Genç CEO’lar Ofis Molasında

Onlar genç yaşlarına rağmen yüksek cirolara sahip şirketleri yönetiyor, gün içinde onlarca kritik karar alıyorlar. Peki, ofiste iş hayatının günlük yoğunluğundan uzaklaşmak ve yeniden motivasyon kazanmak için neler yapıyorlar?

Giriş Tarihi: 09.02.2019 21:15 Güncelleme Tarihi: 09.02.2019 21:15

İrem Orhan
Fotoğraf Koray Işık


Deren Öztürk Mataracı

Cosmed, Kurucu, Genel Müdür

"İLHAM TAHTAM HAYAL GÜCÜMÜ GELİŞTİRİR"
Ofiste motivasyonumu sürekli yukarıda tutabilmek için kendimce geliştirdiğim yöntemlerim var. Her yeni ayı güzelliklerle karşılamak için kendime rengârenk bir çiçek gönderirim, o ayın en güzel çiçeklerinden bir buket masamın yanında durur ve onun enerjisi ile aya başlarım. Odamdaki dolabımı ilham tahtasına dönüştürdüm, her şeyin üst üste geldiği anlarda kendimi dolabın önünde bulurum; yeni projeleri, fikirleri orada toplarım, yazarım, notlar alırım, resimler yapıştırırım, ilham veren sözleri eklerim. Her haftanın gündemi birbirinden yoğun olduğu zamanlar hafta içerisine mutlaka birkaç kahve toplantısı eklemeye özen gösteririm. Bazen bir arkadaşım, bazen bir girişimci, bazen de bir müşterimizle içtiğim kahve beni besler; ofise daha motive döner, kaldığım yerden devam ederim.

GENÇ GIRIŞIMCILERE TAVSIYELERI
Girişimcilik çok uzun bir yolculuk, bu yolculukta size eşlik edecek birkaç şey var: Gülen bir yüz, "iyi ki" kelimesi ve bir gün başaracağınıza dair olan inancınız. Bunları hayatınızdan eksik etmediğiniz sürece sorunlar daha kolay çözülüyor, işler daha kolay ilerliyor.


Atasay Kamer
Atasay, CEO

"ÖĞLENLERİ BOKS YAPIYORUM"
Gün içerisinde çok fazla karar alıyoruz. Bunlardan bazıları günlük hayatı devam ettiren basit seçimler olsa da bazıları gelecekle ilgili kritik kararlar olabiliyor. Ben uzun zamandır öğlenleri boks yapıyorum. Günün ortasında verdiginiz 45 dakikalık boks arasıyla gerginliğinizi ve stresinizi yumruk torbasında bırakıyor ve sabahki enerjinizi yeniden toplayabiliyorsunuz. Boks, dışarıdan bakıldığında yorucu bir spor gibi görünse de günün diğer yarısında daha dinç ve daha motive olmayı sağlıyor. Böylelikle gün içinde aldığınız kararları daha sakin kafa ile tam konsantre olmuş şekilde vermiş oluyorsunuz.

BAŞARI FORMÜLÜ
Riskten korkmamalı ve üstüne gitmelisiniz. Farklılığı ve ilkleri yapmayı kendinize felsefe edinmelisiniz. Ama en önemlisi, yaptığınız işi severek ve eğlenerek yapmalısınız.

Başak Taşpınar Değim
Armut.com, Kurucu, Genel Müdür

​"BİR KAHVE MOLASIYLA TAZELENİYORUM"
İnsan sevdiği işi yapınca iş gibi gelmiyor, pazartesi sendromunuz da olmuyor böylelikle. İş yoğunlaştığında veya yorgun olduğumda kısa bir kahve molası verip kendimi tazeliyorum. Eğlenceli bir ofisimiz var. Kafe konseptli düzenlediğimiz oturma alanlarımızda ekiple sohbet ediyorum. Böylece günün yorucu akışından kopmuş, biraz daha rahatlamış oluyorum.

KARIYER MOTTOSU
Bir kimya öğretmenim zamanında şöyle bir şey söylemişti; 'İyi meslek yoktur, mesleğinin iyisi vardır.' Biz buradan hareketle şirketteki değerlerimizi, öğrenmek ve kendini geliştirmek üzerine kurduk. Çünkü siz öğrenmeye devam edip inisiyatif aldıkça, bir şeyler oluyor ve başarı geliyor.Nuri Develi Develi Restoranları,
Yönetim Kurulu Üyesi

"BUNALDIĞIM ANLARDA FOTOĞRAF ÇEKİYORUM"
Birçok insan iş yoğunluğu arasında dinlendiği anlarda sessizliği tercih eder, kendisiyle kalmak ister. Bense kalabalığın içine karışıyorum. Genelde mobil çalıştığımdan restoranlar arasında gidip geliyorum, bunaldığım anlarda ise çok sevdiğim İstiklal Caddesi'nde alıyorum soluğu. Oranın enerjisi bana iyi geliyor ve fotoğraflar çekiyorum. Oturup kitap okuduğum anlar da oluyor. Kişisel gelişim kitaplarını seviyorum çünkü insan kendiyle mücadele etmeli diye düşünüyorum.

İŞ HAYATININ ÖĞRETTIKLERI
İster sokakta simit satın, ister bir restoran işletin; ne iş yaparsanız yapın, fark yaratın. Artık rekabet her alanda agresif bir hal aldı ve onunla başa çıkmak için farklı olmalısınız. Unutmayın; ticaret yapıyorsanız kâr, zarar ortaktır. Ne kâra güvenin ne zarardan dolayı pes edin. İtibarınız her daim başarılarınızın önünde olsun ki başarılarınız anlam kazansın ve sürekliliği olsun.

BİZE ULAŞIN