Evde 23 Nisan Coşkusu

SosyalBen Vakfı ve Minika, çocukları evde 23 Nisan kutlamasına davet ediyor. Bu kapsamda gerçekleşecek #EvdenEve23Nisan etkinliğinin tüm detaylarını ve e-gönüllülük kavramını SosyalBen Vakfı kurucusu Ece Çiftçi’den dinledik.

Giriş Tarihi: 19.04.2020 14:10 Güncelleme Tarihi: 19.04.2020 14:10

Damla Durak

Bu 23 Nisan'da evlerdeyiz ve SosyalBen Vakfı olarak Minika ile işbirliği yaptınız. Projenin detaylarını sizden dinleyebilir miyiz?

SosyalBen Vakfı olarak, 1 seneyi aşkındır üzerinde çalıştığımız e-gönüllülük kavramını Türkiye'de ilk defa hayata geçirdik. Buradaki amaç, dijitalleşen dünyaya gönüllülüğün de dönüşerek dijital platformdan da devam etmesini sağlamak. Dünyanın neresinde, kaç yaşında olursa olsun kendi bilgi ve becerileri doğrultusunda bireyleri evlerinden çıkmadan internet bağlantısı ile gönüllülük aktivitelere gerçekleştirmeye davet ettik. Çok kısa bir sürede 9 ülkeden Türkiye'de 52 şehirden toplamda 950 başvuru aldık, eğitimlere başladık. Aslında anlatmak istediğimiz de gönüllülüğün her zaman devam edebileceğini "evdekalarak" ta mümkün olabileceğini ve bunun hayat boyu bir sorumluluk olduğunu anlatmaktı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımıza çok az kaldı biliyorsunuz. SosyalBen Vakfı olarak fiziksel olarak gerçekleştirdiğimiz saha ve atölye çalışmalarımızı e-gönüllülük ve dijital saha konsepti ile online platforma taşıyarak açık kaynak haline getiriyoruz. Bir sivil toplum örgütünün de dijitalleşme evresine şahitlik ediyoruz aslında. Katılımı ve operasyonu yüz yüze temasın yanında dijitale de aktarmaya başlayan bir SosyalBen var karşımızda. Tam da bu süreçler olurken katılımın yanında bir de çocuklarla olan çalışmalarımızı da dijitale taşıyalım ve daha çok çocuğa, kalbe dokunalım istedik. Hepimiz evdeyken, Turkuvaz Medya Grubu himayesinde ve Minika iş birliğiyle SosyalBen e-gönüllüleri ile dijital bir saha hazırlığına giriştik büyük bir heyecanla. Hem e-Gönüllüleri görünür kılalım, hem de bunu 23 Nisan'la birleştirelim diye düşündük.

Turkuvaz Medya Grubu ile projemizi şekillendirirken Evden Eve 23 Nisan'ı kutlayalım dedik, 23 Nisan coşkusunu çocuklarımıza yaşatmak adına e-gönüllülerimiz ile yoğun bir çalışma içerisine girdik. SosyalBen Vakfı'nın saha çalışmaları var, bu çalışmalarda çocuklarımızın yeteneklerini keşfetmelerini ve geliştirmelerini sağlıyoruz. Köy okullarında hayata geçirdiğimiz atölyelerimizle, dijitalin faydalarını kullanarak daha çok evin içine girerek daha fazla çocuğa ulaşıp öğretirken eğlendirelim istedik. SosyalBen atölyelerinin uygulatarak öğretmesiyle Minika'nın eğlenceli içeriklerini birleştirdiğimiz karma bir program akışı oluşturduk çocuklarımız için. Dijital bir saha programı çıkardık ve bu anlamda da aslında 23 Nisan tam olarak evden eve kutlanarak, evimizi süsleyerek bayraklarımızı asarak aynı zamanda da eğlenip öğrenerek geçecek.

EvdenEve23Nisan etkinliği nasıl gerçekleşecek, katılım nasıl sağlanabilir?

#EvdenEve23Nisan dileyen herkes e-gönüllülerimizle birlikte hazırladığımız dijital saha çalışmamıza 20-23 Nisan tarihleri arasında Minika resmi Youtube kanalı aracılığıyla ulaşabilirler. Atölye programı minika.com.tr üzerinde yer alacak, @sosyalben sosyal medya hesaplarımızdan da eş zamanlı atölye programına ilişkin paylaşımlar yapacağız.

