Mutlu sonbahar

Kırmızıdan leopara, renkli ve eğlenceli bir sonbahara hazır mısınız?

AYŞEGÜL ULUÇ

Desenler, renkler ve oldukça sıcak bir havanın eşlik ettiği, Eylül'deki sıcak iklim sebebiyle neredeyse dört ay süren yaz mevsiminden sonra yavaş yavaş "Sonbahar artık geldi" diyebiliyoruz. Sonbahar denince, bej ve kahve tonlarının hakim olduğu kıyafetler, sokakta yürürken ayaklarımızın altında hışırtısını duyduğumuz kuru yapraklar ve hafif bir hüzün geliyor benim aklıma. Bu seneki sonbahar modasında da aslında toprak tonları ve siyah hakimiyeti söz konusu. Ancak dış giyim trendlerinde, pembe, turuncu gibi oldukça iddialı renkler olması, bize mevsimin pek de sıkıcı geçmeyeceğini müjdeliyor gibi. Kıyafetler renkli olsun olmasın, o gün evden çıkarken kendinizi mutlu hissettirecek bir görünüm elde etmek için mutlaka aksesuarların gücünden faydalanmalısınız. Üstelik bu sezon istemediğiniz kadar alternatif her mağaza vitrininde yerini aldı bile.

Bu sezon kırmızı altın çağını yaşıyor diyebiliriz. Fendi'nin Sonbahar-Kış koleksiyonu için hazırladığı koleksiyondaki kırmızı diz üstü çizmeyi, Milano Moda Haftası'ndaki defilede canlı gördüğüm o an, sonbaharın çok eğlenceli geçeceğini anlamıştım. Eğer diz üstü çizme sevmiyor, kendi vücut tipinize yakıştırmıyorsanız, kısa botlarla da bu trendi yakalayabilirsiniz. Sadece ayakkabıda değil, aslında her tür aksesuarda kırmızı, mevsimi domine ediyor. Çanta, küpe veya bere gibi parçalarda kırmızı hatta pembeyi kullanmayı ihmal etmeyin.

Bere demişken, giderek soğuyacak bu mevsimde, yazın şapkalı günlerinden sonbaharın bereli günlerine geçiş yapmak sizi oldukça şık gösterecek. Berelerde de desen ve renkler oldukça alternatifli bu sezon. Benim favorim kalın örgülü bereler zira bu modeller kullanan herkese çok sıcak bir görünüm veriyor.

Bir diğer eğlenceli akım da leopar. "Ne zaman modası geçti ki" dediğinizi duyar gibiyim. Seveni her daim zaten kullanıyor ancak bu sezon leoparı hayatımızın her anında göreceğiz. Genelde ayakkabıda kendini belli eden bu akım, yapay kürklerde de oldukça sevimli duruyor. Modayı uygun fiyata sunan markaların neredeyse hepsinde her sonbahar-kış bu tip modeller bulunabiliyor. Leopar bir ayakkabı kullanıldığında, diğer renkleri sade tutmak en güzeli. Eğer iddianızı leopar üzerinden belirtmek istiyorsanız, eşlik ettiğinde en güzel duran renkler, siyah ve beji saymazsak, kırmızı ve zümrüt yeşili.

Zümrüt yeşil tonlarındaki parçalar, hem herkese hem her renk kıyafete yakıştığı için kombinasyon yapılması da oldukça kolay, bundan dolayı bu sezon alışveriş yaparken bu ton yeşili radarınıza alabilirsiniz.

Her ne kadar giydiklerimiz kalınlaşıp iklime uyum sağlasak da, kadın siluetini ön plana çıkaran kemer modası yine hayatımızda. Geçen yıl Prada'nın militer paltoları üzerine kullandığı ince kemerleri çok sevmiştik. Bu sezonda da yine kemerleri; ince, kalın hiç fark etmez, palto veya kazak üzerine rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu sonbahar, trençkot modelinin farklı versiyonları yine çok trend. Havalar daha ılıkken, farklı kumaşlardan yapılmış trençkotları özellikle parlak renklerden seçersek yazın o eğlenceli stilinden kışa geçerken, tam da istediğimiz gibi stilde mutluluğu yakalayabiliriz. Kış ayları geldiğinde ise yün veya kaşmir kumaştan belden kemerli mantolarla, soğuk günleri şık şekilde karşılayabiliriz. Kemerlerin en sevdiğim kullanım alanlarından biri de volan, fırfır içeren veya oversized şekilde tasarlanan parçalar. Bu tip bluzler ve elbiseleri, belinizi sıkıca saran bir kemerle süslediğinizde aynada göreceğiniz silueti seveceğinize eminim. Omuzları açık bırakan ve artık neredeyse herkesin dolabında bulunan fırfırlı bluzler de, altına ne giyerseniz giyin, bir kemerle tamamlandığında sizi daha zarif gösterecek, fırfırların yarattığı hacmi dengeleyerek proporsiyonunuzu en iyi şekle sokacak.

Kemer kadar ön planda olan bir diğer aksesuar da küpeler. Büyük, sallantılı, taşlı, incili; aklınıza gelebilecek her tür çeşitteki küpeler, yazdan beri hayatımızda olsa da, asıl kullanılması gerektiğini düşündüğüm mevsim şu sıralar. Kadında en sevdiğim kombinasyonlardan biri, balıkçı kazak, atkuyruğu saç ve dev bir çift küpe. Burada kilit noktalardan biri küpenin renginin teninize, modelinin ise yüz tipinize uygun olması. Örneğin yuvarlak/oval bir yüze sahipseniz, damla model bir küpeyle yüzünüzü daha ince gösterebilirsiniz. Eğer uzun yüz hatlarına sahipseniz, bu sene inanılmaz moda olan iri top küpeler ile bu trendi yakalayıp şıklığınızla fark yaratabilirsiniz.

Bu sezon çantalarda oldukça fazla renk hakim. Hatta vitrindeki çantalara bakarken, acaba ilkbahara mı giriyoruz diye düşünebilirsiniz. Bu renkli çantalarla ilgili önemli notlar arasında, genellikle iki renk birlikte kullanılan modellerin revaçta oluşu ve çanta saplarındaki çılgınlık modasının halen devam edişi. Farklı sapları satın alıp değişik çantalara takabilirsiniz ve üzerlerindeki üç boyutlu süslerle stilinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Ancak mevsimin etkisiyle trendde biraz bohemleşme söz konusu. Bol süetler, geçen sezondan kalan kadifelerin yenilenmiş halleri ve elbette parlak renklerin toprak tonlarıyla buluşması…

Renklerde özellikle dış giyimde turuncular, yeşiller var diye bahsetmiştim ancak sezonun yükselen trendi olan lameden bahsetmemek olmaz. Lame gerek aksesuarlarda, gerek kıyafetlerde sıkça karşımıza çıkacak. Ben geçen hafta lame, ince topuklu bir bootie aldım ve şimdiden dayanamayıp kullandım bile. Lame ve dore bir kadının dolabında olması gereken kilit renkler zira nerdeyse her renk ile kombinlenebiliyor ve stili bir anda bambaşka bir havaya sokuyor. Paltolarda gördüğümüz bu trend, ayakkabı ve ceketlerle yine popülerliğini sürdürecek.

Küpe, kolye gibi aksesuarlarda yapılan en büyük yanlış, yüz tipini gözardı edip sadece görüntüye bakarak kullanılması. Örneğin boynunuz kısa, yüzünüz yuvarlak veya oval ise choker tipi kolyeler yerine daha uzun zincirli kolye modellerini tercih edebilirsiniz.


BİZE ULAŞIN