime hitap ediyor, nasıl bir moda anlayışı var?
Konfor ve kaliteyi bir arada görmek isteyen kadınlara hitap ediyoruz. Modanın, zamansız ve çok yönlü özelliklerini; kolay konbinlenebilen özgür ruhla ön plana çıkarıyoruz.

Size göre başarılı olmanın kuralları neler?
Başarılı olmak öncelikle azimli, kararlı, disiplinli olmak ve zamanı iyi planlamakla başlar. Ama en önemlisi mutlu olmaktır. Ancak bu sayede ekip ruhunuzu güçlendirmiş ve başarınızı tamamlamış olursunuz.

NaraMaxx ın yeni koleksiyonunda favori 3 parçanız hangisi?
Tropik desenli gömlek elbise; bana Akdeniz ruhunu hissettiriyor. Ceket elbisenin, gündüzden geceye bir aksesuarla değişebiliyor olmasını seviyorum. Pijama pantolon takım ise hem çok rahat hem trendi bir parça.

BİZE ULAŞIN