SosyalBen Vakfı olarak, tüm dünyada 35 binden fazla çocuğun hayatına dokunan saha ve atölye çalışmaları gerçekleştirdik. Tabii, bunların hepsi fiziksel olarak 18-25 yaş arası gönüllülerimiz ve destekçilerimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz çalışmalardı. Şimdi fiziksel olan çalışmalar e-gönüllülerle birlikte dijital platformda gerçekleşecek. Çocuklar e-gönüllülerin anlatımıyla resim, müzik, spor, fotoğrafçılık, kısa film, dans vb atölyelere katılabilecekler. Bunlara katılırken evdeki malzemelerle uygulamalara dahil olabilecekleri içerikler mevcut. e-gönüllülük ile mesafeleri ortadan kaldırarak her yaş grubundan bireyin e-gönüllü olmasına yol açıyoruz aslında burada da e-gönüllülerimizin evlerinden atölyeleri anlatıyor olmaları da bence ap ayrı bir örnek çünkü isteyince yapılamayacak hiçbir şey olmadığını görüyoruz. Tabi burada dijital sahanın ve atölyelerin yaygınlaşmasında Turkuvaz Medya Grubu desteği ve Minika iş birliği bizim için çok kıymetli, çok değerli bir buluşma oldu bizim için. e-gönüllülülerimiz ve Turkuvaz Medya Grubu desteği ve Minika iş birliğiyle fiziksel olan sahalarımızı dijital platforma taşıdığımız ilk Dijital Saha Çalışmamızı gerçekleştiriyor olacağız.

Bu kapsamda planlanan etkinlikler neler?

Çocukları çok eğlenceli ve öğretici bir program beklediğini söyleyebilirim. SosyalBen Vakfı olarak 8 temel atölye ile dezavantajlı bölgelerde eğitim gören 7-13 yaş arası çocuklarımızın yeteneklerini keşfetmeleri ve geliştirmeleri için atölye çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Çocukların evde keyifli vakit geçirerek, eğlenerek öğrenmelerini sağlayan bir atölye programı hazırladık Minika ekibiyle birlikte. e-gönüllülerimiz aldıkları atölye eğitimleri kapsamında kendi evlerinden resim, müzik, icat, yaratıcı yazarlık, kısa film ve fotoğrafçılık, spor, dans, oyun atölyesi 20-23 Nisan tarihleri arasında minika Youtube kanalından çocuklarla buluşacak. İlk olarak spor ile güne başlayıp atölyelerimiz ve çizgi filmlerimizle programımız devam edecek. Hem minika hem de SosyalBen tarafındaki psikologlar tarafından içerikler incelendi. Çocuklarımızın yaşlarına çok yakın e-Gönüllü abla ve abileri bu videoları çekti. Çok samimi olmasını, çocuk dostu, çocuk dili olmasına özen gösterdik.

Bu süreçte çocukların teknolojiyle daha da yakınlaştığını söyleyebilir miyiz?

Benim de bir parçası olduğum nesil olarak dijitale doğduk. Arkadan gelen nesil hem dijitale doğan hem de aktivist olan bir nesil. Her işte bir anlam arıyor. Bu sebeple hayata geçireceğimiz bu dijital saha teknolojiyi bilen, içeriği seçen ve yorumlayan nesle çocuklarımıza iyi bir rehber, öğrenim ve eğlence aracı olacaktır. Dönüşümün bir parçası olmalıyız. Dünya nereye gidiyor hızlıca takip etmeliyiz. Şu an evlerimizdeyiz ama fayda üretmeyeceğiz, işlerimizi durduracağız gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu anlamda da çocuklara dijitalin faydalı ve öğretici tarafına yönlendireceğimiz bir çalışma olarakta bakıyoruz bir bu sürece.

Bu gönüllülük etkinliği ile çocuklar kendilerini büyük bir projenin parçası gibi hissedecekler. Siz neler söylersiniz?

SosyalBen Vakfı olarak hayata geçirdiğimiz her çalışmada genç ve çocuk bu işin en önemli unsurudur. İnteraktif bir etkinlik planladık bu anlamda çocuklar ve e-gönüllülerimizin büyük resmin aslında ta kendileri. #EvdenEve23Nisan hashtagiyle çocuklarımızdan 23 Nisan'ın onlar için neyi ifade ettiğini ve Minika ile hayata geçirdiğimiz Dijital Saha Çalışmamız kapsamında hissettiklerini sosyal medya üzerinden talep edeceğiz. Atölye videolarına yorumlarını büyük bir heyecanla takip edeceğiz. Sabah sporumuzu, oyunlarımızı, atölyelerimizi evlerimizde bulunan malzemelerle birlikte yapacağız. Amacımız iş birliği çok değerli bu proje de çocukların da sesini daha fazla duyurabilmek.

SosyalBen tamamen gönüllülük üzerine kurulu bir vakıf ve Türkiye'de ilk e-gönüllülük hareketini de başlatmış oldunuz. E-gönüllülük'ten ne anlamalıyız?

