Anadolu mirasına yolculuk

Geleneksel motifler taşıyan mücevherlerle geçmişin büyüsünü bugüne taşıyan Myras’ı Atasay Mücevherat Kurumsal İletişim Direktörü Elif Arıcan anlatıyor.

Giriş Tarihi: 21.04.2017 11:47 Güncelleme Tarihi: 21.04.2017 11:47

Myras markasını yaratma fikri nasıl ortaya çıktı?
Şirketimizin Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer'in Anadolu coğrafyası üzerinde yaşayan ustaların hâlihazırda üretmekte oldukları, geçmiş Anadolu uygarlıklarından günümüze kadar taşınmış olan takı kültürünün bugüne taşınması vizyonu ve misyonu ile 2002 yılında tasarım ekibine verdiği talimat ile Myras'ın ilk tohumları atıldı. Amaç yaşayan ustaların tekniklerini incelemek, eski geleneklerin ve tekniklerin günümüze modernize edilerek ulaşmasını sağlamaktı. Bu yüzden alanında uzman ödüllü tasarımcılar ve kendini kültürel olgularla ifade etmek isteyen tüketici olunca, Atasay için Myras gibi kuvvetli bir alt marka oluşturmak kaçınılmaz oldu.

Safranbolu'yu özellikle seçmenizin nedenleri neydi?
Safranbolu Türk kentsel tarihinin iyi korunmuş örneklerinden biri olma özelliğinde. Konak görünümlü karkas evleri, camileri, çeşmeleri, hanları, hamamları ve geleneksel şehir dokusuyla sit alanı olarak ilan edilen ülkemizin ender yerleşim yerlerinden biri. Dünya mirası niteliğindeki kültürel kaynakların oldukça fazla olması Safranbolu'nun seçilmesinin en önemli nedenleri arasında yer alıyor.

Tarih kokan ve aile büyüklerimizden bize kalmış hissi veren bu tasarımlar eskiye ilgi ve özlem duyanlar için ayrıcalıklı bir koleksiyon diyebilir miyiz?
Kesinlikle, özellikle son yıllarda mücevherin geçmişle ve kültürel değerler ile bağ kurması talep edilen bir durum. Yüzyıllardır takılar, giysiden daha önce farklı nedenlerle insan hayatında yer etmiş durumda. Geçmişten gelen gelenekler, teknikler ya da anlatımlarla bağ kuran takı ve mücevherler, taşıdıkları anlamlar sebebiyle psikolojik etkiyi derinleştiriyor. İnsanlar takıları vasıtasıyla geçmişle olan bağlarını her daim canlı tutuyorlar. Bu takılar sayesinde geçmiş kültürlerin ruhu canlı kalıyor ve yine nesilden nesle bu kültür aktarılabiliyor.

Yeni Koleksiyonda Ne Tür Tasarımlar Bizleri Bekliyor?
Altın Safranın Mirası Koleksiyonu'nda Safranbolu'ya özgü kapı tokmağı, tavan süslemesi ve işleme örneklerinin yansıdığı şahmeran, kolye, yüzük, küpe, bileklik ve kelepçe tasarımları bulunuyor. Sezonun öne çıkan bohem trendi olan püsküllerin kullanıldığı, deri ve mine işlemesinin getirdiği zarafetle geçmişin ruhunu günümüze taşıyan mücevherler, kültürü modayla buluşturuyor.

BİZE ULAŞIN