Renk oyunu

Evet, kesinlikle herkesin bir rengi var ve doğru renkler imajımızda büyük rol oynuyor. Zamansız bir stil yaratmanın asıl sırrı da moda ve trendlerin direttiği renklerden sıyrılıp kişiye özel renkleri keşfetmekten geçiyor. Ne dersiniz, renk şifrenizi birlikte çözelim mi?

SERPİL ÇEKİN

Bilirsiniz; alışveriş yaparken renk analizi konusunda hiçbir fikriniz olmasa da "Bu renk beni açtı", "Bu renk beni kapadı" cümleleri dökülür ağzınızdan. Ya da aynı rengin bir tonunu giydiğinizde, kendinizi harika hissederken öteki tonu sanki üzerinizde kilolarca ağırlık yapıp ruhunuzu karartabilir. İşte bu, renklerin kişisel matematiği. Yani aynı rengin bir tonu sizi iyi gösterirken başka bir tonu sizde kötü durabilir, ruhunuzu karartabilir, hatta iletişiminizi bloke edip, kimi zaman gününüzün kötü geçmesine bile sebep olabilir. Sanırız Coco Chanel "Dünyadaki en güzel renk üzerinizde en iyi durandır" derken bunları kastediyordu. Moda ve stil danışmanı Zeynep Tarhan Muslu bu renk aralığına "renk şifresi" diyor. Tamamen kişiye özel olan bu şifreyi çözmek yaklaşık iki saat süren bir seansla gerçekleşiyor. Kişi bu seansın sonunda tüm hayatı boyunca onu en iyi bütünleyecek renkleri idrak ediyor ve bu renkleri nasıl kombinasyonlarla kullanacağını öğreniyor. Şimdi isterseniz, Zeynep Tarhan renk analizini nasıl yapıyor, kısaca bakalım.

1 - Sadece giysiye ya da aksesuarlarınıza değil yüzünüze de bakın
Diyelim ki henüz bir renk analizinden geçmediniz ama alışveriş esnasında almayı düşündüğünüz giysinin, çantanın ya da ayakkabının rengi sizinle uyumlu mu merak ediyorsunuz. Bunun için size ufak bir tüyo verelim: Gün ışığı alan bir bölüme gidip ayna karşısına geçin ve almayı düşündüğünüz parçayı yüzünüze ya da teninize yaklaştırın. İfadenizde bu rengin nasıl değişimlere yol açtığını gözlemleyin. Olması gereken, farklı rengin güçlü yansımasına yenik düşmeden ışıl ışıl görünen bir ifade... Baktığınızda üzerinizdeki renk sizi dengelemeli; yani ne önünüze geçmeli ne de geri planda kalmalı.

2 - Sıcak ve soğuk renkleri algılayın
Her rengin sıcağı ve soğuğu vardır. Kimi renklerde sarı daha baskın, kimi renklerde mavi daha baskındır. Örneğin mavi soğuk bir renktir ama onun da sıcak ve soğuk tonları vardır. Yani aynı anda soğuk bir kraliyet mavisi ve bir petrol mavisi aynı kişiyi harika bütünleyemez. Size düşen sıcak mı yoksa soğuk renk mi sizi daha iyi bütünlüyor onu bulmak.

3 – Koyu mu, açık mı anlayın
Renk analizinde önemli konulardan biri de kişinin kontrast oranıdır. Bu oran kıyafetin ya da aksesuarın koyuluk açıklık oranını belirler. Kimileri kontrastı yüksek parçaları beraber iyi taşıyabilirken, kimileri de kontrastı düşük parçaları bir arada daha iyi kullanır. Örnek vermek gerekirse bazılarında siyahbeyaz iyi bir sonuç verir bazılarında ise aynı rengin farklı tonları daha hoş görünür. Kendinizi inceleyerek kontrast yüksekliğinizi gözlemleyin. Bu gözleminiz profesyonel bir analiz kadar etkili olmasa da algıda seçiciliğinizi artıracaktır.

4- Tarafsız olun
Kendini tarafsızca incelemek zordur. Konu renk olunca bu iyice güçleşir. Kendinizi ayna önünde renklerle incelerken mümkün olduğunca tarafsız bakmaya çalışın. Başkalarının etkileri, başkaları üzerinde görüp beğendikleriniz ve modanın dikte ettiği sizin en iyi renginiz olmayabilir. Bu etkilerden sıyrılıp özgür bir bakışla inceleyin.

Doğru Renkler

Sizi güzel, sağlıklı ve ışıl ışıl gösterir.

İnce gösterir.

Karşınızdakinin sizi doğru algılamasını sağlar.

Başarılı ve saygın bir algı yaratır.

Sizi genç gösterir.


Yanlış Renkler

Sizi en kötü halinizde, hasta ve yorgun gösterir.

Kilolu gösterir.

Negatif bir izlenim uyandırdığından karşınızdakiler sizi yanlış algılayabilir.

Negatif ve kötü bir etki bırakırsınız.

Sizi yaşlı gösterir.

Doğru Rengi Bulmanın Avantajları Neler:

Doğru renklerinizde harika görünürsünüz.

Doğru renklerden oluşmuş bir gardırop kendi içinde mükemmel şekilde eşleşir.

Daha ince ve sağlıklı görünmenizi sağlar.

Size verilen renk kartelası sayesinde çok pratik ve hızlı alışveriş yaparsınız.

Aldıklarınız sizi mutlu eder, doğru renkte aldıklarınızı severek kullanırsınız.

Çok daha az para harcarsınız.

İadelerle uğraşmazsınız.

Tekstil, kozmetik ve mücevher sektörlerinin eğlenceli dünyaları bizi bir mıktanıs gibi içine çekiyor. Fakat beğeniler hızla değişirken kişisel bir imaj yaratmak ve bu imajın tutarlı olması da hayli zorlaşıyor. Bu durumda bir rehbere ihtiyaç duyuluyor, çünkü doğru renkler imajımızda büyük bir rol oynuyor. Moda ve renk danışmanı Zeynep Tarhan Muslu, alışveriş yaparken farkında olmadan birçok kararı aslında kişisel renk seçimlerimizle verdiğimizi söylüyor ve sözlerine şunları ekliyor: "Trendleri takip etsin ya da etmesin herkesin bir renk farkındalığı geliştirmesi çok önemli. Bu renk farkındalığını, kişisel renk eğitimiyle beraber geliştiriyoruz. Renk analizi size, bu kalabalık tüketim dünyası içerisinde çok basit formüller sunuyor."

BİZE ULAŞIN