“Bir psikopatla beraberdim”

Ustalıkla yalan söylüyor, birlikte yaptığınız programları sık sık son dakika iptal ediyor, bazen günlerce sesi çıkmıyorsa, bir psikopatla çıkıyor olabilirsiniz!

Giriş Tarihi: 31.08.2018 17:14 Güncelleme Tarihi: 31.08.2018 17:17

Lara Akyel
Fotoğraf Jeffrey Westbrook

Aldatılmak başlı başına bir travma.

Bu yetmezmiş gibi, sevgilinizin sizi beş kadınla birden aldattığını düşünün. Kendinizi boşverin, aldatan kişinin harcadığı zamanı, nelerden feragat ettiğini ve göstermesi gereken sonsuz sabrı hayal edebiliyor musunuz? Tabii ki bu sağlıklı insanlardan beklenecek türden bir davranış değil.

"Psikopat" deyince aklımıza ilk olarak soğukkanlı katiller veya korku filmlerinin ürkütücü karakterleri gelse de, Southampton Üniversitesi'nde psikoloji profesörü olan Hedwig Eisenbarth; "Cinayet işlemeden de psikopat olabilirsiniz. Psikopatlar yasa dışı olmasa da kötü niyetli olan birçok tavır sergileyebilirler" diyor. Araştırmalara göre, psikopat insanların düşünme biçimi normal insanlardan farklı işliyor. Bu kişilik bozukluğundan muzdarip insanların empati kuramaması, ahlak kurallarına aşina olamaması ve ne yaparsa yapsın suçluluk hissetmemesi de tam olarak bu farklılıktan kaynaklanıyor. 34 yaşındaki okurumuzun başından geçen olay, bu insanların usulca hayatımıza sızmalarının an meselesi olduğunun kanıtı.

"Geçirdiği trajik kaza sonrasında her şey ortaya çıktı"

Esra tanışma uygulamalarından umudunu kestiği bir dönemde tanışmış 38 yaşındaki mimar, Engin ile. İlk buluşmalarında sadece Esra'nın değil, önceki evliliğinden olan üç yaşındaki kızı Naz'ın da kalbini çalmış. Kısa zamanda hafta sonlarını devamlı birlikte geçirir hale gelmiş, birkaç ay kadar sonra aynı eve çıkmaktan bahseder olmuşlar. Esra onu ailesiyle tanıştırmak istediğinde işler sarpa sarmaya başlamış.

"Ailemle tanışmasının zamanıydı. Yoğun çalışıyordu ama mutluyduk, aramızdaki elektrik inanılmazdı. Annem nefis bir sofra hazırlamıştı onun için, en sevdiği yemekleri çıtlatmıştım ona. Şantiyede işlerinin uzaması sebebiyle, o akşam gelemeyeceğini söyledi. Ertesi gün de, borularda sıkıntı olduğunu ve acil halledilmesi gerektiğini bahane etti. Resmen ekti beni. Aileme karşı çok mahçup oldum; 'Buraya kadarmış, artık beni arama' dedim ona. Birkaç gün sonra kendini affettirmek için ortaya çıktı fakat sonrasında yine kayıplara karıştı. Mesajlara, e-postalara, aramalara dönmüyordu. Bir gün Facebook'ta gezinirken hayatımın şokunu yaşadım. Engin bir araba kazasında, hayatını kaybetmiş. Beni bu aldığım haberden daha çok şaşırtan, ertesi gün bana Facebook'tan gelen mesaj oldu. 'Engin'i ne zamandan beri tanıyorsun' sorusuyla başladı Aslı'yla konuşmamız, konuştukça hissettiğim üzüntü, yerini öfkeye bıraktı. Meğer Aslı, Engin'in sevgililerinden biriymiş. Ondan ve benden başka Engin'in hayatında üç kadın daha varmış. Üstelik ikisiyle nişanlıymış. Ailemle tanışacağı gece gelmemesinin sebebi de işi değil, o akşam bir başka sevgilisinin ailesiyle tanışacak olmasıymış. Sadece tanışmamış, aynı zamanda ona ailesinin önünde evlenme teklifi de etmiş. Bunları sindirmem çok zaman aldı" diyor Esra.

