Çizer Gözünden Modern Zaman Aşkları

Instagram akışımızda paylaşımlarını gördüğümüz an bizi biraz durmaya ve düşünmeye iterek dikkat çeken üç çizerden, son yılların gündem konusu “modern zaman aşklarını” sadece Cosmo’ya özel yorumlamalarını istedik ve onlardan çizimlerine nelerin ilham verdiğini öğrendik.

Giriş Tarihi: 14.11.2019 13:25 Güncelleme Tarihi: 21.11.2019 12:15
Damla Durak

Kabul edelim ki hepimiz sosyal medyada epey vakit geçiriyor ve çokça hesap takip ediyoruz. Instagram akışımız arkadaşlarımızın, ünlü isimlerin, markaların, mizah hesaplarının paylaşımlarıyla dolup taşıyor. Tüm bunların arasına, bizi gördüğümüz anda durup düşünmeye sevk eden, gerçekleri daha naif bir anlatımla ortaya döken çizer hesapları da dikkatimizden kaçmıyor. Basit bir çizim ya da tek cümleyle aslında yaralanmadan gerçeklerle yüzleşmemizi sağlayan bu profiller, modern zaman aşkları hakkında acaba ne düşünüyor? Sosyal medyanın ve dijital dünyanın hayatımızın merkezine oturmasından aşk hayatımız da fazlasıyla etkilendi elbette. İlgiyle takip ettiğimiz bu üç hesap, sadece Cosmopolitan'a özel çizdiği "modern zaman aşkları" yorumuyla karşınızda.


Levent Altınkaynak
@levent.jpg"Kişilerin her geçen gün daha da kırılganlaştığını fark ettim. Herkes yalnızlık hissediyor ama aslında yalnız değiller. Bir gün öncesinde bana heyecanla yeni ilişkisinden bahseden arkadaşım ertesi gün derbeder olmuştu mesela. Sürekli yeni yüzlerle tanışmak, kaynaşmak olumlu bir durum gibi görünse de bu insanlar daha üzgün ve daha yalnız hissediyorlar."

Mert Dolapçıoğlu
@mertdolapciogluu
"Modern zaman aşklarını yorumlarken bana ilham veren düşünce tam olarak şu oldu: Artık telefonun içindeki minik insanlar, dışardaki devlerden daha fazla kabul görüyorlar."

Ayşe Aslı Bozdağ
@kutsalinekcomtr
"Bana göre aslında dünyada aşk ve sevgi konularında, insanların bir yığın farkındalık eksiği var. Tam da üstüne denk geldi modern çağın, bir arama butonunda saklı aşkları. Yeni çıkacak romanımda da karakterin sorguladığı konulardan biriydi bu... Bedenlere bir tık ile ulaşmak kolaylaştıkça aşkın ne olduğunu unuttuk. Bunun farkındalığı nerede derseniz; insanlar internete zihnen uyum sağlarken maalesef kalben ve ruhen, modern çağın aplikasyonlarına karşı yitik kaldı. Yani aslında biz, bu meretleri farkındalıkla kullanmayı bilemedik. Madem farkındalık diyoruz en önemli farkındalık sanal ile gerçeği, sevgi ile saplantıyı ve temas ile aşkı ayırabilmekte."

BİZE ULAŞIN