Ses getiren defile

Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul kapsamında Grand Pera Cercle D’Orient’de gerçekleşen DB Berdan defilesi “Bu gerçek hayat mı yoksa sanal mı” sorusuyla hepimizi etkilemeyi başardı. Defilenin detaylarını markanın tasarımcılarından Deniz Berdan ile konuştuk.

Giriş Tarihi: 25.04.2017 11:14 Güncelleme Tarihi: 25.04.2017 11:14

DAMLA DURAK

YENİ KOLEKSİYONUNUZDA NELERDEN İLHAM ALDINIZ?
İlham kaynağımız aslında herkesi derinden ilgilendiren, tam da gözümüzün ucunda duran, hepimizin gereğinden fazla içinde bulunduğu sosyal medya. Wifi kraliçeleri, sahte hayatlar, dramalar, hayaller ve gerçekler…

DEFİLEDE ASLI İNANDIK, FATİH ÜREK GİBİ İSİMLER DE VARDI. NASIL BİR ARAYA GELDİNİZ?
Her defilemizde kullandığımız isimlerin şova çıkmasının bir nedeni ve anlamı oluyor. Tiyatrocu Aslı İnandık kıvrak zekasıyla sosyal medyada bolca gördüğümüz tiplemeleregöndermeler yaparak şahane bir performans sergiledi. Fatih ise sosyal medyanın alt yapısının oluştuğu dönem 2000'lerin ikonik karakteri.

HER SEZON DEFİLENİZDE GÜÇLÜ BİR MESAJ VERMEYE ÖZEN GÖSTERİYORSUNUZ, DEĞİL Mİ?
Kıyafet sosyal bir araç… Siz isteseniz de istemeseniz de her seçtiğiniz parçanın her zaman bir anlamı oluyor. Biz biraz göze parmak sokanlardanız. Başka türlü koleksiyon yapmayı düşünemezdik.

MAKYAJLAR DA ÇOK ÇARPICIYDI. NASIL BİR EKİP ÇALIŞTI?
Makyajda her sezon birlikte çalıştığımız inanılmaz profesyonel, gerçek bir sanatçı Hakan Kültür'le bu sezon da birlikteydik. Dramatik uzun kirpikler ve blok renk farlarla daha farklı bir bakış açısıyla çıktı makyajlar.

MODELLERİN CİLTLERİ NASIL HAZIRLANDI?
Moda haftalarında özellikle bir önceki defileden gelen modelin cildinin çok iyi temizlenmiş olması ve bunun hızlıca yapılması gerekiyor. Derinlemesine ve hızlı bir cilt temizliği için Bioderma Sensibio H2O ile modellerin ciltleri çabucak temizlendi. Daha sonra kusursuz şekilde temizlenmiş cilde Hydrabio Perfecteur SPF 30 nemlendirici uygulanarak yine kusursuz bir makyaj için baz oluşturuldu.

BIODERMA'YA ÖZEL BİR DE KOSTÜM HAZIRLANDI. HİKAYESİ NEDİR?
Bioderma'nın saydam ve steril imajından yola çıkılarak beyaz taşlarla işlemeli bir kostüm hazırladık. Bioderma'nın taze su görüntülü imajından yola çıkarak oluşturulan deseninde pastel baloncuklar jakar gibi dramatik bir kumaşa basıldı. 16. yüzyıl orijinal korse kalıbından yola çıkılarak hazırlanılan kostüm 16. yüzyıl salon kadınına 2000'ler yorumu eklenerek günümüz kadınına uygulandı. Sadece üst kısmı için 44 parça balen kullanıldı. Üzerindeki her şerit özenle tek tek dikildi.


BİZE ULAŞIN