Kariyerin ilk adımı

Stajın sayısız faydası var; teorik bilgiyi pekiştirmek, pratik bilgi edinmek, profesyonel hayatı gözlemlemek, çevre geliştirmek, kolay iş bulmak ve hatta o işi gerçekten yapmak isteyip istemediğine karar vermekte yardımcı olmak gibi… Peki kariyerin bu ilk ve en önemli adımı için nasıl bir yol izlemek gerekiyor. toplalent.co platformu, staj yapmak isteyenlere üç önemli tavsiyede bulunuyor.

Giriş Tarihi: 01.09.2018 14:32 Güncelleme Tarihi: 01.09.2018 14:32

1. Araştırmalarınızı Genişletin
Gelecek planlarına en uygun stajı bulmak için ancak "hedef şirketler listenizi" geniş tutmanızda fayda var. Büyük global şirketler dışında, yeni kurulmuş işletmeleri ve kâr amacı gütmeyen organizasyonları da listenize ekleyebilirsiniz. Yeteneklerinizin daha kolay fark edilebileceği küçük ve orta ölçekli şirketleri de bu listeye alabilirsiniz. Listenizi yaptıktan sonra, şirketlerin kendi web sitelerinden başvurmak ya da sıradan kariyer sitelerini kullanmak yerine, bağlantınızın bulunduğu ya da bağlantı kurabileceğinizi düşündüğünüz kişilerle iletişim kurmayı deneyin. Bu kişinin işe alım müdürü ya da supervisor olmasına gerek yok ama yine de şirkete alımınızda referans olabilecek kadar etkili bir çalışan olması iyi olur.

2. Hayal Edebileceğiniz Herkese Ulaşın
İş çevresinden bağlantı sağlamak için de anahtar olabilir. Çalışmak istediğiniz şirketlerde çalışan kişilerle, sosyal medya kanallarından ulaşıp iletişim kurarak, birebir ilişki geliştirmeye çalışın. Bu kişilerle yüz yüze tanışabileceğiniz sektörel etkinliklere, buluşmalara mutlaka katılım gösterin.

3. Odaklı Kalın
Staj yeri ararken en kritik unsurlardan biri de odaklı kalmak. 'Ne iş olursa yaparım' devri bitti. Hazırlayacağınız başvuru mektubu ve CV'niz, hangi alana odaklandığınızı veya odaklanmak istediğinizi net şekilde söylemeli. Şirketler gerçekten bir alana tutkusu ve ilgisi olan yeteneklerle, ayran gönüllü olanları ayrıştırmak konusunda oldukça seçiciler.

BİZE ULAŞIN