Akla gelen ilk soru "Hiç mi şüphelenmemiş" oluyor. Fakat araştırmalar, partnerini birden fazla kişiyle aldatanların düşünme ve davranış biçiminin psikopatiden muzdarip insanlarla benzer özellikler taşıdığını işaret ediyor. Psikolog Jill Ricke; "Normal şartlarda yalan söyledikten sonra utanç duyar, suçluluk hisseder ve hatta belki yalanınızın ortaya çıkmasından korkarsınız. Vücudunuz, bu hissettiklerinizi ele vermekte gecikmez; yüzünüz, mimikleriniz ve vücut diliniz karşı tarafa birtakım sinyaller verir. Fakat konu psikopatlar olduğunda, süreç aynı seyirde ilerlemiyor. Empatiden yoksunlar ve onları neredeyse hiçbir şey korkutmuyor. Yüzlerinde yalan söylediklerine dair herhangi bir işaret bulmanız mümkün değil" diyor. Normalde aynı anda birden fazla sevgiliye sahip olmak üzerinizde büyük stres yaratır. Her birine ayrı yalan atmak, söylediğiniz yalanları hatırlamak ve o yönde tutarlı davranmak zor iş. Fakat Psikolog Jill Ricke, psikopatların karşılarına çıkan zorlukların onları heyecanlandırdığını ve hatta bu zorlukları meydan okuma gibi gördüklerini söylüyor.

Tüm bunlar olurken yanlış bir şey yaptıklarının farkında olmamaları ise işin trajik kısmı. Dışarıdan bakınca tamamen normal görünen bu insan tiplerini hayatınıza almak son derece tehlikeli olabilir. Psikopatlar ve kurbanları üzerinde çalışmalar yapan Profesyonel Danışman Anne Brown; "Başkalarını manipüle etmek onların motivasyonlarını yükseltir ve hedeflerine ulaşmak için işlerine farklı insanları alet edebilirler. Hedefleri, cinsel doyum, para, güç ya da herhangi başka bir şey olabilir" diyor. Bilinçli olarak kırılgan kurbanlar seçerek, onların zayıflıklarını keşfediyor, sonrasında bu zayıflıklardan faydalanarak hedeflerine ulaşıyorlar. İlgiye muhtaçsanız ilgi gösteriyor, sorumluluklarınızdan dolayı monoton bir hayata sahipseniz, macera yaşamaya davet ediyorlar. Anlayacağınız, bulundukları kaba göre şekil alıyorlar. Tıpkı Engin'in bir diğer sevgilisi olan Melis ile daha ilk buluşmalarında, Melis soyadını sevmediği için, ona evlenirlerse soyadından kurtulabileceğini söylemesi gibi.

Şimdilerde evli olan Esra, Engin'i zamanında yeterince sorgulamadığına inanamıyor. Günümüzde pamuk ipliğine bağılı ilişkilerde, partnerlerin fazla sorgulanmaktan ve ilgiden ne kadar irite olduklarını hepimiz biliyoruz, bu noktada bir psikopatı tespit etmek pek kolay değil. Fakat siz yine de ilişkilerinizde işleri ağırdan almayı, yeterince tanımadan ailenizin içine almamayı ve belki biraz da sosyal medya hesaplarını stalk'lamayı ihmal etmeyin.

Tehlike Çanlarını Duyuyor musunuz?

FAZLA HIZLI Gerçek aşk zaman alır. İlişkinizde her şey çok hızlı ilerliyorsa, özellikle de ikinci ya da üçüncü buluşmanızda size, onun ruh eşi olduğunuzu söylüyorsa bir durup düşünmenin tam zamanı.

ÇOK ÇEKİCİ Psikopatlar manipüle etme konusunda çok başarılıdır. Çekici olmaları da onların bu konuda işine gelir. Bilmenizi istemedikleri bir konu gündeme geldiğinde bunu ona olan zaafınızla ört pas etmeye çalışırlar.

SORUMLULUKLARDAN KAÇIYOR Herkes kötü ayrılıklar yaşar. Fakat tüm eski sevgilileri hakkında atıp tutuyorsa bu bir kırmızı alarm olabilir. İlişkinizde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunda, kendi hatalarının farkında olmaması iyiye alamet değil.

HİÇ YAKIN ARKADAŞI YOK Psikopatlar insanları uzun süre çevrelerinde tutmaktan kaçınırlar. Bahsettiği yakın arkadaşlarıyla mutlaka tanışın. Ne demişler; "Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim."

BİZE ULAŞIN