Covid-19 nedeniyle sosyal izolasyon dönemindeyiz hepimiz evlerimizdeyiz. Sosyolog kimliğimle gözlemlediğim konu dijital tüketimin hızla artışı oldu. Bundan 1 sene önce Avrupa Parlomentosu'na konuşmacı olarak davet edildiğim toplantıda gündemdeki konu e-gönüllülük'tü. Biliyorsunuz Avrupa'da yaşlı bir nüfus mevcut dolayısıyla gönüllülük çalışmalarını da bu grup çoğunlukla yapıyor. O yüzden de gençlerde de gönüllülük katılımını arttırmak adına e-gönüllülükten bahsediyorlardı. Gençliği dijital dünyanın faydalarını kullanarak nasıl gönüllülük aktiviteleriyle buluşturabilirizi konuştuğumuz toplantı dönüşünde Türkiye'ye bunu nasıl uyarlayabileceğimizi takım arkadaşlarımla görüştüm. Türkiye'de genç nüfusta hakim daha çok gönüllü olma kavramı, zaten araştırmalarda gönüllülük dağılımındaki demografide 18-25 yaşın bu alanda ne kadar aktif olduğunu gözler önüne seriyor. Biz de bu kavramı ve katılımı yaygınlaştırmak adına e-Gönüllülük kavramını Türkiye'ye uygun hale getirmek ve daha geniş yaş kitlelerine ulaşma amacıyla 1 yıldır SosyalBen'de e-gönüllülüğün üzerine çalışıyorduk. SosyalBen Vakfı çok fazla sahada olan bir vakıf. Sosyal izolasyon dönemine girince şahit olduğumuz dijital tüketim sonucunda aslında evde kalanların bilgi ve becerilerini toplumsal faydaya çevirmelerini ve gönüllülüğün her zaman yapılabilecek bir sorumluluk olduğunu anlatmak için e-Gönüllülük kampanyamızı bu dönemde hayata geçirdik.

Biz de bu projelere dahil olup, gönüllü olarak çalışmak istersek neler yapmalıyız?

Dünyanın neresinde, kaç yaşında olursanız olun kendi bilgi ve becerileriniz dahilinde topluma fayda sağlamak isteyen herkes başvuru formumuzu doldurarak e-gönüllü olabilir. Unutmayın gönüllülük sizin elinizde sizinle her yerde!

Başvuru formu: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf3s492T7uxK7ZavXWakY1wYm30AP5hoZJX8k_QccAM4_flWg/viewform

Sosyal izolasyon bittikten sonra da bu tarz dijital projeleri sürdürecek misiniz?

Bu süreçte bahsettiğim gibi SosyalBen'de bir dönüşümün içerisinde. Neleri dijitalde devam edebiliriz neleri bizzat sahada yapabiliriz ona bakıyoruz. Ve bu anlamda da Turkuvaz Medya Grubu himayesinde, Minika iş birliğinde bu projeyi hayata geçirmek bizim için çok kıymetli. Çünkü dijitalde SosyalBen'in kapasite güçlendirmesine çok değerli kurumsal katkıları oldu o yüzden bu iş birliği bizim için bir sonraki projelerimizde çok kıymetli bir rehber olacaktır. Önümüzde bir dijitalleşme süreci var bunun zararları ve faydaları üzerinde çalışırken; dönüşen, gelişen, dijitalleşen SosyalBen karşıma çıktı. Tüm okuduklarımı, araştırmalarımı süzgeçten geçirerek katılımı dijitalleştirmek ve geliştirmek için e-gönüllülük ve bu kavramın derinliklerini çalıştık. Dijital saha bu çıktılardan birisi, e-destekçi online'dan nakdi veya ayni destek sağlayabilecek destekçilerimiz, SosyalBen Store ile e-ticarette varız, bunu daha da çok geliştirmemiz gerek. Gönüllülüğü öğreten bir vakıfız SosyalBen Akademi ile danışanlarımıza dijitalden eğitim ve danışmanlık vermeye başladık. Evden çalışırken takım arkadaşlarımın verimliliği arttı. Mesai saatlerimiz bittikten sonra ofis ekibimizle kitap kulübü etkinliği yapıyoruz. Instagram hesabımdan canlı yayınla birlikte konuklarımla gönüllülüğün, sosyal girişimciliğin farklı versiyonlarını konuşup toplumu buna yönlendirmek üzerine çalışıyorum. Onun dışında Gençlik ve Spor Bakanımızla çok kıymetli bir toplantı yaptık, gönüllülük politikaları, sosyal girişimlerin sürdürülebilirliği anlamında onun çalışmalarını bir yandan sürdürüyoruz. Bunun dışında dijital platfromlarda kendi uzmanlık alanım kapsamında içerikler oluşturmaya özen gösteriyorum, evden yapılabilecek gönüllülük aktivitelerini paylaşıyorum. Devamlı bir öğrenim içerisindeyiz, çok ciddi bir kriz yönetimi yaparken dijital ortamdan iş birliklerimize devam ediyoruz. Bu kapsamda dijital dönüşümle sivil topluma örnek olan bir vakaya dönüşmeyi hedefliyoruz.

BİZE ULAŞIN