Kendi adıyla açtığı Youtube kanalında, dokuz milyondan fazla izlenen videolarıyla dikkatinizi çekmemesi mümkün değildi Ekin Beril’in. Sadece sesiyle değil, bir dizi elektronik ekipmanı kullanarak yarattığı melodilerle de hayran bırakan Ekin, özgün cover’larından sonra şimdi yepyeni dört şarkısıyla gündemde.

Giriş Tarihi: 27.08.2018 12:57 Güncelleme Tarihi: 27.08.2018 12:58

HAZIRLAYAN: LARA AKYEL
FOTOĞRAF: KORAY IŞIK

Çocukluk Aşkı
"Doğduğumda evde org, mikrofon ve amfi vardı. Komşuları bolca rahatsız ederdim. Ortaokula geldiğimde ise elektro gitar aldım. Arkadaşlarımla ortaokul, lise yıllarında okuldan kalan vakitlerimizde stüdyo kiralar ve sevdiğimiz şarkıları çalardık. Üniversite için İstanbul'a geldiğimde kurduğumuz grupla İstanbul'da çeşitli barlarda ve üniversite festivallerinde sahneye çıkardık. Yani kendimi bildim bileli hep müzik yapıyorum."

İlk Adım
"Daha lise yıllarından beri Youtube'da müzik yapan ve çok büyük kitlelere ulaşan insanları görüyordum. O zamandan beri internette müzik yapma fikri hep aklımdaydı. Kendi videolarımı yapmaya 2014 yazında başladım. Söylediğim ilk şarkı da Coldplay'den Magic şarkısıydı."

Sadece Dudaklar
"İlk dönemlerde telefondan videoları birleştirerek hazırlıyordum şarkıları. Telefonuma, videoları kolaj yapan bir uygulama indirdim. Videoların birbiriyle senkronlarının tutması hayli zorlu oluyordu. Bir yandan da güzellik kaygısına düşmek istemedim. Böylece sadece dudaklarım görünüyordu. Zaten amacım eğlenceli içerik sunmaktı."

Hukuk Öğrencisi
"Sürekli müziğin içinde olmama rağmen müzik benim için sadece hobiydi. Derslerim her zaman çok iyiydi. Üniversitede hukuk bölümüne girdim. Avukat olmak hayalim değildi ancak akademik kariyer benim için önemliydi. Dünyaya hukukçu gözüyle bakabilme yetisine sahip olmanın bana çok şey kattığını düşünüyorum. Okulum henüz bitmedi fakat şu an müzik benim için daha ön planda."

İşin Tekniği
"Videolarımda kullandığım aletler, birbiri ile senkronize çalışabilen türde ekipmanlar. Neredeyse tüm videolarımda olan Ableton Push, önceden hazırladığım veya o an kaydettiğim sesleri kontrol etmeme yarıyor. Efekt pedalı ile seslere çeşitli efektler verip dijitalleştiriyorum. Farklı sesler kullanmak için ise elektriksel sinyaller üreten synthesizer'dan yararlanıyorum. Çoğu zaman bu şekilde üst üste eklediğim sesler ile oluşturuyorum şarkıları."

Kısa, Kısa

Yaratım süreci…
"Cover yapacağım şarkıyı seçerken en önemli nokta, şarkının armonileri ve melodik yapısı oluyor. Bir şarkının cover'ını yapma süreci, sıfırdan şarkı yapmaktan farksız."

En çok dinlenen…
"Pinhani'nin Ben Nasıl Büyük Adam Olucam parçasına yaptığım cover'da şarkıyı çeşitli enstrümanlarla baştan sona kurdum. Hem yapması, hem de izlemesi oyun gibi. Dokuz milyondan fazla izlenmesinin sebebi de bu sanırım."

Yeni albüm…
"İlk defa benim yazıp bestelediğim Zaman adlı dört şarkıdan oluşan EP'yi yeni yayınladık. Miksleri Tunç Çakır, mastering'leri Shaw Hatfield yaptı."

Kimlik Kartı
Doğum yeri ve tarihi:

Çanakkale, 13 Ocak 1993
Burcu: Oğlak
Eğitimi: Bahçeşehir
Üniversitesi Hukuk
bölümünde okuyor.

BİZE ULAŞIN