Zamansız tasarımlara imza atıyor

Semiha Turhan, çok meraklı bir çanta koleksiyoneriyken kendi tarzına, hayat şekline, ihtiyaçlarına ve zevkine göre çanta tasarlamaya karar veriyor. İlk eseri o kadar beğeniliyor ki Sact by Semiha Turhan, kısa sürede markaya dönüşüyor. Turhan’la Nişantaşı’ndaki şık çanta butiğinde konuştuk.

Giriş Tarihi: 25.04.2017 11:19 Güncelleme Tarihi: 25.04.2017 11:21

ÖZGE ZEKİ

MARKANIN ÇİZGİSİNİ NASIL TANIMLARSINIZ?
Sact olarak en üst kalitede deri işçilik ve aksesuarlarla, zamansız modellerle ikonik çantalar yapıyoruz. Kendine güvenen, kendine ait özel bir stili olan şık hanımların tercih ettikleri exclusive bir marka olduk. Başka markaları takip etmek yerine hiç kimseye benzememe yolunu seçtik. Artık herhangi bir çantamız görüldüğünde onun Sact olduğu ayırt edilebilir hale geldi.

TASARIMLARINIZI YAPARKEN NELERDEN İLHAM ALIYORSUNUZ?
Çanta aslında bir şıklık aracı olmakla birlikte, hayatımızda çok da fonksiyonel önemi olan aksesuarımızdır. Bu yüzden tarzlarını çok beğendiğim ölümsüz yıldızların stillerinden fikirler ediniyorum. Ya da annemin 50 sene önce almış olduğu bir çantanın beğendiğim sapından, ön kapamasından etkilenip onu daha sonra kendi kullanım ve zevkime göre bugünün çizgilerine uyarlayıp model yaratabiliyorum. Renklerde ise en klasik modelde bile doğanın meyvelerinin parlak renkleriyle kombinasyonlar yaratıyorum.

PROJELERİNİZ NELER?
İspanya'daki çok yakın dostlarım aracılığıyla tanıştığım profesyonel bir marketing ekibiyle markanın yüzünü yüksek uluslararası platforma taşımaya karar verdik. Hem çok sevdiğim ülkemde hem de uluslararası platformda dünya markalarıyla aynı kalitede olan bir Türk markası oturtmak hedefim.

YAZ MEVSİMİNİN SİZCE FAVORİ RENKLERİ NELER?
Yaz tabii ki insana sıcak, parlak ve neşeli renkleri hissettirir. Ama daima mevsimsiz ve zamansız bir hayal dünyasında olduğumdan modelim için beni en mutlu eden renk ne ise onu kullanıyorum.

SİZCE DÜNYADA ÖZELLİKLE ÇANTA KONUSUNDA TRENDLER HANGİ YÖNDE? AYAKKABI-ÇANTA UYUMU ÇOKTAN BİTTİ Mİ SİZE GÖRE DE?
Ben çok fazla bir çantanın formunu yok edip öne çıkacak şekilde aşırı aksesuar kullanımına karşıyım. Çantaların üzerine ne bulduysa takmış görüntüsü beni daima yormuştur. Çünkü bence bir çantayı ikonik yapan formu, kullanılan derinin, aksesuarların kalitesi ve uyumudur. Bana göre çanta ve ayakkabının uyumu bitecek bir tarz değildir. Bazen öyle ayakkabı-çanta kombinasyonları görüyorum ki dolaptan eline geçeni giymiş hissi veriyor insana. Belki yüzde 100 değil ama renk uyumu bana göre önemli.

BİZE ULAŞIN